SAÇ DÖKÜLMESİ ÇEŞİTLERİ

Saç Dökülmesi

SAÇ DÖKÜLMESİ ÇEŞİTLERİ

Saç dökülmesinikategorize etmenin çok sayıda yolu vardır.Saç dökülmesi, fiziksel yıkım ve saç köklerinin dökülmenin nedenini belirlemek için kafa derisini incelemek gerekir. Kafa derisi foliküler yapısı gayet normal görünüyorsa ve yara izi gibi yerlerde saç dökülmesi görülebilir. Öte yandan, köklerdeki kalıcı saç dökülmesini önlemekiçi yara izi yok edilir. Lokalize, küçük alanlarda, geniş alanlar ya da bütün kafa derisi yara izi saç dökülmesi etkilenebilir.Bazen, bu koşulları ayırt etmek için kafa derisi için bir biyopsi yapmak gerekli olabilir.Bazen,kılların büyüme yüzdesini incelemek için saçlarınızı düzenli olarak incelemelisiniz.

Yamalı saç dökülmesi

Bazı türlü saç dökülmeleri parça parça bölümler şeklinde olabilir. Buna yamalı saç dökülmesi denir. Yamalı saç dökülmesinin nedenleri

  • alopesi areata ( küçük dairesel veya kafa derisi kellik para boyutununda  yamalar oluşur ),
  • trikotilomaninin (büküm veya saç çekme alışkanlığı),
  • tinea capitis (mantar enfeksiyonu).

Alopesi areata nedir?

Alopesi areata, genellikle mükemmel pürüzsüz bir yüzey oluşturur kellik tek tek  küçük daire şeklinde  başlar. Alopesi yamalar genellikle tedaviye gerek kalmadan 3-6 ay içinde tekrar düzelebilir.  Başka bir varyantta, alopesi, iki veya üç saçsız üretebilir. En geniş şekli bütün kafa derisi kelleşir buna alopesi totalis denir. Bu saç dökülmesi lokalize hastalar genellikle tüm kafa derisi üzerinde ki saçlarını kaybederler. Örneğin, sakal veya kaş  Alopesi de vücudun diğer bölgelerinde ki, kılları etkileyebilir.

Alopesi areata vücudun kendi saç köklerinin saldırmasıyla gerçekleşen otoimmün bir durumdur. Çoğu alopesi hastalarının, sistyük etken strestir. Fiziksel sorunları vardır ve hiçbir tıbbi testler gerekmez. Alopesi areatayı önlemek için stresten ve stresli ortamlardan uzak durmalısınız.

Alopesi areata için saç büyümesini teşvik eden tedavilerden biri oluşan yamalar içine triamsinolon gibi steroid küçük miktarlarda enjekte içerir.Lokalize enjeksiyonları büyük alanlar için pratik bir yol olmayabilir ancak genellikle yöntem kılların tekrar çıkmasının en etkili olduğu bir tedavi yoludur. Bu tür  steroid veya diğer immunsüpresifler veya ultraviyole ışık tedavisi gibi diğer tedaviler daha yaygın veya ciddi durumlar için kullanılabilir ama,  potansiyel yan etkileri ya da riskleri çoğu hasta için pratik olmayabilir. Çoğu hafif olgularda, hastalar kolaylıkla örtbas edebilir bir durumla karşı karşıya kalabilir. Daha ciddi ve kronik vakalarda, bazı hastalarda saç bölümlerinde aşınma meydana gelir ve günümüzde bu sorunu tedavisiz yoldan çözmek için kişiler saçlarını kazıtır.

 

Çekiş alopesi nedir?

Bu saç kökleri üzerinde tekrarlayan ya da kalıcı  olabilen  küçük veya lokalize saç dökülmesi alanıdır. Saçları sıkı ve uzun süreli bağlamak bu rahatsızlığa neden olabilir. Bunu önlemek için saçlarımızı toplamamız zorunluysa daha elastik toklarla daha aşağıdan ve gevşek bağlamalıyız. Sık ve sert şekilde saçlarımızı taramamalıyız. Mümkünse saçlarımızı tahta taraklarla taramalıyız.

Saç Dökülmesi ve nedenleri