SAÇ ŞEKİLLENDİRİCİ ÜRÜNLER SAÇA ZARAR VERİR Mİ ?

SAÇ ŞEKİLLENDİRİCİ ÜRÜNLER SAÇA ZARAR VERİR Mİ ?

SAÇ ŞEKİLLENDİRİCİ ÜRÜNLER SAÇA ZARAR VERİR Mİ ?

Herkes saçlarının bakımlı ve sağlıklı gözükmesini ister. Bunun için çaba gösterir bunun için saçlarını zaman zaman şekil verir ve bu şeklin uzun süre korunmasını ister ve bunun için saç şekillendirici ürünlere başvurur. Kıvırcık saça sahip bir kişi saçlarını düzleştirdiği zaman bu düzlüğün günlerce gitmesini ister saç şekillendiriciler kurtarıcılarıdır. Saç şekillendirici ürünler kişinin hem saçlarını tekrar tekrar ısıya ya da fiziksel darbelere karşı maruz kalmasını önler hem de zamandan da tasarruf ettirir.

Peki bu her derde deva saç şekillendiriciler saçlara ya da saç derisine zarar verir mi ? Bu tarz ürünleri alırken nelere dikkat etmeliyiz. Saçlarınız için kullandığınız ister düzleştirici spreyler ister jöle ya da sıvı sabitleyici spreyler olsun saçlarınıza zarar verir. Sonuç olarak bu tarz ürünler kimyasal yapılı maddeler oldukları için zarar vermemeleri kaçınılmazdır.

Saçlarınıza düzenli olarak şekil veriyorsanız saç sabitleyici ürünler kullanmak kaçınılmazdır.  Saç spreylerinin onlarca çeşidi vardır. Üzerlerin de sertlik dereceleri vardır. Tavsiye edilen çeşitler en düşük sertlik derecesindekiler ya da onların bir üstüdür. Böylelikle saçınıza çok zarar vermeden şekil vermiş olursunuz. Yüksek sertleştirici özelliktekiler hem saçınızı çok kurutur hem de doğal olmayan bir görüntü elde etmenize neden olur.

Ürünü kullanma tarzınıza göre de saçlarınıza yaptığı zarar da değişiklik gösterebilir. Saç şekillendiricinizi saç diplerinize sıkarsanız saç foliküllerinizi tıkamış olursunuz. Bunun sonucunda saçlarınız uzamaz beslenemez ve dökülür. Bu durumu önlemek için öncelikle saç diplerinize 10 cm aşağısından ürünlerinizi kullanamaya başlamalısınız. Ancak saçlarınıza volüm vermek için saç sabitleyicilerden bolca kullanmış saçlarınız da anormal dökülmeler meydana geldiyse bu durumu engellemek için ev de rahatlıkla hazırlayabileceğiniz yöntemlerle bu sorunlardan kurtulabilirsiniz.  Saç foliküllerini açmak için saç diplerinize doğal elma sirkesi sürün. 10 dakika saçınız da bekletin ve sadece duru suyla saçlarınızı durulayın. Bu işlemi hafta da bir defa uygulayın. İşlemi uygularken saçlarınızın temiz olmasına özen gösterin.

Kimyasal her ürün saç yıpratır önemli olan kullanım dozajını ayarlayarak bu zararı minimuma indirmek ve besleyici kürlerle saçı beslemektir.

10 tatlı kaşığı argan yağı,
10 tatlı kaşığı badem yağı,
5 tatlı kaşığı zeytin yağı
5 tatlı kaşığı badem yağını

karıştırın yağları benmari usulü ısıtarak saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Benmari usulü ısıtmak yerine yağı saçınıza sürdüğünüz de saç kurutma makinasıyla da ısıtabilirsiniz.  1 saat saçınız da beklettikten sonra kendi saç tipinize en uygun organik bir şampuanla saçınızı yıkayın. Zorunlu olmadıkça ısıl işlem uygulamayın. Yukarı da bahsettiğimiz oranları kendi saç uzunluğunuza göre ayarlayabilirsiniz. Kullanılan yağlara karşı alerjiniz olup olmadığını anlamak için bileğinizin iç kısmına sürebilir 15 dakika sonun da kızarıklık, yanma, batma, kaşıntı gibi etkiler görmediğiniz taktir de rahatlıkla yağları kullanabilirsiniz.

Bu kürle saç sabitleyicilerin kimyasal etkilerinden kurtulabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir