SAÇ KIRIKLARI İÇİN DOĞAL BAKIM

Bitkilerle Saç Bakımı

SAÇ KIRIKLARI İÇİN DOĞAL BAKIM

Saçlara işlem uygulamanın sonucunda saç uçlarında kırıklar oluşmaktadır. Bu kırıklar belirli bir süre sonra hem saçların sağlığını bozmakta hem de görünüş açısından kötü gözükmektedir. Saça uygulanan boya, röfle ya da permanın yanı sıra; saç düzleştirici, saç şekillendirici ya da saç kurutma makineleri saç uçlarınasac-kiriklari-tedavisi fazlası ile zarar veren uygulamalar olmaktadır. Bu işlemleri her gün uygulamak, saç uçlarının kırılmasını daha çok tetiklemektedir. Ayrıca saç uçlarının kırılması sonucunda saçların uzaması da yavaşlamaktadır. Saçlar uzasa bile sağlıksız bir şekilde uzadığından, kesilmesi gerekmektedir. Kesilen bölge, uzayan kısmı da alacağı için saçlar hiç uzamamış gibi görünmektedir. Saç kırıkları için doğal bakım yapılması, hem daha sağlıklı saçların oluşmasına hem de saçlara
doğal ürünlerin kullanılmasına yardımcı olmaktadır.

Saç Kırıkları için Doğal Bakım Maskeleri

 1. İlk olarak doğal yağların karıştırılması ile yapılan saç bakımı olmaktadır. Saç bakımı için pek çok doğal yağ olmakta ve saçın ihtiyacı olan mineral ve vitamini fazlası ile karşılamaktadır.
 • Yarım çay bardağı Hint yağıdogal-yag-ile-sac-kiriklari-maskesi
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • Yarım çay bardağı hardal yağı

Hazırlanışı; bütün yağlar belirlenen oranda bir cezveye koyulmalı ve ısıtılmalıdır. Kaynama kıvamına gelene kadar
beklenmeli ve kaynamadan ocaktan alınarak soğuyana kadar beklenmelidir. Elde edilen karışım ılıdıktan sonra, saç diplerinden başlayarak saçın tamamına masaj yapılarak uygulanmalı ve saçları sararak 2 saat süre ile beklenmesi gerekmektedir. 2 saat süre bittikten sonra, nemlendirici bir şampuan ile yıkayarak saçlardan arındırılmalıdır. Haftada bir kez uygulandığında, düzenli uygulama sonucunda saç uçlarında oluşan kırıkların yok olduğunu ve saçların daha sağlıklı olduğunu göz ile görmek mümkün olmaktadır.

 1. Bitkisel yağların yanı sıra doğal bitkilerden elde edilen yağlar ile de saç bakımında fazlası ile kullanılmaktadır. Sadece doğal bitkiler değil, doğal yağlar ile de karıştırılarak pek çok saç ve cilt bakım maskesi elde edilmektedir.argan-yagi-maskesi
 • 2 çay kaşığı ısırgan otu tohumu yağı
 • 4 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 2 tatlı kaşığı argan yağı

Hazırlanışı; bütün doğal yağlar bir araya getirilerek karıştırılmalı ve elde edilen maske masaj yapılarak önce saç
derisine sonra da saçın tamamına sürülmelidir. Bone ya da havlu ile saçı sararak, 1 saat bekletilmeli ve ardından şampuan ile yıkayarak saçlardan arındırılmalıdır. Haftada bir kez uygulanması yeterli olup, saçların daha yumuşak olması gözlemlenmektedir.

 1. Saç kırıkları için doğal bakım yapılırken kullanılacak bir diğer doğal ürün de bal olmaktadır. Balın içerisinde saçların ihtiyacı olan tüm vitaminlerin olmasının yanı sıra saçların yumuşamasını sağlayacak enzimlerde yer almaktadır.
 • 2 tatlı kaşığı bal
 • 1 adet yumurta sarısıbal_maskesi
 • 1 adet D vitamini
 • 1 fincan zeytinyağı

Hazırlanışı; genel olarak eczanelerde satılan vitamin kapsüllerinden biri de D vitamini olmakta ve saç bakım
maskelerinde kullanılmaktadır. D vitamini kapsülü, tahta kaşık ile ezilerek üzerine diğer malzemeler konulmalıdır. Elde edilen maske hazır olduktan sonra saç uçlarına masaj yapılarak saçın tamamına yedirilerek, sürülmelidir. Bone ya da havlu yardımı ile sarılan saçlar 2 saat süre ile sarılı halde bekletilmelidir. Süre sonunda saçları nemlendiren bir şampuan ile yıkayarak, maske saçlardan arındırılmalıdır. Haftada bir kez saçlara uygulanmalıdır. Düzenli kullanım sonrasında saç uçlarında ki kırıklar zaman ile azalmaktadır. Ancak bu maskede dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta olmaktadır. Bu nokta ise, D vitamini kapsülünün tahta kaşık ile kırılması gerektiği olmaktadır. Metal kaşık ile kırılan kapsülün, vitamin değeri düşmektedir. Bu yüzden tahta kaşık daha sağlıklı bir yöntem olmaktadır.