SAÇ İÇİN MAYA MASKESİ

SAÇ İÇİN MAYA MASKESİ

SAÇ İÇİN MAYA MASKESİ

Maya, saç için meydana gelen hemen her kusura oldukça iyi gelen bir maddedir. Saç ve cilt maskeleri arasında oldukça yaygın bir şekilde kullanılan maya, birbirinden farklı alanda kullanılmaya devam etmektedir. Kuru saçlar için, saç diplerinin kuvvetlenmesi için ve saçlar hakkında daha birçok probleme karşı oldukça etkili bir maske olmaktadır.

maya-maskesi-nedir

Saç için maya maskesi, oldukça kolay bir şekilde hazırlanabildiği gibi aynı zamanda etkisi de oldukça kuvvetlidir. Bu gibi sebeplerden dolayı da özellikle de son yıllarda büyük bir yaygınlık ile kullanılmaya devam etmektedir.

Mayanın Faydaları

Maya, saymak ile bitmeyecek kadar çok faydaya sahip olan bir maddedir. İçerisinde oldukça fazla miktarda bulunan vitamin ve mineraller ile birlikte yalnızca saçlar için değil cilt üzerindeki birçok problemde de kullanılabilmektedir. Saç diplerine masaj yaparak uygulanan maya maskesi ile birlikte saçın ihtiyacı olan mineral ve vitaminler saça nüfuz edebilmektedir.

mayanın-saça-faydası

Mayanın faydaları arasında yer alan nem ve su da, yine gün içerisinde saçın kaybettiği nemin ve suyun saça kazandırılmasını da sağlamaktadır. Mayanın içerisinde bol miktarda B5 vitamini bulunmaktadır. B5 vitamini de, saçın hammaddelerinden biri olan keratinin salgılanmasına sebep olurken, böylelikle saçların dökülmesi de ciddi oranda engellenmektedir. Bütün bu sebepler de, saç bakımında mayanın önemini bir hayli arttırmaya devam etmektedir.

Saç İçin Maya Maskesinin Çeşitleri

Saç için oldukça büyük bir öneme sahip olan maya maskesi, birbirinden farklı problem için kullanılabilmektedir.

saç-için-maya-maskesi-çeşitleri

Bu sebeple de saç için maya maskesinin çeşitleri oldukça fazla sayıdadır. Kişiler, bu maske çeşitleri arasından kendi ihtiyacına göre olanını tercih edebilmekte ve evinde oldukça kolay bir şekilde de hazırlayabilmektedir. Maya maskeleri için gerekli olan malzemeler, genellikle evlerde kolaylıkla bulunabilen malzemelerden oluşmaktadır. Bu da kişilerin kısa süre içerisinde maya maskesini hazırlamalarına ve sonuçlarını da hızlı bir şekilde alabilmelerine vesile olabilmektedir.

Parlak Saçlar İçin Maya Maskesi

Saçların daha parlak ve canlı görünmesi için kullanılan maya maskesi için gerekli olan malzemeler;

  • 1 çay bardağı kefir
  • Yarım yemek kaşığı hakiki bal( Bal yok ise aynı oranda toz şeker)parlak-saçlar-için-maya-maskesi

Bütün malzemeler bir kapta karıştırıldıktan sonra, sıcak bir ortamda yaklaşık yarım saat boyunca karışım köpük kıvamına gelene kadar bekletilir. İlk olarak saç diplerinden başlanır ve daha sonrasında ise bir tarak yardımı ile bütün saça uygulanır. Herhangi bir havlı ya da streç film ile sarılan saç yaklaşık olarak 40 dakika boyunca saçta bekletilir. Ilık su yardımı ile saç temizlenir ve maske saçtan tamamen arındırılır. Bu maske aynı zamanda saç dökülmelerine de oldukça iyi gelmektedir. Yoğun saç dökülmelerinde 10 gün boyunca her gün uygulanabildiği gibi, saça parlaklık vermesi için kullanıldığında haftada bir ya da iki kez kullanılabilmektedir.

Kuru Saçlar İçin Nem Veren Maya Maskesi

Kuru saçların ihtiyaç duyduğu nemi, saça yeniden kazandıran maya maskesi için kullanılacak olan malzemeler;

  • 1 paket yaş maya
  • Yağlı kefir

kuru-saçlar-için-maya-maskesi

Yaş maya, bir kap içerisine alınır ve üzerine maya macun kıvamına gelene kadar kefir eklenir. Malzemeler homojen bir kıvama gelince, öncelikle saç diplerine daha sonrasında da kalan maske saçın bütününe uygulanır. Uygulanan bu maya maskesi, yaklaşık 1 saat boyunca saçta bekletilir. Maskenin saça daha iyi bir şekilde nüfuz edebilmesi için bir havlu ya da streç filmden de yardım alınabilir. Belirtilen sürenin sonunda, ılık bir su ile maske saçtan arındırılır. Bu maske, haftada bir ya da en fazla 2 defa uygulanabilir.

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir