SAÇ SAĞLIĞI

SAÇ SAĞLIĞI

SAÇ SAĞLIĞI

Saç Sağlığı

İnsanların vücut sağlığı herkes için aynı derecede ne kadar önemliyle saç sağlığı da bir o kadar önemlidir. Yaşam var olduğu sürece ve insanlar yaşadığı sürece her ne sebeple olursa olsun saç problemleri bazen dönem dönem, bazen de sürekli olarak görülür. Bu saç problemlerinin çok çeşitli nedenleri olmakla birlikte yapılan tedaviler ile birlikte, saça uygulanan bakımlar ve kürler, ayrıca saçların dökülmesini önleyen besin öğeleri ve takviyeleriyle dökülen saçları tekrar çıkarmak, yıpranan saçların onarılmasını sağlamak, kepekli saçları kontrol altına almak, incelen sağları kalınlaştırmak, azalan saçları gürleştirmek ve seyrelen saçları çoğaltmak mümkündür. Kişinin saç sağlığı için bu gereklidir.

Yıllarca saç sorunlarından sürekli şikayetçi olan kişiler, hala da bu şikayetlerin de devam etmektedirler. Çünkü saç sorunları her insanın saçında vardır. Bunu sorunları tamamen durdurmak zor olduğu gibi, ancak bunları kontrol altına almak gereklidir. Kişinin öncelikle yapması gereken şey, saç sağlığı için, kendi beslenmesine ve saç bakımına dikkat edecektir ki gerisi kendiliğinden oluşacaktır. Saç problemi olan kişiler bu problemlerin neden dolayı olduğunu bilmesi için bir uzman hekime gitmesi gerekir. Ondan sonra da Saç sorunlarının önüne geçmek için kişi saç sağlığı için saç ve saç derisine zarar veren ürünlerden mutlaka kaçınması gerekir.

Beslenme ve saç sağlığı

Protein ve mineral ağırlıklı besinler tüketmeli ve ayrıca karbonhidrat ağırlıklı besinlerden kaçınmalıdır. B grubu vitaminler alıp, yüksek miktarda demir ve çinko gibi mineraller bulunan besin öğelerinden de bu eksikliği tamamlamalıdırlar. Aynı zamanda stresten hep uzak durmalı, sigara ve alkol kullanımı varsa bunu mutlaka bırakmalıdırlar. Saçı her gün yıkamak da tamamen yanlış olup, doğru bir davranış değildir, en az günaşırı saçları yıkanmalıdır, çünkü saçların sık yıkaması saç derisinin yağ dengesini bozacak ve bununla birlikte saçları daha fazla yağlandıracaktır. Saç jölesi mümkünse kullanılmamalıdır, jöle saçın hava almasını önlediği gibi bunun yanında da saç dökülmesine neden olur, o yüzden, saç jölesi mecburen kullanılmak zorunda kalınıyorsa bile aynı gün saçı mutlaka yıkanmak gereklidir.

saglikli-saclar-icin-sampuanYüksek miktarda A vitamini ve bu vitaminin olduğu besinleri tüketmek saç problemi yapacağından, saç sağlığı için olumsuz bir etkiye neden olacağından ve bu yüzden A vitamini alınması kesilmelidir. Ayrıca yüksek ateş, çeşitli enfeksiyonlar, tiroid bozukluğu gibi bazı rahatsızlıklar da saç sorunlarına neden olabileceği gibi bunların tedavisi yapıldıktan sonra saç sağlığına kavuşacaktır. Bunların yanında kansızlık, olumsuz hava şartları, kanser ilaçlarının kullanımı, hamilelik ve emzirme dönemlerinde de saç sorunları yoğun yaşanır çünkü metabolizma bu dönemlerde çok fazla enerji sarf eder. Bu dönemler tedavi edilerek atlatıldıktan sonra da saç sağlığına tekrar geri döner. Ayrıca beslenme bozuklukları, bilinçsiz ve ağır diyetler, sık tekrarlanan rejimler, alkol bağımlılığı, zehirlenmeler ve radyasyon da saç problemlerine sebep olur. Bunların geçtiği süre içinde de saç sağlığını tekrar kazanır.

Her bireyde ve özellikle 20 yaş üstü kişilerde saç problemleri yaşanmaya başlanır. Saçımızın kökünden beslendiği hatırlanmalıdır, bu yüzden saçı kökünden yani kan yoluyla, yediğimiz besinlerden bu şekilde beslendiği unutulmamalıdır. Saçı beslemek içinde dışarıdan yapılan bakım ürünlerinden yeterli bir sonuç alınamazsa dengeli bir beslenme planı yapılarak bu işe başlanmalıdır ki saç sağlığına bu sayede değer verilsin.

Daha sağlıklı saçlar için Saç Dökülmesine Karşı Şampuan konulu makaleyi inceleyebilirsiniz.

Saç problemlerini engellemek için çözümün sadece dıştan değil de içten geldiği için doğru ve dengeli beslenmenin yanında üzüntü ve stresten uzak durmamız mutlaktır. Üstelik uykusuzluk gibi kendimizi rahatsız eden davranıştan kaçınarak da bunu gerçekleştirmiş oluruz. Gerekli uyku ve stresten uzak yaşam ve ayrıca bol su içmek ve gerekli besinleri almak hatta gerektiğinde uzman danışmanlara başvurarak gerekli besin unsurlarını bir arada bulunduran yeni ve etkili ürünlerde yararlanmak saç problemlerini önlediği gibi saç sağlığımız içinde çok önemli bir noktadır.

Problemli saçlar için ayrıca kimyasal maddelerden uzak tamamen bitkisel, doğal ve organik ürünlerin kullanılması ile de saç sağlığını sağlayabiliriz. Bitkilerden imal edilmiş ürünlerle saça zarar vermeyip, aksine daha faydalı olmasını sağlarız. Çünkü bazı bitkisel ürünlerde saç problemlerini önlemekle kalmayıp, saçın sağlıklı olmasını da sağlarlar. Bu ürünlerden biri de GARLEX sarımsak özlü bitkisel saç bakım şampuanıdır. Üretiminde çeşitli saç problemleri için faydalı olan sarımsak özü bulunduğu için son derece etkili ve bitkisel bir şampuandır.

AMİNO asit tedariki ve PRO vitamin B5 bulunan bu şampuan saçı kökünden besleyerek saç sorunlarına engel olur ve saç sağlığı için yeterli bir şampuandır. Hem çok fazla bitki özü içeren zenginliğiyle saçı nemlendirir, kırılmaları önler ve saçı güçlendirir, güçlenen saç doğal olarak daha fazla sağlıklı olur. Saç ve saç derisini onararak ölü hücreleri atar ve yeni hücre oluşumuna neden olur. Saç derisine en iyi bakımı sağlar. GARLEX sarımsak özlü bitkisel saç bakım şampuanının yanında, saç bakım losyonu da mutlaka kullanılmalıdır, çünkü ikisinin aynı anda kullanılması durumunda daha etkili bir gelişme elde edilecek ve daha saç problemlerini ortadan kaldırılmakla kalmayıp aynı andasaç sağlığı için de savaşmış olacaktır. Saç sağlığı için GARLEX sarımsak özlü bitkisel saç bakım şampuanı kullanmak şarttır.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir