Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesi hemen hemen herkesin şikâyet ettiği durumlardan biridir. Saç dökülmelerine sebep olarak vitamin eksikliği, düzensiz beslenme, sağlık sorunları, stres, sıkıntı, ateşli hastalıklar, diğer hastalıklar için kullanılan ilaçlar, kalitesiz olan saç kremleri, jöle, vaks ve saç tipinize uygun olmayan şampuan vb. gibi sorunlar gösterilmektedir. Saç dökülmelerinin önüne geçebilmek adına sizler için uzmanlar tarafından da onaylanmış birkaç etkili yöntemden bahsedeceğiz. Etkili yöntemlere geçmeden önce Saç dökülmesi nasıl önlenir gibi sorular sizin de aklınıza takılıyorsa doktora gitmeden önce yazıyı okumanız tavsiye edilmektedir. Saç dökülmesi nasıl önlenir gelin birlikte inceleyelim.

Saç Dökülmesi Önüne Nasıl Geçilebilir?

Yukardaki paragrafta da dediğimiz gibi saç dökülmesi herkesin şikâyet ettiği konulardan biridir. Peki,  Saç dökülmesinin önüne nasıl geçilebilir gelin birlikte bakalım.

  • Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi protein içerikli besinler de fazla alındığında saç kökleri zayıflayacak ve saç dökülmelerine sebep olacaktır. Bunun önüne geçebilmek için de proteinli besinlerin tüketimine dikkat etmeliyiz.
  • Saçların dökülmesine neden olan diğer bir etken kullandığımız şampuanlardır. Bunu önlemek için saç tipimize uygun şampuanı kullanmanız gerekir.
  • Genellikle B vitamini eksikliğinden kaynaklı olarak dökülen saçlar için vitamin eksikliğinin giderilmesi tavsiye edilir. Eğer saç dökülmesi hala devam ediyorsa dermatoloğa gidip gerekli tedavi uygulanmalı ve gereken ilaçlar kullanılmalıdır.

  • Karbonhidratlı besinler saç dökülmesine sebep olacağından çok fazla tüketilmemelidir.
  • Saç dökülmesine sebep olan A vitamini alınmadığı sürece saç dökülmesine dur demiş oluruz.
  • Saç dökülmelerine sebep olan bir diğer sebep olan stres sıkıntıdan uzak durarak saç dökülmesinin önüne geçilmiş oluruz.
  • Sigara ve alkol alışkanlık haline geldiğinde saç dökülmeleri artarak ilerleyen günlerde kellik sorunları yaşanmasına sebep olmaktadır. Sigara ve alkol tüketimini azaltarak veyahut bırakarak saç dökülmesinin önüne geçebilirsiniz. Sigara ve alkol kullanımını bırakmanız sadece saç dökülmesi için değil sağlığınız için de faydalı olacaktır. Çünkü sigara ve alkol tüm hastalıkların başlangıcı olarak kabul edilir.
  • Saçların sık aralıklar ile yıkanması saç derisinin yağ dengesini bozarak saçların daha sık aralıklar ile yağlanmasına neden olmaktadır. O nedenle mutlaka saçların sağlıklı kalmasına özen göstermek gerekmektedir. Jöle gibi ürünlerden uzak kalarak saç kremleri kullanılması halinde sağlıklı ve dökülmeyen saçlara sahip olmak mümkündür.

Saç dökülmesinin önüne geçebilmek için yukardaki paragrafı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu sayede saç dökülmenizin nedenini öğrenmiş olursunuz ve ona göre saçınıza gereken uygulamayı yaparsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir