SAÇ KEPEĞİNİ ÖNLEMEK İÇİN 5 ADIM

SAÇ KEPEĞİNİ ÖNLEMEK İÇİN 5 ADIM

SAÇ KEPEĞİNİ ÖNLEMEK İÇİN 5 ADIM

SAÇTA KEPEĞİ ÖNLEME

Saç kepeği hayatı tehdit eden bir durum olmayabilir, ama bir tahriş ve pullanmış kafa derisi varlığı rahatsız edici ve can sıkıcı olabilir. Bu nedenle, kepek sorunu olan insanlar genellikle durumu kontrol için gerekli adımları atacaktır. Zaten evin etrafında bulunan ürünleri kullanarak, stratejileri de dahil olmak üzere, saç kepeğini azaltan yollar vardır.

SAÇ KEPEKLENMESİNİ  ÖNLEME ADIMLARI

Bir doktora görünün. Kepek azaltmak için ilk adım problemin altında yatan nedenini belirlemek  olduğunu unutmayın. Bazı fiziksel rahatsızlıklar cilt kurumasına ve pullanmasına neden olabilir bu bir yana, sorun için ideal bir çözüm bulmak için denemeden önce bu olası  durumda altta yatan faktörleri ortadan kaldırmak  önemlidir. Sorun ortadan kalkarsa çözüm de kendiliğinden gelir.

1.Stres seviyesini kontrol edin Stres vücut fonksiyonlarına  müdahale eder  ve kepek üretmeye cilt sorunlarına yol açabilir. Bazı insanlar stres altında yatan nedenlerin ele alınması ve çözülmesi  ile kepek oranı ve şiddetini azaltabilirsiniz. Bu stresli sorunları çözmek mümkün değilse stresi hafifletmek için egzersiz veya diğer araçların kullanımını uygulanması özellikle önemli olabilir.

2. Diyeti düşünün besinler yeterli kaynağı sağlamadığı zaman, kafa derisi kuruluk ve pullanmaya daha duyarlı olacaktır.Aynı zamanda eğer ingest yağ türlerine yakın ilgi duyun ve tüketilen gıdalarda bulunan suda çözünen B vitaminlerinin bol olduğundan emin olun. Ayrıca günlük diyetin bir parçası olarak çinkolu besinler içeren gıdalar tüketin.

3.Güneşte biraz zaman geçirin keyfini çıkarın. Güneş ışığı D3 vitamini üretimini teşvik etmekten daha fazlasını yapar; ayrıca  makul sınırlar içinde tutulduğunda deri sağlıklı kalır, yağların üretimini teşvik etmek için yardımcı olur. Her gün güneşte birkaç dakika geçirmek için güneş ışınlarının kötü ekisine maruz kalmayın, mutlaka bir koruyucu uygulayın.

4.Şekillendirme ürünlerinizi  değiştirin: Bazı jeller, saç spreyleri sadece saça değil aynı zamanda kafa derisine de zarar verir,kafa derisinin kurumasına ve pul pul olmasına sebep olur. Bazı ürünler bunu fazla şekilde yapar bu durumlarda kullandığınız ürünü değiştirin.

5. şampuan. cilt tahrişi adı altında yatan nedenlerle mücadele de pullanma ile saç kepeği azaltmaya yardımcı piyasada ilaçlı şampuanlar bugün vardır. Doktorunuza bu şampuanları danışıp alabilir y ada doktorunuza bu konuda muayene olabilirsiniz. Mümkün olan en iyi sonuç için talimatları doğrultusunda ürünlerini kullanın.

Saç kepeğini önlerken saç derinizin durumunu göz önünde bulundurun ,egzama ,mantar vb saç hastalıkları ,ilaçlar , vitamin eksikliği ,saç yapınız ,yağlı ya da kuru saçlar, çeşitli ürünler ,şampuan değiştirme gibi bir çok etken saçta kepek yapabilir, kendinizi dinleyip sorunun çözümünü bulabilir ya da aşırı durumlarda ve geçmeyen sürelerde doktorunuza başvurabilirsiniz. Doktorunuzun önerdiği testleri uygulayıp saç derinizi kontrol ettirebilirsiniz.

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir