Saç dökülmesi çağımızın hastalıklarından biridir. Pek çok sebebi olmakla birlikte genetik özelliklerden gelen durumlarda saç dökülmesini hızlandırabilir.

Saç Dökülmesinin 10 Nedeni:

sac-dokulmesi-yanlis-urunler1- Yanlış Saç Ürünü Kullanımları

Saçlara hitap eden ürünler kesinlikle içerik bakımından doğal olmalıdır. Doğal olan şampuan ve saç kremleri saçlara derinlemesine bakım sağlar. Saçların uzun vadede daha sağlıklı ve bakımlı olması için doğadan gelen maddelerin iyileştirici etkisine ihtiyaçları vardır. Bu yüzden şampuanın kalitesi ve saçı ne doğrultuda iyileştirdiği belirlenip uygun bir ürün seçimine gidilmelidir. Aynı zamanda saçlara sürülen jöle ve sprey gibi ürünlerin çabuk bir şekilde temizlenmesi gerekir. Deri gözeneklerini kapatan bu maddeler saç dökülmesini hızlandırır.

 

sac-dokulmesi-tiroid-hastaligi2- Tiroid Hastalığı

Tiroid hastalığının vücuda verdiği tepki öncelikle saçlardan başlar. Saçlar cansız, donuk ve dökülmeye meyilli bir hal alır. Saçlarınızı tararken elinize fazla miktarda saç teli gelir. Tiroid hastalığının önüne geçmek için ilaç kullanımına giderek saçlarınızı kurtarmanız mümkündür. Önüne geçilmeyen hastalıklar kel kalmanıza neden olabilir.

 

genetik-sac-dokulmesi3- Genetik Nedenler

Birçok kişide kellik ve uzun süreli saç kaybı görülür. Dönemsel olmayan saç dökülmelerinde genetik durumun araştırılması gerekir. Genetik olarak ailenizde saç dökülmesi varsa sizde bu durumu yaşayabilirsiniz. Uzmanlar genetik saç dökülmesinin çaresi olmadığını söyleseler de çeşitli tedavi yöntemleri ve dikkatli bakımlarla genetik dökülmeyi azaltabilirsiniz.

 

 

dogum-yuzunden-sac-dokulmesi4- Doğum Dolayısı İle Hormon Değişiklikleri

Doğumdan önce bayanların saçları dökülmez. Hamilelik sırasında hormonlar anne ve bebeğin iyiliği için çalışırlar. Annenin cildi daha düzgün ve saçları parlak olur. Saç, vücut ve cilt kendini yeniler. Doğumla birlikte saçlar dökülmeye başlar. Hormonlar tekrar yer değiştirmeye yüz tutar. Bu dökülme ilk 3 ay çok şiddetlidir. Saçlarınız hormonlara ayak uydurmaya başlar. 6. aya kadar dökülmeler büyük oranda durur.

 

ilacyuzundensacdokulmesi5- Kullanılan İlaçlar

Bazı ilaçlar saç dökülme hızını tetikler. Özelliklede kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar saç köklerinin sağlıklı biçimde çalışmasını engeller. Tedavi bittikten sonra saçlarınız eskisi gibi daha gür ve sağlıklı çıkmaya başlar. Dökülme minimum seviyeye düşer.

 

 

 

psikolojiksacdokulmesi

6- Psikolojik Sorunlar

Psikolojik sorunların ortaya çıkardığı stres durumlarında saçlarınız adeta kendini kaybeder. Daha çok dökülen saçlar için stres yaptığınızda dökülme hızı ikiye katlanır. Bu yüzden rahat bir ruh hali içinde olmak hem vücuda hem de saçlarınıza zarar vermeyecektir.

7- Mevsim Değişiklikleri

Mevsim değişikliklerinden kaynaklanan saç dökülmeleri çok önemli değildir. Sebebini bildiğiniz bir dökülme yaşıyorsanız endişe etmemelisiniz. Genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında görülen dökülmeler bahar mevsimlerinden sonra geçer. Bu çok doğal bir durumdur. Saçlar kendini yenileme sürecine almıştır. Yenileme süreci bittikten sonra istenilen saç hacmine kavuşabilirsiniz.

yetersizbeslenmesacdokulmesi8- Yetersiz Beslenme

Yetersiz ve dengesiz beslenme ile birlikte vücuda protein ve vitamin alımı gecikmiş olur. Saç kökleri bu durumdan fazlası ile etkilenir. Daha kırılgan ve dökülmeye daha müsait saçlarınız olur. Dengeli beslenmenin ilk şartı sabah kahvaltılarını düzenli yapmaktır. Düzenli hayat tarzı cilde, saça ve vücuda yansır.

 

 

kepeklenme-sac-dokulmesi9- Aşırı Derecede Kepeklenme

Kepek sorunu görüntü olarak daha kötü olsa da asıl etkilediği bölge saç derisidir. Kepeklenme sorunu yaşayan kişilerde saç kökleri tamamen kapalıdır. Saç dipleriniz nefes alamaz ve saç telleri dökülmeye başlar. Kepek sorununu ortadan kaldırarak saç dökülmesini engellemeniz gerekir. Saç derisinin ürettiği kepek problemini çözmek için saç dipleri mümkün olduğu kadar havalandırılmalı ve saç derisine bitkisel tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Özellikle dikkat edilen nokta kepek oluşumunu engelleyen bitkisel şampuan kullanmaktır. Bitkisel şampuan ile birlikte kepek ve saç dökülme sorununuz ortadan kalkar.

menapoz-sac-dokulmesi10- Menapoz

Bayanların saç dökülme süreçlerini artıran bir diğer etkende menapozdur. Menapoza giren kadınlarda saç dökülmesi %60 oranında artar. Menapoz dönemini daha rahat geçirmek için uygun şampuan ve tedavi yöntemleri bulunmalıdır.

 

18 thoughts on “Saç Dökülmesinin 10 Nedeni

 1. Garlex gerçekten çok etkili. Ürün vadettiğini gerçekleştiriyor. Dürüst çalışmanızdan ötürü sizleri tebrik ediyorum.

 2. garlexhiç kullanmamıştım gecenlerde bir eczanede bir sac ürünü sorarken bana numunelerden 2 adet takdim etti ve kullandım memnun kaldım fakat uzun sure kullanmadım için suan etki gormedim su bi gercek 2 sefer yıkadım verilen numunelerden saclarım hem parlak ve yumusacık oldu basarılar en yakın zamanda kullanmaya baslıycam …

 3. Ilk kullanista sacim eskisinden daha çok dökülüyor nedenini ogrene bilirmiyim ve bu dökülen saçlar tekrar kazanma şansımız doğabilir mi ve yahut saçı çıkartır mı
  ?

  1. Sayın Ulunay,
   Dökülen saçlar zaten dökülme zanı gelip dökülemeyen, tutunup kalmış saçlardır. Bu hem ürünün işe yaradığını gözenekleri açtığını, hemde yeni saçların oluşumu için gerekli zeminin hazırlandığını gösterir. Endişe etmeden kullanmaya devam edin. Zaten dinlenme süresi sonrası dökülen saçların yenisi alttan gelecektir.

 4. Ürünü 6 aydır kullanıyorum ve saçlarım halen dökülmeye devam ediyor.Her gün bir şüpheyle kullanmaya devam ediyorum.keşke kullanmasaydim dökülse dahi erkenden dökülmesin!içimde sanki yeni bir ben varmış gibi fisiltilar kullagimda cinliyor gibi geliyor bana ve kullanmaktan korkuyorum artık hocam bir oluş cümlesini duymak istiyorum sizden bana bir akıl verin dökülen saclarima kovusurmuyum? Yoksa boynu bükük mü dolasacam…

  1. Sayın Davut,
   Hangi ürünü 6 aydır kullanıyorsunuz? Sistemde bilgileriniz kayıtlı değil. Eğer garlex ise bizimle iletişeme geçiniz gerekli yönlendirmeyi yaparız.
   Başka ürün ise önce garlex ürünlerini kullanın, sonuç alacaksınız,yine olmazsa şahsınıza özel çözümler sunarız.

 5. garlex sampuan,losyon ve sac serumunu 7 aydır kullanıyorum.saclarımı sampuanla yıkadıgımda neden dokuluyor hocam

  1. Sayın Bayram,
   Biraz daha detay verebilirmisiniz? Doğal olan dökülmemi aşırı bir dökülme mi oluyor?

 6. Mrb ve insanların yaşadığı bu çelişkili trajik olayda, secilmiş kişiler gibi bende etkilendim sanki bir kanserin vücuda günden güne yayıldığı gibi bana hakim olmuş durumda… sıra dışı bir dünyada mutsuzluğa kapıldım. Hayatın içine gömülmüş kayıp esrarı ariyordum ve tıp fakültesinde okuduğum için bunun bir çözüm bulacağını Keşfet mistim. Sarımsağın saça iyi geldiğini biliyordum ve vücudumuzun vitamin ve mineral ihtiyacı varsa saçınızında bunu ihtiyaç olduğunu sezdim.sarimsagin içeriği ile ilgili bir sampuan yada ilaç keşfedecektim ve tesadüfen garlex sampuanla kavuştum aylar yıllar oldu kullandım. Saçlarım da bir tel bile kalmadı. Dünya başıma yıkıldı kelimelerim ağzımda düğümlendi iç çekmiştim Sonra alrm çaldı uyandım meğersem bu bir ruyaymis ya la 🙂 kople bir teori 🙂 iyikide garlex var o kesin 🙂 içimde hep zeki biri yatıyor ama yatıyor işte sorun orda 🙂

 7. Ben bu urunu yaklaşık iki haftadır kullanıyorum ama dokulme durmadığı gibi eskisinden daha fazla dokulmeye başladı bunun sebebi nedir? Şimdiden teşekkür ederim

  1. Sayın Burak,
   Ürünün çalıştığı anlamına gelir. Olağan bir durumdur. Temizlenmesi gerekenn saç telleri temizlenmektedir. Kişinin durumuna göre belli bir süreden sonra normale dönecektir. Ürün kullanma sıklığını artırarak süreci hızlı şekilde atlatabirlirsiniz.

 8. Ben bu urunu yaklaşık iki haftadır kullanıyorum ve saçlarım eskisinden daha fazla dokulmeye başladı bu neden oluyor lütfen bi bilgi verin bu arada sarımsak şampuanı ve losyon kullanıyorum siyah kutuda olanı

  1. Sayın Mehmet,
   Ürünün çalıştığı anlamına gelir. Normal bir durumdur. Temizlenmesi geren saç sapları temizlenmektedir. Bir süre sonra normale dönecektir. Biraz daha sık kullanın ürünü. Süreci hızlı şekilde atlatırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir