SAÇ HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN, AŞAĞIDAKİ LİNKLERİ ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ

Saç Dökülmesi
Saç Evreleri
Saçın Yapısı
Saçın Beslenmesi

Günümüzde, teknolojinin hızla ilerlemesi ve buna bağlı çevre kirlilik sürekli artmaktadır. İş hayatı, yoğun bir tempoda ilerlemekte, yoğun stresli bir yaşam tarzı getirmektedir. İnsanlar hızlı bir yaşam döngüsünde iyi beslememekte, aşırı çevre kirliliğine maruz kalmaktadırlar.

Bunun yanında kimyasal katkı maddelerinin kullanımı artmakta, hayatımızı ve sağlığımızı tehdit eden nesneler çoğalmaktadır. Dolayısıyla insanların daha doğal, daha etkili ürünler kullanması gerekmektedir. Garlex® Natürel Ürünler bu noktada sizlere yardımcı olmak için geliştirilmiştir. Garlex® Sarımsak Özlü Şampuan saçlarınız için etkili bir yardımcıdır.

Saç Dökülmesi

Sık görülen, başlıca saç dökülme problemleri;

 • Psikolojik stresler
 • Yetersiz beslenme ve diyet (Protein, Demir, Vitamin, Mineral eksikliği)
 • Mevsim değişiklikleri
 • Saçtaki kimyasal işlemler ve hava kirliliği gibi dış faktörler
 • Bazı ilaçların kullanılması
 • Yaşlanma
 • Kan dolaşımındaki zayıflık
 • Ergenlik, doğum, doğum kontrol haplarının kullanımı, ya da menapoz gibi hormonal nedenler
 • Erkeklik hormonu testesteron
 • Kimyasal bir reaksiyonla dehidrotestesteron DHT dönüşür. DHT, saç köklerine tutunarak saçların beslenmesini engeller. Beslenemeyen saç kökleri zayıflar. Saçlar giderek incelir ve dökülür. Süreç devam ederse saç kökü yok olur.
 • UV ışınlarına maruz kalma
 • Yağ bezlerinin salgıladığı sebum maddesi
 • En önemlilerinden biri de kimyasal içerikli kozmetikler

Saç dökülmesinin yukarıda sayılan nedenleri ortadan kaldırılırsa, normal saç büyümesinin tekrar başladığı görülür.

Saç Evreleri:

Saçın yaşam döngüsü 3 fazdan oluşmaktadır:

Anajen (aktif büyüme) : Anajen faz yaklaşık olarak 1000 gün
Katejen (geçiş) : Katejen faz birkaç hafta
Telojen (dinlenme) : Telojen faz da yaklaşık olarak 100 gün sürer.

Herhangi bir zamanda saçların %5-10’u telojen fazdadır. Kafa derisindeki binlerce farklı saç folikülü herhangi bir zamanda farklı aşamalarda bulunur.

Anajen Safha
Katajen Safha
Telojen Safha
Anajen Safha
Katajen Safha
Telojen Safha
Saç folikülü ve saç teli kesiti Anajen safha tekrar başlar ve saç folikülünden yeni saç teli büyümeye başlar.

Saç her ay ortalama 1 cm kadar olmak üzere 2-6 sene boyunca sürekli büyür ve sonra 2-4 hafta boyunca büyümeyi durdurur. Bu süreden sonra saç dökülür, normalde her gün ortalama 50-75 saç dökülmektedir. Saç döngüsü çok yavaş bir süre olduğu için herhangi bir tedavinin yararının görülmesi zaman gerektirir.

Saçın Yapısı:

Saçlar keratin denen proteinden oluşmuştur. Keratin kopmaya ve aşınmaya dayanıklı bir proteindir. Tırnaklar da keratin yapısındadır. Tek bir saç teli kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte 0.05 ile 0.09 mm arasındadır. Saç teli derinin en dış tabakası olan epidermisten çıkar. Saç Yapısı
Saçın iki bölümü vardır:1) Saç kökü: Saç teli saç kökünden çıkar. Saç kökü kafa derisinin yağ tabakasına gömülmüştür ve en uçta kalan kısmına “saç soğanı” denir. Saç soğanında ayrıca saça rengini veren melanin pigmentini oluşturan melanosit hücreleri de bulunur. Androjenlerin (erkeklik hormonlarının) reseptörleri de bu bölümdeki hücreler üzerindedir. Saç soğanının en alt kısmında dermal papilla denen damar yumağıbulunur. Bu yapı saçların büyümesi ve beslenmesi için çok önemlidir. Her bir saç kökü iç ve dış olmak üzere iki kılıf tarafından çevrelenmiştir. Saç kökünün çevresinde ayrıca saçı kayganlaştıran sebum salgılayan sebase bezleri de bulunur.2) Saç gövdesi: Saçın derinin dışında kalan kısmına “saç gövdesi” denir. Saç gövdesi keratine dönüşmüş ölü hücreler, bunları bir arada tutan maddeler ve sudan oluşmuştur.Saç gövdesi 3 tabakadan oluşmuştur.Medulla Tabakası: En içte bulunur. Sadece uzun ve kalın saçlarda bulunur.Korteks Tabakası: Ortada bulunur. Keratin liflerden oluşmuştur. Saç teline esneklik, sağlamlık ve renk veren katmandır.Kütikül Tabakası: En dışta bulunur. Renksiz ve incedir. Ölü hücre kalıntılarının 89 kat halinde bir araya gelmesinden oluşmuştur. Saç korteksini korur.