Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar..!

beslenme-ve-sac-dokulmesiSaçın Beslenmesi; Beslenmenin Saça Etkisi Ve Önemi; İçsel Ve Dışsal Besleme;
Saçın İhtiyacı Olan Besinler (Vitaminler, Mineraller,Protein ve Amino Asitler)

Nasıl ki sağlıklı yaşamak, sağlıklı yaşlanmak için dengeli beslenmek gerekiyorsa, saçlarımızın da sağlıklı, canlı, parlak olması, dökülmemesi için sağlıklı beslenmesi gerekmektedir. Elbette saçlarımız için besleyici şampuanlar, bakım ürünleri kullanacağız fakat, saçların ihtiyacı olan besinleri de tüketmemiz gerekmektedir.

Saç bakımı yaparken sadece dıştan beslemeyi düşünmemelidir. Saçlarımız vücut içi besin dağılımında son sıralarda yer alması nedeniyle; eksik,yetersiz ve dengesiz beslendiğimiz taktirde, saçlar ihtiyacı olan besinleri alamayacaktır. Bu durum ise; saçların zayıf düşmesi, incelmesi, parlaklığını yitirmesi, uzamasının yavaşlaması ve saç dökülmesi olarak neticelenmesi anlamına gelir.

sac-dokulmesi-e-vitaminSaçlarımızın bakımını önemli hale getiren diğer bir neden ise olumsuz dış etkenler, hava kirliliği, yoğun stres ve üzüntü halleri, hızlı ve yoğun bir yaşam tarzı, ayaküstü atıştıştırmalar, kimyasal katkılı gıdalar gibi etkenlerde eklendiğinde saçlar için hayatta kalma mücadelesi başgöstermiş olacaktır. Bununla birlikte ilaç kullanımı, hormonal dengesizlikler, yanlış kozmetiklerin kullanımı da eklendiğinde saç dökülme problemi bu denli yaygın olması herhalde yadırganamaz.

Saç Bakımında, saçlar için hayati değerde besinler:
Saçın beslenmesi için gerekli olan besinler…Saçın ihtiyacı olan vitaminler

Protein:
Saçların kimyasal yapısının büyük bir kısmını protein teşkil ettiğine göre saçların bakımında, yapıcı onarıcı olan protein ile beslemek hayati derecede önemlidir.
sac-beslenmesi-vitamin-b9Dünyanın en zengin bitkisel protein kaynağı SPİRULİNA (e-spirulina.com) bitkisidir.

Vitaminler:
Sağlıklı saç ve deri için gereklidir. Saç hücrelerinin yenilenmesine yardımcı ve dengeleyicidir.
Vitamin B4      : Saç folikülünü güçlendirmek için gereklidir.
Vitamin B5      : Saçların uzamasını tetikleyici ve güçlendiricidir.
Vitamin B6      : Saçların canlılığı, parlaklığı için gereklir.
Folik asit(B9) : Saçlara canlılık ve parlaklık kazandırıyor.
Vitamin H        : Saçların dökülmesini önlemek için gerekli.
Vitamin E        : Kan dolaşımını tetikler, hızlandırır, kılcal damarlardan beslenmeyi artırır.
sac-beslenmesi-a-vitaminiVitamin F        : Saçlar ve deri sağlığı için gereklidir.
Vitamin A        : Saç nem verir

Mineraller:

Çinko:
Magnesyum:
Demir:
Selenyum:

Saçın Beslenmesini Engelleyen Durumlar:

Saç bakımı yapmak isteyen kişilerin doğru tedbileri oluşturmaları açısından problemin tesbitini iyi yapmaları doğru çözüme yönelmeleri konusunda fikir sahibi olmalarına yardımcı olacaktır.

  • Erkekli hormonu olan testesteron, DHT’ye (dehidrotestesteron) dönüşerek saç köklerine tutunup saçların beslenmesini engellemektedir. Beslenemeyen saç ise küçülmekte, zayıflamakta ve son olarak tamamen yok olmaktadır.
  • Uzun süreli yoğun üzüntü ve stres halleri, kılcal damarların büzülerek kan dolaşımını zayıflattığı, ve saçların kökten beslenmelerini yetersiz hale getirdiği ve saç dökülmesini tetiklediği bir çok uzmanca bildirilmektedir.
  • Sebum un fazla salgılanması. Saçları yağlı olanlar aşırı yağlanma oluşmadan saçlarını yıkamalıdır.
  • Hava kirliliğiyle gözeneklerin tıkanması
  • Toksin birikimi ve gözeneklerin tıkanması

sac-icin-besinler-vitamin-mineralSaçların en iyi besleneceği yer kökleridir. Bu beslenmeyi sadece dışsal olan (saç bakımı şampuanları,saç bakım kremi ampülleri, bakımkürleri, saç bakımı maskeleri,saç bakım yağları) ürünlerle tam sonuç almayı düşünmek; ciddi saç dökülme problemi yaşayan kişiler için doğru değildir. Elbette dışsal ürün kullanırken, destek olarak içsel besinlerde kullanmalıyız. Çünkü saçlarımız kökündeki kılcal damarlar vasıtasıyla, kandaki besinleri özümseyebilmektedir.

Sağlıklı vücut sağlıklı saçlar ve doğru saç bakımı için; saç dökülmesi ve benzer problemlerden kurtulmak için; doğru, dengeli, yeterli, dengeli beslenmek zorundayız. Şu konunun altını çizmek isteriz ki; sadece problem oluştuğunda tedbir almak yerine, saç dökülme problemi ve farklı rahatsızlıklar gelmeden doğru beslenme, doğru ürünleri kullanmaya başlamak doğru yaşam tarzı olacaktır.

Biz garlex ailesi olarak doğallıktan yana olmamız nedeniyle; saç bakımında, saçlarımızı dıştan garlex şampuan ve losyonla beslerken, içten de saç için hayati besinleri (vitaminler, mineraller, protein, amino asitler) zengin bir şekilde bünyesinde bulunduran SPRULİNA bitkisini önermekteyiz.

spirulina-tozu
Spirulina bitkisi hakkında detaylı bilgi için  e-spirulina.com

sac-beslenmesi-d-vitamini