SAÇ DÖKÜLMESİNE KARŞI DOĞAL MASKELER

Saç Dökülmesi

SAÇ DÖKÜLMESİNE KARŞI DOĞAL MASKELER

Özellikle erkeklerin son zamanlarda yaşadıkların saç sorunlarından biri de saç dökülmesi olmaktadır. Aslında saç dökülmesi sorununu sadece erkekler yaşamamaktadır ancak kadınların saç dökülmesi sorunu erkeklere oran ile daha az olmaktadır. Bunun nedeni ise, saç dökülmesinin tam olarak kanıtlanmış bir nedeni olmamaktadır. Erkeklerin genetik olarak saç dökülmesine yatkınlığı olduğundan ve aileden genetik bir neden oluşu varsayım olarak da kabul edilmektedir. Kadınlarda ise bu durum daha farklı olup, genetik oranlar düşük olmak ilsac-dokulmesie birlikte hormon değişikliğinden dolayı kendini göstermektedir. Adet, hamilelik ya da menopoz gibi dönemlerde saç dökülmesi daha yoğun yaşanmaktadır.

Aslında gün içerisinde ortalama bir miktar saç dökülmesi saçların sağlığı açısında soru
n olmamaktadır. Ancak bu
miktar eğer fazla ise, saç dökülmesi başlamış demektedir. Kişilerin çok geç olmadan bir uzman ile görüşmeleri saç dökülmesi sorununu kısa sürede çözmelerine yardımcı olmaktadır. Bir de saç dökülmesine karşı doğal maskeler ise saç dökülmesi sorunu azaltılmakta hatta bazı durumlarda önlenebilmektedir. Bu maskeleri uygulamadan önce kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta, kullanılacak bitkilere alerji durumu olup olmamasıdır. İlk olarak küçük bir bölgeye uygulanmalı ve eğer vücut tepki veriyor ise uygulamayı bırakmak gerekmektedir.

Saç Dökülmesi İçin Evde Hazırlanacak Maskeler

Maske 1: saç dökülmesine karşı doğal maskelerden ilki saç bakımında hem uzmanların hem de saç bakım ürünü hazırlayan firmaların tercih ettiği ısırgan otu olmaktadır.isirgan-otu-maskeleri

 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı ısırgan otu yağı
 • 3 tatlı kaşığı argan yağı
 • 1 yemek kaşığı biberiye yağı

Hazırlanışı; bir kasenin içerisinde bütün yağlar koyulmalı ve homojen bir şekilde birbirine karışana kadar
karıştırılmalıdır. Saçlar iyice yıkanmalı ve nemli bir şekilde iken hazırlanmış karışım masaj yapılarak tüm saç derisine uygulanmalıdır. Ardından saçları havlu ya da streç film ile sararak, yarım saat boyunca bekletilmelidir. Daha sonrasında saçlar yıkanmalı ve haftada 2 kere uygulanması yeterli olmaktadır.

Maske 2:

 • 1 yemek kaşığı tarla atkuyruğu
 • 1 yemek kaşığı ısırgan kökü

Hazırlanışı; malzemeleri bir kavanoz içerisine koyduktan sonra üzerine 5 bardak saf alkol koyulmalı ve kavanozun ağzı kapatılarak, 1 hafta boyunca oda sıcaklığında ve karanlık bir ortamda bekletin. 7 gün bittikten sonra, duşa girmeden önce saçlar bu karışım ile yıkanmalı ve 15 dakika bekledikten sonra saçlar normal şampuan ile iyice sac-dokulmesi-papatya-maskesiyıkanmalıdır. Haftada 2 kere uygulanabilir.

Maske 3:    

 • 2 yemek kaşı devetabanı yaprakları
 • 1 yemek kaşığı papatya
 • 1 yemek kaşığı sarı kantaron
 • 1 litre su

Hazırlanışı; 1 litre kaynamış suyun içerisine yer alan bitkiler konulmalı ve demlenmesi için belirli bir süre bekletilmesi gerekmektedir. Karışım soğuduktan sonra bir pamuk yardımı ile saç derisine sürülmektedir. Saç derisine sürülen karışım, kuruduktan sonra yıkanmadan saç derisinde bekletebilirsiniz. Haftada 2 ya da 3 kere uygulanması yeterli olmaktadır.

Maske 4: saç dökülmesine karşı doğal maskelerden sonuncusu da adaçayı yaprağı bitkisi ile yapılmaktadır. Aslında pek çok farklı bitki adı olsa da bu bitkileri kolay bir şekilde aktarlarda bulmak mümkün olmaktadır.sac-dokulmesine-isirgan-otu

 • 2 yemek jaşığı dulavrat yaprağı
 • 1 yemek kalığı karbonhidrat
 • 1 yemek kaşığı lavanta çiçeği
 • 2 yemek kaşığı adaçayı yaprağı
 • 1 yemek kaiığı gül yaprağı

Hazırlanışı; 2,5 litre kaynamış suyun içerisine bütün malzemeler konulmalı ve demlenene kadar bekletilmelidir. Karışım soğuduğunda, duştan sonra saçlar son olarak bu karışım ile durulanmalıdır.