SAÇ DÖKÜLMESİNE KESİN ÇÖZÜM

Saç Dökülmesi

SAÇ DÖKÜLMESİNE KESİN ÇÖZÜM

Saç Dökülmesine Kesin Çözüm

Saç dökülmesine kesin çözüm olan ürünler hangileri? En etkili ve iyi ürün ne kadar zamanda sonuç verir. Kullananlar neler söylüyor? Saç sorunları, özellikle günümüz şartları düşünüldüğünde, oldukça sık karşılaşılan sorunlardır. Kimi zaman geçici ve dönemsel olsalar da ister kısa ister uzun süre devam etsin, her koşulda yaşanan saç sağlığı sorunları can sıkıcı durumların ortaya çıkmasına neden olmakta ve günlük hayat içerisinde kişinin kendi için geliştirdiği bakış açısını olumsuz etkilemektedir.
Saç ve cilt sağlığı, şüphesiz çok büyük öneme sahiptir. Çünkü dış görünüş, kişilerin dış dünyaya açılan pencereleri gibidir. Kimi zaman göz ardı edildiği düşünülse de, dış görünümün kişilerin kendine duyduğu güveni etkilediği ve sosyal hayat içerisinde oldukça önemli bir yere sahip olduğu tartışılmaz bir durumdur.
Saç sağlığı, cilt sağlığıyla doğrudan ilişkilidir denilebilir. Baş derisinde meydana gelen kuruluk yani nem eksikliği sonucu saç teli de cansızlaşır ve gücünü kaybeder. Bunun gerçekleşmesi de saçların dökülmesine ve kepeklenmesine neden olmaktadır. Saç dökülmesi, hemen hemen herkesin dönem dönem yaşadığı bir sorundur. Çünkü bu durumun ortaya çıkmasına neden olan etkenler zamanla daha da artmaktadır. Saç dökülmesi sorunu, çoğunlukla dönemsel olarak görülen bir sorundur. Burada adı geçen dönemler çoğunlukla mevsim geçişlerinin yaşandığı günler ve soğuk havaların etkin olduğu sonbahar ve kış mevsimleridir. Mevsim geçişlerinde saç derisi ve saç kökü, aniden değişen hava koşullarına uyum sağlayamadığından zayıflamakta ve saçlar dökülmektedir. Yine havaların soğuk gittiği kış aylarında saç derisi altında bulunan ve saç kökünü beslemekte olan kılcal damarlar daral-makta, bu nedenle saç köküne gerektiği kadar besin ulaştıramamaktadır. Bu da soğuk hava koşulların-da saçların dökülmesi riskini artırmaktadır. Bu nedenle saçların kış aylarında daha fazla ilgiye ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır.
Kış aylarında olduğu gibi yaz aylarında da, aslında her zaman saçlar, özen isteyen belli birtakım uygulama ve bakım ihtiyacı içerisindedir. Yazın güneş ışığına uzun süre maruz kalan saçlar zarar görmekte ve yıpranmaktadır.
Saç sorunları içerisinde en çok rastlanılan problem olan saç dökülmesine kesin çözüm getirmek mümkündür. Bunun için öncelikle saça zarar veren etmenlerin neler olduğunun bilinmesinde ve bunların mümkün olduğunca azaltılmasında yarar vardır. Saç dökülmesine büyük ölçüde neden olan başlıca etkenler; genetik özelliklerin kalıtım yoluyla bireylere geçmesi, yanlış ve dengesiz beslenme koşulları, günümüzde kanser hastalığının ortaya çıkmasını bile tetiklediği söylenen stres, saç tipine uygun olmayan şampuan ve kozmetik kullanımı, elektrikli saç şekillendiriciler ve fön makinelerinin sık kullanımı, saçların gerektiği gibi temizliğinin sağlanmamasıdır. Ayrıca uzmanlar, saçların çok sık olmamakla birlikte, özellikle saçlar yıkandıktan sonra, çok sık dişli olmayan bir tarak veya fırçayla ortalama yüz kez fırçalanmasının saç diplerinin hava alması ve saç derisine masaj yapılması açısından oldukça yararlı olduğunu ifade etmişlerdir. Bu amaçla kullanılan tarak ve fırçaların da özellikle ahşap olması yine uzmanlar tarafından önerilmektedir. Plastik tarak ve fırçalar çoğu zaman saçların elektriklenmesine yol açabilmektedir.
Saç dökülmesine kesin çözüm getirmenin ilk adımı, saç sağlığına gereken özenin gösterilmesi şeklinde gerçekleştirilebilir. Bunun için dengeli beslenme, saç temizliğine dikkat edilmesi gibi önlemler alınabilir ve unutulmamalıdır ki sadece sağlıklı saç parlar. Canlı ve güçlü saçlara sahip olabilmek, şüphesiz kimsenin hayır diyemeyeceği bir durumdur. Özellikle geçmişte saçların güzelliğinin, kadınların güzelliğinin temel ölçütlerinden biri olarak düşünüldüğü göz önüne alındığı zaman.
Yapılan araştırmalar, genetik kökenli saç dökülmesi ve bunun ilerideki boyutu olan kellik sorununun göründüğü gibi çaresiz bir durum olmadığını ortaya koymaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken temel nokta, saç köklerinin ne durumda bulunduğudur. Araştırmacılar, saç köklerinin ölmediğinin tespit edilmesi durumunda, nakil ya da başka herhangi bir operasyona gerek duyulmadan kaybedilmiş olan saçların tekrar çıkartılabilmesinin mümkün olduğunu yaptıkları deneyler sonucunda tespit etmişlerdir. Saç köklerinin canlılığı tespit ettikten sonra uygulanan tedaviler sonucunda kellik birçok insan için kader olmaktan çıkmaktadır. Uzmanlar bu tip tedavilerin uygulanması sırasında birtakım bitkisel takviyelerin saçların daha hızlı ve sağlıklı bir biçimde yeniden çıkarak uzamasını sağladığını ifade etmişlerdir.
Günümüzde sadece saç sağlığı konusunda değil, tüm alanlarda doğal besinlerin ve tedavi yöntemlerinin kullanımının yaygınlaştığı görülmektedir. Özellikle yeni kuşak, artık kozmetik ürünlerini seçerken ne kadar doğal olduğuna bakmaktadır. Saç sağlığı için son derece önemli olan sarımsak, ısırgan otu, papatya, defne, menekşe, gibi bitkiler, yüzyıllardır saç bakımında en çok kullanılan bitkilerden olmuştur. Garlex saç bakım seti içerisinde yer alan sarımsak özlü şampuan, yanında ek olarak kullanılabilen ve daha yoğun bir bakım sağlama amacıyla kullanılabilecek olan bitkisel saç bakım losyonu, bu bitkileri ve daha fazlasını da saç dökülmesine kesin çözüm için içermektedir. Doğal bitki özlerinin yanı sıra çinko, protein, provitamin B5 katkılarıyla içeriğini ve etki gücünü daha da artırmıştır ve daha önce kullanmış olanlar tarafından geçer not almış, etkililiği ve doğallığı onaylanmış, güvenle kullanılabilecek, ekstra zaman ve maddi güç harcanmasına gerek duyulmadan kullanılabilecek, sağlığın korunmasını ve doğallığı temel ilke edinmiş saç bakım ürünleridir.