Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Saç dökülmesi insanlar tarafından sıkça rastlanılan konulardan biri haline geldiğinden dolayı tıp dünyasının da konularından biri haline gelmiştir. Özellikle son yıllarda yapılan araştırmalara bakıldığında pek çok kişinin saç dökülmesi şikâyeti ile doktora gittiği ve bu alanda doğru doktoru bulmakta da zorlandığı görülmüştür. Saç dökülmesi ile karşı karşıya kalan pek çok kişi bu sorunu ortadan kaldırmak adına alternatif tıp yöntemlerini kullandığı gibi doktor kapısını da çalar olmuştur. Sizde bu sorundan muzdaripseniz ve hangi doktora gideceğinizi bilmiyorsanız öncelikle saç yapısı ile ilgilenen bölümlere yönelmeniz gerekecektir.

Saç Dökülmesi Tedavisi Hangi Tıp Alanında Yapılmaktadır?

Saç yapısı ve saç sorunları ile ilgilenen genel bölüme dermatoloji adı verilmektedir. Yani saç dökülmesi sorunu yaşadığınızda ilk olarak hastanelerin dermatoloji bölümlerine yönelmeniz ve saç dökülmesinin nedenleri üzerinde yoğunlaşmanız gerekir. Saç dökülmesi nedenlerini bulmak adına dermatoloji bölümü kan tahlili, hormon tahlili gibi çeşitli incelemelerde bulunacaktır. Bütün saç dökülmeleri vücuttaki değerlerin değişimine bağlı olarak değil zaman zaman troid rahatsızlıkları, hava değişimi ya da keratin yapısında meydana gelen deformelere işaret edebilir.

Saç dökülmesi sorununuz varsa ve hangi alanda bir uzmana görünmeniz gerektiği konusunda bir fikriniz yoksa ve gideceğiniz hastanede dermatoloji bölümü yoksa deri ve zührevi rahatsızlıklar ya da cildiye polikliniklerine de gidebilirsiniz.

Hangi Durumlarda Doktora Başvurulmalıdır?

Saç dökülmesi cildiye bölümüne gitmek istediğinizde ilk olarak saçlarınızda meydana gelen dökülmelerin ciddi bir boyutta olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir. Eğer ki saç dökülmesi normal yani günde 100 tel oluyorsa bu durum için cildiyeye gitmeniz gerekmeyecektir. Ancak bu oran artmışsa ve giderek saç dökülmesi baş kısmında hissedilmeye başlamışsa cildiye polikliniğine ya da dermatoloji bölümlerine başvurabilirsiniz. Saç dökülmesi ile birlikte saç derisinde kaşıntı meydana geliyorsa ya da saçlarınız sık sık yağlanıyor ve 100 telin altında dökülüyorsa bu durumda da doktora başvurabilirsiniz. Saç derinizde ve saç tellerinizde meydana gelen ve dikkat çeken değişimler sonucu doktora başvurmanız halinde gerekli tahliller yapılarak sorunun kaynağı tespit edilecek ve gerekli tedaviler uygulanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir