SAÇ KEPEKLENMESİNE NE İYİ GELİR

SAÇ KEPEKLENMESİNE NE İYİ GELİR

SAÇ KEPEKLENMESİNE NE İYİ GELİR

Saç Kepeklenmesine Ne İyi Gelir?

Saç kepeklenmesine ne iyi gelir sorusu sorulmadan ve cevaplanmadan önce kepeğin tam olarak ne olduğu ve hangi nedenlerden dolayı bir sorun haline geldiğinin bilinmesinde yarar vardır. Bir kişinin tüm vücut yüzeyi devamlı olarak kendini yenileyerek ölü hücrelerini atmaktadır. Cilt her yirmi dört günde bir kendini tamamen yenilemektedir. Kepek, kafa derisindeki ölü cilt hücrelerinin anormal oranlarda kuruyarak atılması sorunudur. Bu durum kaşındırıcı  sıkıntı verici ve çoğunlukla dönemsel olarak yaşanan bir sorundur. Genel olarak yaz aylarında azalırken kış mevsiminde artış göstermektedir.
Henüz hiçbir araştırma sonucu, kepek sorununun tam olarak neden kaynaklandığı konusunda tatmin edici sonuçlar verememiştir. Dolayısıyla bulunmuş tam bir tedavisi de bilinmemektedir. Yaygınlığı yüzde doksanları bulan bu sorun, genellikle 12 yaş ve üzerinde görülmektedir. Normal bir saç derisinde ölü hücrelerin atılması ve yenilerinin oluşması orantılı ve normaldir. Bu oranın bozulması ve gerektiğinden fazla görülmesi sonucu kepek sorunu meydana gelmiş olur ve bireyler Saç kepeklenmesine ne iyi gelir sorusuna cevep arayışı içinde olur. Bu durumda bu sorun olarak değerlendirilmektedir çünkü dökülen deri hücrelerin çoğu henüz ölü olmayan deri hücreleridir.
Kepek sorununun nedenleri içsel nedenler ve dışsal nedenler olmak üzere iki ayrı başlık altında ele alınmaktadır. Bu duruma neden olan başlıca içsel nedenler arasında; hormonal dengesizlikler, stres, dengesiz veya yetersiz beslenme, alerjik hassasiyetler, yorgunluk, gerektiğinden fazla şeker, yağ, nişasta tüketimi sayılabilmektedir. Dış kaynaklı nedenler ise soğuk hava veya kuru hava koşulları, abartılı bir biçimde saç spreyi, saç jölesi, saç jeli gibi ürünlerin kullanımı, saçların sık boyanması, saçın seyrek yıkanması ve iyi durulanmaması gibi nedenlerdir. Ayrıca başa çok sıkı şapkalar takılması, sıkı eşarplarla sarılarak saçın hava alamaması durumlarında da kepeklenmede artış olduğu görülmektedir.
Kepek problemi tamamen ortadan kaldırılamasa da bu sorunun kontrol altına alınması mümkündür. Saç derisinin sağlığı ve kendini yenilemesi açısından hafif oranda kepeklenme durumunun görülmesi zaten normal karşılanan bir durumdur.”Saç kepeklenmesine ne iyi gelir?” sorusuna ise beslenme konusunda birtakım noktalara dikkat edilmesi gerektiği bilinmektedir. Beslenme alışkanlıkları, birçok sağlık probleminin ortaya çıkmasının engellenmesi bakımından önem taşımaktadır. Beslenme faktörünün kepek sorunu üzerinde çok önemli etkileri bulunmaktadır. Örneğin kepek oluşumuna imkân sağlayacak yararsız yağ ve karbonhidrat a sitlerine karşı bol miktarda B vitamini alınması bu besinlerin kepek oluşumuna neden olmasını engellemektedir. Ayrıca saçların doğrudan köklerinden beslenmesi de oldukça önemlidir. Bunun için de kullanılan şampuan ve saç bakım ürünlerinin seçiminde dikkatli ve titiz davranılmalıdır. Etkisi kanıtlanmış, kullanıcılardan onay almış, güvenilir kepek karşıtı şampuanlar tercih edilmelidir. Yanlış şampuan kullanımı, kepek sorununu engellemek veya durdurmak yerine arttırıcı etkiye de sahip olabilmektedir. Güvenilir bir şampuan kullanıldıktan sonra saçlar iyice durulanmalı, aynı zamanda saçlar yıkanırken kullanılan suyun da çok sıcak veya soğuk olmamasına özen gösterilmelidir.
Baş derisinin mevcut PH değerinin korunması açısından kullanılacak şampuanlarda sarımsak ve kekik gibi doğal bitkilerle formüle edilmiş olanların seçilmesi alınacak sonucun hızını ve etkisini önemli ölçüde arttırmaktadır. Saç kepeklenmesine karşı uygulanabilecek yöntemlerden biri de saçların yeteri kadar gün ışığı ihtiyacının karşılanmasıdır. Gün ışığı saçlar için son derece önemlidir. Saç derisi belli vitaminlerin emilimini sağlamak için güneş ışığına ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca saç derisi bu konuda tüm cilde göre biraz daha hassastır ve güneş ışığına tüm vücuda oranla biraz daha fazla ihtiyaç duymaktadır.
Düzenli olarak egzersiz yapmak, dengeli ve sağlıklı beslenmek de tüm sağlık alanları için son derece faydalı olduğu gibi saç kepeklenmesini önlemede de oldukça etkilidir. Bu nedenle “Saç kepeklenmesine ne iyi gelir?” sorusuna verilebilecek yanıtlardan biri de esasen vücudun genel sağlığının korunmasına dikkat edilmesidir. Yine tüm vücut sağlığının korunması ve olası sağlık problemlerinin önüne geçilebilmesi için çok eski dönemlerden biri de doğal ve bitkisel çözüm yollarının kullanılmasıdır.
Bitkisel tedavi ve yaşanan birçok sağlık sorununa getirilen doğal çözüm metotları yıllar boyunca birçok faydası görüldüğünden uygulanmakta ve güncelliğini hiç kaybetmemektedir. Saç kepeklenmesi sorununun engellenmesi veya kontrol altına alınmasında da bitkisel destekli içerikleri bulunan saç bakım ürünlerinin tercih edilmesi etkili ve hızlı çözüme ulaşılması bakımından tercih edilebilecek en uygun yöntemlerden biridir.
Saç kepeklenmesine engel olmak için ve saç kepeklenmesinin önlenmesi ve saçlarda görülebilecek diğer sorunların engellenmesi açısından önemli ve temel besinlerden biri de çinkodur. Sadece bitkisel destekli ürünlerin kullanılması yerine doğal bitkisel özlerin ve saç sağlığı için gereken diğer vitamin, mineral ve besinlerin bir araya getirilmesiyle oluşturulan şampuanlar ve saç bakım ürünleri daha etkili olmaktadır. Bu noktadan bakıldığında, içeriğinde doğal bitki özleri ve aynı zamanda, çinko, pro vitamin B5, Protein katkıları bulunan Garlex saç ve cilt bakım ürünleri doğanın saflığı ve bilimin gücünü bir araya getirerek güvenle kullanılabilecek, son derece etkili ve etkisi kullanan birçok kişi tarafından onaylanmış. Olan Garlex sarımsak özlü şampuan ve zengin bitkisel içeriğiyle “Saç kepeklenmesine ne iyi gelir?” Sorusuna verilebilecek en etkili ve güvenilir cevaplardan biridir.

Mutlaka Okumalısınız:  KEPEK NASIL OLUŞUR? KEPEK OLUŞUM SEBEPLERİ NELER?

Bu gönderiyi paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir