SAÇ İÇİN DOĞAL MASKE TARİFLERİ

SAÇ İÇİN DOĞAL MASKE TARİFLERİ

SAÇ İÇİN DOĞAL MASKE TARİFLERİ

Saç bakımı, kadınların asla vazgeçemeyeceği bir durumdur. Her kadın saçlarının herkes tarafından beğenilmesini ve sağlıklı bir görünüme sahip olmasını istemektedir. Bu sebeple de kuaförlere ve birçok güzellik merkezine saç bakımı için oldukça ciddi paralar ödenmektedir. Fakat oldukça kolay bir şekilde bulunabilen birkaç malzeme ile evde de saç bakım maskeleri hazırlamak mümkündür.

saç-maskesi-tarifleri

Bu maskeleri uygulamadan önce, kişilerin saç tiplerini ve saçlarının problemlerini doğru bir şekilde bilmeleri de gerekmektedir. Bütün bu bilgiler sonrasında ise, saç için doğal maske tarifleri arasından herhangi birini ya da birkaçını uygulayarak saç bakımı yapılabilmektedir.

Yumuşak Saçlar İçin Maske

Yarım çay bardağından biraz fazla bal içerisine aynı ölçülerde hakiki zeytinyağı karıştırılır. Saç diplerine masaj yaparak uygulanması gereken bu maskenin daha etkili olabilmesi iççin bir havlu ya da bone kullanılmalıdır. Yaklaşık yarım saat sonra ise ılık su ile durulanmalıdır.

yumuşak-saçlar-için-maske

Bu maske için dikkat edilmesi gereken husus ise, kişilerin saçları çok aşırı kuru değil ise, maske içerisindeki zeytin yağ oranını azaltmaları gerekmektedir. Haftada bir kez uygulanması yeterli olabilmektedir.

Parlak Saçlar İçin Doğal Maske

Daha parlak ve canlı saçlara sahip olmak isteyen kadınlar için, bal ve sıcak su ile hazırlanabilecek basit bir maske yeterli olabilmektedir. Bir çay kaşığı kadar doğal bal bir kap içerisine alınır ve içerisine bir litre kaynamış olan su ilave edilir. Bal ile kaynar su birbirine tamamen geçene kadar karıştırılır ve ılıyınca saç diplerinden başlayarak tüm saça uygulanabilir.

parlak-saçlar-için-maskeler

Balın rahatsız etmemesi durumunda ise, bu maskenin durulanmasına gerek duyulmamaktadır. Haftada bir kez uygulanması yeterli olan bu maske, kısa süre içerisinde kişilerin saçlarında doğal bir parlak görünüme de sebep olabilmektedir.

Kepek Oluşumunu Önleyen Doğal Maske Tarifi

Kepek sorunu, hem kadın hem de erkekler için oldukça büyük bir sorun olmaktadır. Hemen herkeste görülebilen bu problemin üstesinden de yine doğal ürünler ile gelebilmek mümkün olabilmektedir. Isırgan otu, birçok kozmetik markası tarafından da kepekli saçlar için hazırlanan ürünlerde kullanılmaktadır. Bir tutam taze ısırgan otu, 600 ml su içerisinde yaklaşık 5 dakika boyunca kaynatılır.

kepek-oluşumunu-engelleyen-saç-maskesi

Soğuduktan sonra ise bir süzgeç yardımı ile süzülen bu karışım saçlara uygulanır. Yaklaşık yarım saat boyunca saçta kaldıktan sonra ise, ılık bir su ile saçlar derinlemesine bir şekilde durulanır. Kepek problemine karşı oldukça etkili bir maske olan ısırgan otu maskesi, haftada bir ya da iki defa kullanılabilmektedir.

Dökülen Saçlar İçin Etkili Maske

Herhangi bir sebepten dolayı normal miktarından çok daha yoğun bir saç dökülmesi yaşayan kişiler için, evde hazırlanabilen oldukça kolay bir maske bulunmaktadır. Bu maske için çörek otu, çam terebentin,  Hint otu ve bir orta boy soğan gerekmektedir. Orta boy soğanın kabukları soyulur ve soğan rendelenir. Rendelenmiş olan soğan içerisine 1 yemek kaşığı çörek ve Hint otu ile birlikte çam terebentin de eklenir. Özellikle saç diplerine uygulanması gereken bu maske, bir havlu ya da streç film ile birlikte saçta yarım saat bekletilmelidir.

dökülen-saçlar-için-maske

Verilen süre sonunda öncelikle saçlar yavaş ve düzgün bir şekilde tarandıktan sonra ılık su ile iyice durulanır. İlk defa bu maskeyi yapan kişiler için soğan rahatsız edici olsa da, haftada bir kez düzenli bir şekilde uygulanması halinde saç dökülmesi problemi gözle görülür şekilde ortadan kalkabilmektedir. Saç dökülmesi problemi ortadan kalkana kadar büyük bir gönül rahatlığı ile kullanılabilmektedir.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir