SAÇ NEDİR ?

Saç saç derisi üzerin de bulunan kıl kümesine denir. Saçın büyüme hızı ortalama 0.3 mm’ dir. Her saç telinin büyüme ve ömür uzunluğu farklıdır. Ancak yeni doğan bebekler de bu durum farklıdır kılların büyüme oranı her tel için aynıdır. Kişiler de yaş, cinsiyet, ırka göre saç şekillerin de değişiklik meydana gelir. Irka göre kişilerde saç tipin de baskınlık değişiklik gösterir.

Saç folikülü saçların büyüdüğü yapıdır. Saça rengini veren pigmentler sarı, kırmızı ve mavi renktir. Sarı pigmentler en küçük mavi pigmentler ise en büyük hacme sahiptir bu nedenler maviler en dışta kırmızılar ortada sarılar ise en içte bulunur. Saç rengi açılmak istenildiğin de saçlar önce maviliğini yitirerek kızıllaşır daha sonra ise sarılaşır. Vücutta renk veren pigmentlerin yokluğu olbino durumudur. Albino olan canlılar da renk beyazdır.

Kişiler de yaşla beraber gözüken saç beyazlaşması ise saça rengini veren pigmentlerin azalmasından meydana gelir. Saçlar keratin yapılıdır. Kütikül, korteks ve medulla katmanlarından oluşur. Kütikül en dıta bulunan koruyucu kısımdır saçın büyük bir kısmını ise korteks oluşturur.

Saçlar da ki renk saça rengini veren pigmentasyonun bir sonucudur. Saç döngüsü anajen, katejen ve telojenden oluşmaktadır. Anajen yaklaşık 1000 gün, katejen birkaç hafta, telojen faz ise yaklalık 100 gün sürer.

Kişilerin saçları ortalama günde 100 tel dökülür. Bu miktardan daha fazla saç dökümü anormal karşılanır ve saç dökülmesi olarak belirlenir. Kişilerde yaş ve cinsiyete göre çeşitli saçla ilgili durumlar görülebilir. Saç beyazlaması, saç dökülmesi gibi durumlar bunlara örnektir. Saç dökülmesi erkekler de kadınlara oranla daha sık görülmektedir. Bu durum erkelerde 25 yaşından itibaren başlayabilir.

Saç dökülmesini çözmeye çalışmadan önce saç dökülmesine neyin neden olduğu çözülmelidir. Öncelikle bu durumun stresden dolayı ya da güneş ışığı, deniz suyu, ısıl işlemler, saç boyası, hava kirliliği gibi onlarca olumsuz nedenden dolayı olup olamayacağı araştırmalıdır. Neden bulunduktan sonra saç dökülmesi tedavi edilmelidir. Saç dökülmesi evde hazırlanabilecek doğal kürlerle de tedavi edilebilir. Bu kürlerle olumlu sonuç alınmadıysa kısaca bu kürler için artık geç kalındıysa cerrahi müdahaleyle kaybolan saçlar yerine getirilebilir.

Saçlar çevresel faktörlerden çok çabuk etkilenen yapılardır. En küçük bir şampuan değişikliğinden ya da stresden etkilenirler. Saç yapımızı iyi tanıyıp en ufak olumsuz değişiklikler de saçlarımıza gereken tedaviyi uygulamalıyız. Saçlar kişinin ırkına göre değişiklik gösterebilir. Uzak doğulu insanlar da düz saçlılık yaygınken afrikalı insanlarda kıvırcık saç baskındır.  Bu gibi durumlar da kişiler keratin bakımlarıyla saçlarına kıvırcık ya da düz şekil verebilirler.

Saçların düzenli bakıma ihtiyacı olduğunu unutmamalıyız. Doğal içerikli ürünler kullanımına dikkat etmelisiniz. Saç diplerini tıkayan saça sadece kullanılırken olumlu etki oluşturan kimyasal içerikli ürünlerden uzak durmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir