Saç Dökülmesi Ve Nedenleri

sac-dokulmesi-ve-nedenleriGünümüzde, teknolojinin hızla ilerlemesi ve buna bağlı çevre kirliliği sürekli artmaktadır. İş hayatı, yoğun bir tempoda ilerlemekte, yoğun stresli bir yaşam tarzı getirmektedir. İnsanlar hızlı bir yaşam döngüsünde iyi beslememekte, aşırı çevre kirliliğine maruz kalmaktadırlar. Bunun yanında kimyasal katkı maddelerinin kullanımı artmakta, hayatımızı ve sağlığımızı tehdit eden nesneler çoğalmaktadır. Saçların görünümünü güzelleştirmek adınada, saçlara bir çok işlem uygulanmakta, bu işlemler ise saç dökülmesini tetikleyen etkenler arasında yer almaktadır.

Saç dökülmesini önlemek için en önemli yapılacaklar saçın kaliteli beslenmesini sağlamaktır. Her canlı hayatını sürdürebilmek için ve sağlık kalabilmek için belli besinlere günlük ihtiyaç duymaktadır. Bu besinler verilmediğinde yada sürekli (uzun süre) eksik verildiğinde canlının sağlık problemleri yaşaması, vücut direncinin zayıflaması kuvvetli muhtemeldir. Bu durum kök hücreleri canlı olması nedeniyle saçlar içinde hiç farklı değildir. Ve bir diğer önemli husus; saç köklerindeki kılcal damarlarda büzülme varsa bunun önlenmesi ve o bölgedeki kan akışının düzenlenmesini sağlamaktır.

sac-dokulmesi-nedenleriBu iki hamle doğru şekilde ve doğru ürünlerle yapıldığında çok çeşitli saç dökülmesi nedenleri olmasına rağmen problem büyük oranda çözülecektir. Bu nedenle saçla ilgili problemlerin çözümü için hangi ürünü kullanırsanız kullanın, ne tür araştırma yaparsanız yapın saçın ihtiyacı olan besinleri içeren ve kan dolaşımnı (damarlardaki büzülmeyi önleyici) ürün kullanmak sonuç alma kalitenizi büyük oranda etkileyecektir.

Olumsuz hayat şartları ve etkilerini gidermek adına, garlex sarımsak şampuanı losyonuyla birlikte 12 çeşit bitki içerikle hazırlanmıştır. Dolayısıyla insanların daha doğal, daha etkili ürünler kullanması gerekmektedir. Garlex saç bakım ürünleri bu noktada sizlere yardımcı olmak için geliştirilmiştir. Sarımsak özlü şampuan dökülen saçlar için, hacimsizlik, uzama problemi (yavaş uzayan saçlar) kırılgan, kepekli ve zayıf saçlar için geliştirilmiş, zengin bitki içerikli, etkili bir yardımcıdır.

sac-dokulme-asamalari

SIK GÖRÜLEN SAÇ DÖKÜLME NEDENLERİ
Başlıca saç dökülmesi problemleri;

 • Uzun süreli psikolojik stresler
 • Yetersiz beslenme ve diyet (Protein, Demir, Vitamin, Mineral eksikliği)
 • Mevsim değişiklikleri (İlkbahar, Sonbahar)
 • Saçtaki kimyasal işlemler ve hava kirliliği gibi dış faktörler
 • Bazı ilaçların kullanılması
 • Yaşlanma
 • Kan dolaşımındaki zayıflık (saç kökünün bağlı olduğu kılcal damarlar)
 • Ergenlik, doğum, doğum kontrol haplarının kullanımı, ya da menapoz gibi hormonal nedenler
 • Erkeklik hormonu testesteron
 • Kimyasal bir reaksiyonla dehidrotestesteron DHT dönüşür. DHT, saç köklerine tutunarak saçların beslenmesini engeller. Beslenemeyen saç kökleri zayıflar. Saçlar giderek incelir ve dökülür. Süreç devam ederse saç kökü yok olur.
 • UV ışınlarına maruz kalma
 • Yağ bezlerinin salgıladığı sebum maddesi
 • Lohusalık dönemleri
 • En önemlilerinden biri de kimyasal içerikli kozmetikler

bayanlarda-sac-dokulme-nedeniSaç Dökülmesine Doğal Bitkisel Çözümler
Saç dökülmesini engellemek ve saç dökülmesinin yukarıda sayılan nedenleri ortadan kaldırılırsa, normal saç büyümesinin tekrar başladığı görülür.

Saç dökülmesi problemi sadece dışsal etkenlerle tam anlamıyla çözmeyi düşünmek pek doğru olmayacaktır. Bu noktada doğru besinleri almanında önemi oldukça büyüktür.

Örneğin saç için hayati değerde besinler olan protein, demir, kalsiyum, çinko, A, D, E, B grubu vitaminlerin eksikliği de saç dökülmelerinde önemli etkendir. Beslenmeye, vitamin eksikliğine bağlı saç dökülmesine karşı ilaçlar da geliştirilmeye başlamış; tablet, hap şeklinde ürünler geliştirilmiştir.

Biz garlex ailesi olarak, bitkisel çözümlereden yana olduğumuzdan, stres ve beslenme kaynaklı saç dökülmelerinin önlenmesi adına,  doğal bir bitki olan SPRULİNA besin takviyesi önermekteyiz. SPRULİNA hakkında detaylı bilgi için e-spirulina.com sitesini ziyaret ediniz.!sac-dokulmesine-dogal-bitkisel-cozum

NEDEN SPİRULİNA KULLANMALIYIZ ? Spirulina; vitamin, mineral ve protein açısından içeriği çok zengin bir bitkidir. Saçlar köklerindeki kılcal damarlar vasıtasıyla kandaki ihtiyacı besinleri (protein, B grubu vitaminler, çinko, demir vb.) almaktadır. Beslenme düzenimizde yeterince bu besinleri alamadığımızda saçlar yeterli beslenemeyecektir.
Zira vücutta besin dağılımı sırasında saçlar en son sıralardadır. Vücut dağılımı  organların vücuttaki önem sırasına göre yapmaktadır. Kalp, karaciğer, böbrek vb. önemli organlar önceliğe sahiptir. Yeterli beslenemediğimizde stres, üzüntü vb problemler yaşadığımızda ilk olumsuz yansıma saçlar,tırnaklar ve ciltte olacaktır.

Özetle; saç dökülmesini önlemek için ne yapılmalı? Saçlarımızın iyi beslenmesini sağlamalıyız. Hem içten hem de dıştan…

Saç dökülmesini önleyen 7 ipucu

sac-dokulmesini-onlemek-icin-ne-yapilmali