Saç Dökülmesinde Genler

Saç Dökülmesinde Genler

Saç Dökülmesinde Genler

Saç dökülmesi ailenin anne tarafından gelir. Belirtilerin gerçeği kelliğin anneden veya babadan miras olmasıdır. Bununla birlikte, x-kromozomları faktörleri babadan biraz daha önemlisi ailesinin anne tarafından miras gelmesidir.

Son araştırmalar, erkek tipi saç dökülmesi genetik başlangıçta düşünüldüğünden daha karmaşık olduğunu göstermektedir. X-kromozomu üzerinde bir androjen reseptör geni (AR), kimlik bir insanın saç dökülmesi  babasından daha sık daha çok  anne tarafından dedesine benzerlik  gösterdiği belli oldu. Kelliğin babadan doğrudan  miras olduğu zannedilmektedir. Ancak, açıkça bütün hikaye bu değildir. Otozomal  bağlantılı gen iletimi bu tip genetiği açıklar  ama bu gen henüz bulunamamıştır.

Bu arada, bir gen bir kromozom üzerinde yer alan kimyasal olarak kodlanmış kalıtsal talimat tek bir ve aslında bir DNA küçük bir bölümünü temsil eder. Kromozomlar çiftleri (insanlarda 23 çift vardır) meydana gelen ve her bireyin her ebeveynin kromozomlarının bir setini alır. Erkeklerde saç dökülmesi artık tek bir genden daha fazlasından gelmektedir Buna polijenik denir.

Bu terim, “baskın” bir çiftin sadece bir genin, bir birey içinde göstermek  için gerekli olduğu anlamına gelir. Bir “çekinik gen”, her iki genin ifade edilmesi için sırayla mevcut olması gerektiği anlamına gelir. Androgenetik alopesi saçsız katılan en önemli genler baskın olduğu hissedilir.

Kellik için gen vardır, sırf bu özelliği kendini gösterir anlamına gelmez. , Kişinin özelliklerini etkileyen, yani, belirli bir kişide görünür olması için bir genin yeteneği, “ekspressivite” olarak adlandırılır. Gen ifadesi, bir dizi faktöre bağlıdır, stres ve diğer faktörler, bazı kişilerdesaç dökülmesinin nedenleri olabilir, ancak en çok etkileyenler, hormonlar ve yaştır.

Bu yazıyı paylaş

Comments (3)

 • semra akcelep Yanıtla

  strese baglı ve mevsim geçişlerinde ciddi şekılde saç dokulmesı yaşıyorum garlex ile bunun önüne geçtim çok memnunum

  11:25 içinde 17 Mart 2015
 • sebahat acar Yanıtla

  bıraz yaşımdan dolayı bıraz strese baglı saç dökulmelerım mevcut özellıkle yanlarda…bu durumdan cok rahatsızım bır kaç duydugum yağları denedım fakat hıc etkısı olmadı..dokulmesının durmasını dort gozle beklıyorum

  17:43 içinde 24 Mart 2015
 • EMEL Yanıtla

  saç dökülmesi sorunum var, yıllardır. Bu ürünü denemeyi çok istiyorum.

  10:29 içinde 25 Mart 2015

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir