SAÇ DÖKÜLMESİ NEDEN OLUR

SAÇ DÖKÜLMESİ NEDEN OLUR

SAÇ DÖKÜLMESİ NEDEN OLUR

 

Saç Dökülmesi Neden Olur

Birçok sebebi olan saç dökülmesi, kişiyi hem fizikken hem de psikolojikman etkiler. Saç dökülmesi, kadın, erkek, genç demeden herkesin yaşadığı bir çeşit fiziksel sorundur. Günümüzde her üç kişiden birinde saç dökülmesi olmakla birlikte yaş sınırı da günden güne düşmektedir. Saç dökülmesini durdurmanın yolu aslında saçta meydana değişiklikleri zamanında fark edip tedaviye başlamak ve saç için gerekli olan bakımı yapmaktır. Ancak saç dökülmesinin nedenini bulmak ve ona göre gerekli olan tedavi ya da uygulamayı yapmak en mantıklısıdır. Bu nedenle bir dermotolog uzmana başvurarak onların verdikleri bilgiye göre hareket etmek en sağlıklısı olacaktır. Her saç dökülmesi aslında bir saç kaybı değildir, saç telinin ömrü vardır ve hergün belli sayıda saç dökülmesinin görülmesi normaldir. Bir günde dökülen saç teli sayısı 100 olması normaldir ancak daha fazla dökülen saç dökülmeleri olursa iş başa düşer. Sağlıklı bir insanda saçların büyük bir kısmı uzama ve büyüme halindedir, az olan kısmı ise birkaç ay dinlenme ve bu dinlenmenin ardında dökülme aşamasına girer. Birkaç ay sonrada tekrar büyüme aşamasına geçer ve bu durum, sürekli birbiri ardından devam eder. İşte bu normal olan saç dökülmeleri bu durumdan kaynaklanır. Kişisel bir unsur arz eden saçlarınızı kaybetmemek adına bilgi amaçlı olarak ve baştan bazı tedbirler almanızın sağlanması açısından, Saç dökülmesi neden olur diye sorulacak olunursa birçok sebebi vardır ve cevapları şunlardır:

HORMONAL DÜZENSİZLİKLER: Kadında ve erkekte görülen erkek tipi hormonların olumsuz etkisiyle karşılaşan saç köklerinin zayıflaması ve yeterli şekilde beslenememesi ile meydana gelir. Saç derisi bu hormonların kötü uyarılmasıyla hassaslaşan saç kökü ve saç derisi yıpranır ve saç dökülmesine neden olur.

ALOPESİ AREATA: Bu tip saç dökülmesi saç derisinde meydana gelen ceviz büyüklüğünde ya da daha geniş olan büyüklükteki yuvarlar yamayı andıran alanların oluşması ile olur. Saçlı deride saç kaybı oluşturarak devam eder. Her yaşta görülebilen bu hastalığın henüz nedeni bulunmamaktadır. Bu hastalığı olan hastaların saçları daha sonra tekrar çıktığı görülmüştür.

KANSIZLIK: Bazı kişilerin vücudundaki demir eksikliği nedeniyle meydana gelen kansızlık durumu yine bir saç dökülmesine neden olan faktörler arasındadır. Gerekli tedavilerle iyileştirilen ve demir eksikliğinin giderilmesi ile birlikte bu durumda sonuç olarak dökülen saçlar tekrar çıkarak eski haline geri gelir.

TİROİD RAHATSIZLIĞI: Her insanda bulunan tiroid bezi bazı insanlarda daha fazla bazı insanlarda ise daha az çalışır işte bu az ya da fazla çalışma etkisiyle saç büyümesi durur ve birkaç ay sonra dökülmeye başlar. Bu rahatsızlığın tedavi edilerek giderilmesi halinde saç birkaç ay sonra tekrar büyüme evresine girerek eski haline geri döner.

SIKINTI VE STRES: Günlük hayatı içerisinde gerek iş olsun, gerek çevre olsun, gerekse ailesel sebeplerden dolayı meydana gelen ve sürekli sıkıntı yaşayan kişiler, çok fazla stres yapıp, vücudun fazla enerji harcamasına neden olurlar böylelikle saçlara ihtiyacı olan besini depolayamayan vücut, saçların büyüme evresini dinlenme aşamasına sokarak saç gelişimini durdurur. Dolayısıyla da saç dökülmesine neden olur. Geçici olan bu durum bu stres ve sıkıntının aşılması durumunda saçlar tekrar büyümeye başlayacaktır.

REJİM VE DİYETLER: Bazı kişiler kilo kontrolünü elinde tutabilmek amacıyla, yanlış beslenerek, saçların ve vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri alamazlar. Durum bu olunca gerekli gıdaları alamayan vücut yorgun düşer ve yıpranır. Devamında gerekli olan protein, vitamin ve diğer gıda eksikliği olunca vücut kendi için gerekli var olan besin gruplarını muhafaza etmek adına saçlara gereken besini gönderemez ve saçlarda büyüme durur. Akibetinde bu da saç dökülmesine neden olur. Bu diyet ve rejimlerin uzman tarafından kontrollü bir şekilde yapılması durumunda bu sorun aşılarak saçlara tekrar büyüme dönemine girer ve eski halini alır.

ÇEŞİTLİ HASTALIKLAR: Bazı kişilerin ateşli hastalık geçirmesi ve çeşitli ağır enfeksiyon rahatsızlığı bu kişilerin saç dökülmesiyle karşılaştığı görülür. Gerekli tedavilerin olunmasıyla bu geçici saç dökülmesi sorunu çözülür. Fakat bazı ağır kronik hastalığı olan kişilerin saç dökülmeleri sürekli olur ve bunun kontrol altına alınması çok zordur. Kafa derisinde oluşan mantar hastalığı da saç derisinde kabuklanma yapmaya başlamasıyla hastalık belirtisi başlar ve devamında saç dökülmesi olur. Yine bu hastalığın tedavi edilmesiyle birlikte bu saç dökülmelerinin de durması ve dökülen saçların yerine yenilerinin gelmesi olağandır.

TIBBİ MÜDAHALELER: Rahatsızlığı nedeniyle cerrahi müdahale yaşamış kişilerin de saçlarında dökülme olabilir bu da geçici bir durum olmakla beraber zamanla saçlar tekrar eski haline gelerek büyür. Kanser teşhisi sebebiyle tedavi gören kimi hastalarında saçlarında dökülme olur ve buda tedavinin bitiminde zamanla tekrar saçların eski haline döndüğü görülür.

ÇEVRESEL FAKTÖRLER: Büyük metropol kentlerde yaşayan kişilerin kirli çevre etkisiyle ve saça gerekli olan bakımın yapılmaması nedeniyle zayıflayan, incelip kopan saçlarda dökülmeler meydana gelir. Bu tür yerlerde yaşamak zorunda olan kişilerin saçlarına gereken önem ve özeni göstererek saçın ihtiyacı olan bakımı yaparak bu sorunu çözebilirler.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir