SAÇ HASTALIKLARI ve ÇÖZÜMLERİ NELERDİR?

SAÇ HASTALIKLARI ve ÇÖZÜMLERİ NELERDİR?

SAÇ HASTALIKLARI ve ÇÖZÜMLERİ NELERDİR?

Saç kıran hastalığı halk arasında çok iyi bilinen saçların döküldüğü bir durumdur, bu durum mikrobik sebeplerle olabildiği gibi  vitaminsizlik, açlık, şeker hastalığı, akut, hormon bozukluğu gibi, bünyedeki herhangi bir rahatsızlık bu hastalığa olabilir. kellik, saçkıran, kepek, dazlaklıkgibi .

Saç dökülmesine sebep olan onlarca unsur bulunmaktadır, öncelikle sorun tespit edilip bu durum engellendikten sonra çözüm yoluna gidilir.

Saç dökülmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilir. Erkeklerde daha sık olarak görülen Saç Dökülmesi, 25 yaşına kadar erkeklerin %25’ini, 40 yaşına kadar %40’ını, 50 yaşına kadar %50’sini etkileyerek erkeklerin yaşları ilerledikçe korkulu rüyası haline gelir.

Erkek tipi saç dökülmesi iki taraftan tepeden yada ikisi birden birlikte gelişebilir. İkisinin birden geliştiği durumlarda kellik yüksek ihtimaldir. Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi nazdir olup hormonlarla ilgili olur.

Bir tedaviyeye geçilmeden önce, doktorunuza görünüp saç ve saç folikülü yapınızla ilgili tesleryaptırıp ,saç dökülme aşamanızı öğrenip ,uygulayacağınız tedavi şeklini danışıp daha sonra tedaviyi uygulayın.Siz fark etmeseniz de altta yatan sebepler kan testleriyle çıkmaktadır.Bazı durumlar saç dökülmesini tetikleyebilir.

Saç hücrelerimiz canlıdır ve belli bir büyüme ve sonlanma evresi vardır, daha sonra dökülerek yerine yeni saçın çıkmasına müsade eder. Ortalama günlük 100 tel normal kabul edilir.Dış etkiler sayesinde kolayca dökülen saçın yerine yenisi gelir.

Aşırı stresin bir çok hastalığa davetiye çıkardığı bilinir, bunlardan biri de saç dökülmesidir. Vücuttaki stres çeşitli kimyasal aktiviteleri tetikleyerek bir takım reaksiyonlar başlatır, bazı hormonları tetikler , bir şekilde bu da kendini deride gösterir. Saç dökülmesi başlar, saç dökülmesi ve kelleşme kısır bir döngüdür, saç döküldükçe psikolojik daha çok bozulur ve bozulan psikoloji daha da saç dökülmesini hızlandırır.Stres dolayısıyla siz fark etmeden saç dökülmesi olabilir. Bu durum strese neden olan faktörün uzaklaştırılmasıyla birlikte tekrar düzene girer. Bir diğer durumsa saç dökülmesi sonucunda oluşan kişilik bozukluğu, özgüven eksikliğidir. Altında yatan sebep ırsi yani genetik olabilir ya da çeşitli eksiklikler ,ilaçlar tedaviler sonrasında gelişebilir. Sonuçta iki durumda da saç dökülmesi tedavi edilmezse kelliğe kadar gidebilir.

 

Andro genetik alopesinin ilk tıbbi tanımlamasını M.Ö. 4.yy’da Aristo’nun yaptığı söylenir.Erkeklerde görülen kellik yani cinsel ayrıma giren kelliği tanımlamıştır. Kellik konusundaki araştırmalar Osmanlılar zamanında da ve Mısır’da da tarihin bir çok devrinde de vardır. kısırlaştırılan erkeklerin kelleşmediklerini tespit etmişler ve Abdülhamit’in döneminde araştırmalar yapmışlardır.

 

Kelleşme ile erkeklik hormonu  ilgilidir. Bir androgen hormonu olan testosteron, Alfa-5 redüktaz isimli enzim tarafından dihidrotestosterona DHT dönüştürülür. DHT de saç kökleri üzerindeki reseptörlere baglanır ve reaksiyon oluşur. Bu soruna çözüm daha çok bu hormunun baskılanmasıyla gerçekleştirilir.

 

 Saç Dökülmesi ve nedenleri

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir