SAÇ DÖKÜLMESİNİ ENGELLEYEN FAKTÖRLER

SAÇ DÖKÜLMESİNİ ENGELLEYEN FAKTÖRLER

SAÇ DÖKÜLMESİNİ ENGELLEYEN FAKTÖRLER

Saç Dökülmesini Engelleyen Faktörler

Saç dökülmesini engelleyen faktörleri öğrenmemiz ve bilmemiz için her şeyden önce bu dökülmelerin neden ileri geldiğini bilmek ve bunun için de bir cildiye uzmanına gitmek gerekir ki yapılacak muayene ve tahliller sonucu, en doğru sonuca ulaşmaları gerekir. Daha sonra saçları dökülen kişi, saç dökülmesini engelleyen faktör olarak saç ve kafa derisine olumsuz etki eden saç ürünlerinden sakınması gereklidir. Protein ve vitamin ağırlıklı saç kökünü besleyen gıdalar tüketmeli, karbonhidrat ağırlıklı gıdaları kullanmamalıdır. B ve B grubu vitaminlerin alınması özellikle saç dökülmesini engelleyen faktörler arasındadır. Demir ve çinko eksikliğinde gereken tedaviyi olup kan yapıcı besinler tüketilmelidir. Aynı zamanda streste saçların baş düşmanı olarak stresli ortamlardan ve durumlardan uzak durmalı, sigara ve alkol kullanımı varsa da bırakılmalıdır. Saç yağlı değilse her gün yıkamak gereksiz bir davranıştır ve en az 2 günde bir yıkanırsa daha iyi olacaktır. Bu şekilde saç sık yıkanırsa saçlı derinin yağ dengesi bozulacaktır. Saç jölesinin mecburi kullanılması durumunda saç o gün yıkanması gerekir saçta kalması zararlıdır. Çok miktarda A vitamini alınması da saç dökülmesine neden olduğu için bundan dolayı fazla olan A vitamini alınması kesilerek, azaltılmalıdır. Ayrıca, çeşitli ve aşırı enfeksiyonlar, tiroid bozukluğu gibi bazı hormonal ve metabolik hastalıklar, kansızlık gibi rahatsızlıkların tedavi edilmesi ve beslenme yanlışlıkları, bilinçsiz ve sık tekrarlanan diyet rejimleri, sürekli ve gereksiz yere ilaç kullanımı, zehirlenmeler ve radyasyon da saç dökülmesine sebep olduğu için, mümkün olduğunca bunlara çok dikkat edilmesi gereklidir.

Kadınlarda da görülen saç dökülmesi nedeniyle mutlaka bir tedavi uygulamasına giderler ki yakın zamanda, Tıbbi Küf olarak tanımlanan özel bir küfün özellikle kadınlarda sık görülen hormonal olmayan saç dökülmelerine karşı çok etkili bir tedavi aracı olduğunu gösteren güvenilir çalışmalar yapılmış, saç dökülmesini engelleyen faktörler arasında yerini almıştır. Saçımızın ham maddesi keratin olduğu için özellikle bu keratini besleyen ve içeriği keratin olan ve saçı kökünden besleyen ürünlerin kullanımı son derece önemli bir noktadır. Saçı dışarıdan beslemek kaliteli saç bakım ürünleri ile mümkündür. Saçı beslemek için dışarıdan yapılan bakım ürünlerinin kullanılması ile yeterli bir sonuç alınamazsa dengeli bir beslenme planı uygulanarak bu işe başlanmalıdır. Büyük bir olasılıkla, saç bakım ürünleriyle sadece dışarıdan da bakım sağlanabilir, fakat bunun yanında saç için gerekli olan besinleri de alarak bunu daha da sağlama alabiliriz. Alınan besin unsurları saça sadece kan yoluyla ulaşabilir ve bunu da vitamin destekleriyle sağlayabiliriz. Bu yüzden de saçlarımız için gerekli olan besin takviyelerini ağız yolu ile doğal besinler ya da besin destekleri ile alabiliriz. Saç dökülmelerinin hormonal, metabolik ve mikrobik pek çok sebepleri olduğu için biz bu sebepleri araştırarak demir, çinko veya başka bir besin unsurunun yetersiz alımı ile ilgili olup olmadığını öğrenerek yanlış planlanmış dengesiz ve çok düşük kalorili diyetlerin de saçımızı dökeceğini bilmeliyiz ki bu şekilde saç dökülmesini engelleyen faktörleri bilelim.

Saç dökülmeleri beslenmeye yönelik sorunlardan ileri geliyorsa, kalsiyum, çinko, selenyum gibi mineral gruplarının yanında sistin, keratin, asit ve tiamin gibi besin gruplarını içine alan hazır ürünlerin ve besinlerin de ağız yoluyla alınması gereklidir.

Her kişide 100.000 ila 150.000 arasında saç sayısı vardır. Bu sayıdan daha az bir saç sayısı varsa saç dökülmesi ve saç kayıpları yaşanıyor demektir. Saç dökülmesini engelleyen faktörler için de çözümün sadece dıştan değil içten geldiği gibi doğru ve dengeli beslenmenin yanında stres ve üzüntüden, uykusuzluktan da uzak durarak yaşama planı yapmalıyız. Gerektiğinde uzman danışmanlara başvurarak gerekli besin unsurlarını bir arada bulunduran yeni ve etkili ürünlerde yararlanmalıyız.

Kadınlarda saç dökülmesinin bazı nedenleri geçicidir, o yüzden sağlık kontrolü mutlaka yaptırılması gereklidir. Erkeklerde ise saç dökülmesi DHT hormonudur ki buda kötü testesterondur, yani androjen hormonudur. Bunu önlem altına alırsa iyi bir sonuca ulaşır.

Saça aşırı kimyasal maddelerin kullanımı, yani kimyasal madde içeren saç boyaları ile saçı çok sık boyamak, saç rengini çok açtırmak, yine kimyasal maddeler ile perma uygulaması yaptırmak, saça gölge ve meç yaptırmak saç dökülmesi sebepleridir. Bu tür uygulamalardan mümkün olduğunca sakınarak, bu uygulamalardan kaçınmak saç dökülmesini engelleyen faktörler arasındadır. Ayrıca saçı, saç kurutma makinesiyle kurutmak, saç düzleştirici makineler kullanmak, saç kıvırma makineleriyle kıvırmak, ütü ve maşa gibi cihazlar kullanıp saçı tamamen yakan, yıpratan ve zayıflatan ısı ve sıcaklık yayan cihazları kullanmamak gerekir. Üstelik bunların yanında saçı sıkı toplayıp bağlamak ta saçı hem gereceğinden saç köklerinden kopmasına neden olacak, hem de örülerek ve topuz gibi saç modelleri yapılarak saçın nefes almasına engel olarak saçı zayıflatıp, inceltecek ve sonuç olarak saç dökülmelerine sebep olacaktır. Saçların dökülmesi istenmiyorsa saçlar rahat ve serbest olarak salık bırakılmalıdır ki saç dökülmesini engelleyen faktörleri oluştursun.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir