SAÇ RENGİNİ AÇMANIN DOĞAL YOLLARI

Bitkilerle Saç Bakımı

SAÇ RENGİNİ AÇMANIN DOĞAL YOLLARI

Kadınların saçları ile uğraşmayı sevdiği herkes tarafından bilinmektedir. Bunun yanı sıra, saçların hassas bir yapısı olması da kişileri belirli dönemlerde zor sokmaktadır. Özellikle gençler belirli bir yaşa geldikten sonra saç rengini açtırmak ya da saç rengini değiştirmek için saçlarını boyatmaktadır. Erken yaşlarda başlanan bu işlsac-rengini-acmanin-dogal-yollariemler sonucunda saç yapısı günden güne bozulmakta ve değişmektedir. Saçların boyanması saç derisine nüfuz etmekte ve 2-3 ayda bir tekrarlanması gereken bir işlem olmaktadır. Ancak saçları boyatmak ve dip boya ile uğraşmak istemeyen kişilerde saçlarını oryal ya da boya ile sadece saç uçlarının rengini açtırmaktadır. Bu işlemleri kendine
güvenen insanlar da evlerinde saç rengini açmaktadır. Bu işlemler yapılırken bilinmesi gereken en önemli detay ise, özellikle oryalin içerisinde boyadan daha fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Bu kimyasal maddeler belirli bir süre sonra saçların yanı sıra saç diplerinden cilde kadar zararlı olabilmektedir.

Kimyasal madde ile uğraşmak yerine saç rengini açmanın doğal yolları ile kişiler saçlarını daha açık renge dönüştürebilmektedir. Ancak bunun her saç tipinde kalıcılığı ya da saçın bu işlemi tutma süresi farklı olmaktadır. Saç rengini açabilmek için öncelikle küçük bir bölgede denemek ve sonra saça uygulamak gerekmektedir.

Saç Rengini Açabilmek İçin Doğal Maskeler

Kişilerin saç rengini değiştirmek ya da saç rengini açtırmak için her defasında kuaföre gitmesine gerek olmamaktadır. Evde basit bir şekilde elde edilebilecek ya da alındığında kolaylık ile hazırlanan maskeler ile kişilerin saçlarını değiştirmesi kolay ve pratik olmaktadır.

 1. Limon ve Su Maskesi; her evde her an rahatlık ile bulunacak ve uygulaması basit bir saç maskesi olmaktadır. Saç rengini açtırabilmek için bir bardak limon su ile bir bardak suyu karıştırıp, nemlendirilmiş saçlara sürerek güneşin altında vakit geçirmek gerekmektedir.
 • Bu maske hazırlandıktan sonra en çok dikkat edilmesi gereken konu ise limon suyu ve suyun eşit miktarda uygulanması gerektiği olmaktadır.
 • Her defasında bir kâse ya da kaptan uygulamak zor olacağından, hazırlanan karışım bir sprey şişesinin içerisine konularak saçlara sıkarak uygulamak daha kolay olmaktadır. Ancak bu sprey şişesinin daha önce nasıl bir amaca hizmet ettiğine bakılması gerekmektedir. Daha öncesinde kullanıldığında içerisinde kimyasal kalmamasına dikkat ederek, iyice temizlendikten sonra kullanılması saçların daha sağlıklı olmasına yardımcı olmaktadır.limon-maskesi
 • Limon ve su maskesi ile saçları açmadan önce saçların ıslatılması ve suyu alındıktan sonra nemli saça uygulanması doğru olmaktadır. Kuru saça uygulandığı takdir de çok fazla etkisini gösterememektedir.
 • Saç rengini açmak için limon maskesini uygulamadan önce saçların kirli olması daha iyi olmaktadır. Saçları şampuanlamak yerine sadece ıslatmak daha etkili olmaktadır. Bunun nedeni ise, limonun saça zarar verebilmesi ihtimaline karşı saçta yer alan doğal yağlar saçı ve saç derisini korumaktadır.
 • Saçın tamamını değil de, belirli bölgelerinin açılmasını isteyen kişiler bir pamuk ile karışımı sadece o bölgelere uygulaması yeterli olmaktadır.
 • Saç açma işlemi yaparken hazırlanan maskeden çok az bir kısmı da saç köklerine uygulamak gerekmektedir. Saç uçları açıldıktan sonra saç kökleri gereğinden fazla koyu renkte kalmaması, daha doğal bir görüntü olmasına yardımcı olmaktadır.
 • Saçın daha sağlıklı açılması güneş ışınları büyük bir rol oynamaktadır. Ancak saça zarar gelmemesi için maske saça uygulandıktan sonra en fazla 1 saat boyunca güneş altında beklemek yeterli olmaktadır.
 • Saçın açılması için güneş altında beklerken cildin mutlaka korunması gerekmektedir.
 • Bekleme işlemi bittikten sonra saçların yıkanması ve şampuanlanması gerekmektedir. Limon saçta yapışkanlık etkisi bırakmakta ve eğer saçtan arınmazsa bir sonraki güneş gördüğübal-zeytinyagi-maskesinde kötü sonuçlar oluşabilmektedir.
 • Saçları kurutma makinesi ile kurutmak yanlış olmaktadır. Saç kurutma makinesi, limonu da kurutmakta ve saça zarar vermektedir. Bu yüzden saçların doğal bir şekilde kuruması daha yararlı olmaktadır.
 1. Bal ve Zeytinyağı Maskesi; saç rengini açmanın doğal yollarından biri de evde hazır olabilecek maddelerden bal ve zeytinyağı olmaktadır. Yine aynı limon maskesinde olduğu gibi yarım bardak bal ve yarım bardak zeytinyağı bir karışımda iyice karıştırılması gerekmektedir. Bal kıvam olarak yoğun, zeytinyağı da tam tersi kıvam olarak daha cıvık olduğundan birbirine iyice homojen bir şekilde karışması gerekmektedir. Tabi ki bu maske uygulanırken de dikkat edilmesi gereken noktalar olmaktadır.
 • Elde edilen karışım mutlaka ıslak saça uygulanması gerekmektedir.
 • Karışım en az yarım saat süre ile saçta bekletilmektedir. Maskenin saçta daha uzun durması demek, saçın daha fazla açılmasına neden olmaktadır.
 • Saçtan arındırmak için mutlaka şampuan kullanılması gerekmektedir. Maskede bulunan malzemelerden dolayı saçta yapışkanlık ya da yağlılık hissinin kalmaması gerekmektedir.
 • Bu maske limon maskesine göre daha sağlıklı olmaktadır. Bu yüzden eğer saçınızı beğenir ve daha sonra yeniden açmak isteyenler bu karışımı tekrar saçlarına uygulayabilirler. Saçları ilk işlemde açtıktan sonra, papatya-ile-sac-rengi-acmatekrar açmak isteyen bu karışımın içerisine nane ya da lavanta yağı da koyarak hem saç rengini açmak hem de saçlarına kolaylık ile bakım yapabilmektedirler.
 1. Papatya Suyu; aslında herkesin saç açma işlemi dendiği zaman ilk aklına gelen ve uyguladığı işlem olmaktadır. Genellikle yaz tatillerinde büyük ya da küçük herkesin mutlaka denediği bir yöntemdir. Bu işlemi yapabilmek için iki avuç kuru papatya su içerisinde kaynatılmalı ve suyun rengi sarıya dönünce ocaktan alınarak süzülmektedir. Daha sonra saça uygulanmalı ve 1 saat boyunca güneş altında saçların açılması beklenmektedir.
 • Papatya suyu ile oksijenli su birbirine karıştırılmaktadır. Papatya suyu, oksijenli suya göre daha yararlı olmaktadır. Bunun nedeni de, oksijenli su saçı kurutmakta, saç uçlarını kırmakta ve saç derisine zarar vererek kepek oluşumuna neden olmaktadır.
 • Papatya suyu, güneş ile birleştiğinde etkisini çok çabuk göstereceğinden önce saçın belirli bir kısmına sürerek oluşabilecek renk tonuna bakılmalı ve daha sonrasında eğer istenir ise saça uygulanması daha sağlıklı olmaktadır.

Saç Rengini Açmanın Diğer Yolları

 • Yukarıda da bahsettiğimiz gibi oksijenli su da saç rengini açmak bir yöntem olabilmektedir. Ancak saç derisine zarar vereceğinden ve saç tonlarında kötü sonuçlar ortaya çıkabileceği için çok fazla tercih edilmemektedir.
 • Toz tarçın ve saç kremi karıştırılarak saçlara uygulandığında ve en az toz-tarcin-ile-sac-rengi-acma4 saat süre bekletildiğinde de saç rengi açılmaktadır. Burada en çok dikkat edilmesi gereken durum ise, tarçın miktarı saç kremi miktarının mutlaka
  iki katı olması gerekmektedir.
 • Kişiler duş esnasında saçlarını durularken içerisine yarım su bardağı elma sirkesi koyar ise bu da saçların renginin açılmasına yardımcı olabileceği gibi, saç derisinde oluşan kepeğe çözüm olmakta ve saçların daha parlak ve canlı gözükmesinde rol oynamaktadır.
 • Son olarak saç rengini açabilmek için oryal ya da boya kullanımı olmaktadır. Ancak bu malzemelerin içerisinde bol miktarda kimyasal bulunmakta ve saçlara ciddi zararlar vermektedir.