Saç dökülmesine karşı tıbbi küf

Saç dökülmesine karşı tıbbi küf

Saç dökülmesine karşı tıbbi küf

Herkes hayatının bir döneminde saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıya kalmıştır. Toplumda sık sık görülen bir sorundur. Sadece erkeklerde kellikle birlikte anılan bir olay değildir saç dökülmesi, kadınlarda da görülme sıklığı çoktur. 20 yaşın üzerindeki her kadın hayatının herhangi bir bölümünde bu sağlık sorunuyla karşılaşır. Çoğu kez doğal yöntemlere  başvurmakla birlikte yetmediği durumlarda ise tıbbi çözümlere yönelinmiştir.

Tıbbi küf olarak tanımlanan bir çeşit küf hormonal olmayan saç dökülmelerinde kadınlarda etkili olduğu görülmüştür. Saçın esas yapı maddesi keratin adı verilen bir proteindir. Saça dışardan yapılan müdahalelerle bir yere kadar bakım yapılsa da saç asıl kökünden beslenir.

Bu sebeple diyetinize dikkat etmeli keratin oluşumuna yardım edecek yeterli düzeyde protein ve  vitamin almalısınız. Saça yapılan çoğu bakım tam olarak etki etmez. Saça yapılan yumurtalı saç bakım maskelerinde yumurtanın içerisindeki  amino asitlerinin sadece %10 saça geçer ,gerisi emilmez. Saç için gerekli besinlerin büyük çoğunluğu kan yoluyla saçımıza geçer. Bu yüzden dengeli beslenme önemlidir. Ayrıca hangi maddeyi az aldıysak diğer maddeler de onlara oranlanarak alınır kullanılır. Saç sağlığı için düzenli bir hayat ve beslenme gerekir.

Tıbbi Küf Faydaları
Saç dökülmeleri hormonal, metabolik,vitamineksilikliği, düzensiz beslenme, stres ,mikrobik sebepler saç dökülmelerine sebep olabilir. Bu sebeplerden herhangi biri sizin saç dökülmenize sebep olabilir, doktor kontrolüne gitmeli ve sorunun kaynağını öğrenmeliyiz. Beslenmemiz yetersiz geliyorsa vitamin takviyesi almalıyız. Saç dökülmesi asedece diyetinizle ilgiliyse  kalsiyum, çinko, selenyum gibi minerallerin, p-aminobenzoik asit, keratin, sistin ve tiamin gibi besinlerin alımına dikkat etmelisiniz.

Tıbbi küf olarak hazırlanan özel bir küf ilk kez 1970li yıllarda ortaya çıkmış , daha sonra 1990 sonrası daha güvenilir kaynaklarla doğrulanmıştır. Tıbbi küfün içerisinde tiamin, keratin ve sistin ile birlikte yararlı bileşikler bulunur. Özellikle kadınlarda yapılan hormonal olmayan saç dökülmesine etkili olduğu görülmüştür. Tıbbi küfü uygun koşullarda kullanabilirsiniz.

Saçınıza her zaman en iyi bakımı yıpratmadan yapın, bitkisel esaslı ürünler kullanın. Maskelerinizi ihmal etmeyin. Dengeli beslenin, düzenli bir yaşam sürüp, stresten uzak durun. Saç yapınızı iyi tespit edin.

SAÇ KAYBINI ARTIRAN ETKENLER

Tükenmişlik durumu, stres

Ateş, enfeksiyonlar

Tiroidbozukluğu , bazıhormonal ve metabolik hastalıklar

Kansızlık anemi

Mevsimsel dökülmeler

Hamilelik ve emzirme dönemleri

Beslenme bozuklukları,  alkol bağımlılığı

diyet

Kanser tedavileri gibi ilaçların kullanımı

Zehirlenmeler

Radyasyon

GERÇEKLER VE RAKAMLAR

Saç sayısı: Her insanda 100.000 – 150.000

Saç yoğunluğu: 200/cm²

Çapı: 0.1 mm

Her bir saç telinin aylık uzama miktarı: 1 cm

Bir günde toplam saç uzaması: 20-30 m

Günde kaybedilen toplam saç sayısı: 50-100 bunlar ortalama değerlerdir. Kişiye , yaşa, cinsiyete göre değişen sayılardır.

 

Bu yazıyı paylaş

Comments (7)

 • inci akkuş Yanıtla

  kadın ve erkek için saç çok önemlidir faydalı bilgileriniz bizi aydınlattığınız için tesekkürler

  17:25 içinde 20 Ocak 2015
 • melisa sever Yanıtla

  degerli bilgiler teşekkürler

  17:48 içinde 20 Ocak 2015
 • seray güngör Yanıtla

  Garlex şampuanı 6 aydır kullanıyorum. Saçlarım dökülmüyor eskisi gibi

  20:44 içinde 20 Ocak 2015
 • Feyza Yanıtla

  Tıbbi küfün içerisinde tiamin, keratin ve sistin ile birlikte yararlı bileşikler bulunur demişsiniz.. Bugün bunları içeren şampuanlar yapıyorlar… Özellikle keratin çok duyuldu… 1970 de bulunmuş.. Bayağı olmuş.. Hala saç dökülmesini engelleyecek mucizevi bir ürün arıyorum… umutla…

  22:45 içinde 24 Ocak 2015
 • deniz güner karabaş Yanıtla

  ürünlerinizin bitkisel olması çok güzel ve güvenilir

  23:12 içinde 1 Mart 2015
 • yüksel özge Yanıtla

  tıbbi küf de saç için çok yararlıymış, okumuştum netten…

  13:11 içinde 14 Mart 2015
 • feray Yanıtla

  Ürünlerinizin bitkisel olmasi cok güzelll

  22:38 içinde 14 Mart 2015

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir