SAÇ SEYRELMESİNİN NEDENLERİ

SAÇ SEYRELMESİNİN NEDENLERİ

SAÇ SEYRELMESİNİN NEDENLERİ

Saç Seyrelmesinin Nedenleri

Saç sağlığı, başta kadınlar olmak üzere herkes için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Çoğunlukla gençlik ve çocukluk yıllarında saçlar sağlıklı ve canlı görünürken ilerleyen yaşlarda bu durum aksi yönde değişmektedir. Çocukluk döneminde saç kökleri canlılığını korurken, ilerleyen zamanlarda saç kökleri yıpranmakta, yaşla birlikte değişen yaşam koşulları ve dıştan yapılan müdahaleler de arttığından saçlar eskisi kadar sağlıklı ve güzel kalamamaktadır.
Saçların sağlığını kaybetmesinin göstergeleri olarak; saçların dökülmesi ve bunun sonucunda seyrelmesi, mat ve cansız görünmesi, saç uçlarının kırılması ve kuru bir görünüme sahip olması gibi durumlar sayılabilir.
Saç sağlığının kaybedildiğinin en çok görülen ve en çok yakınılan sonuçlarından biri de saçların dökülerek seyrelmesidir. Bu durumun ortaya çıkmasına neden olan pek çok faktör vardır. Öncelikle şu bilinmelidir ki, saç dökülmeleri, dönemsel ve kalıcı olmak üzere iki farklı biçimde ortaya çıkmaktadır. Havaların özellikle sonbahar ve ilkbahar başlangıcı dönemlerinde birden soğuması ya da ısınması saç seyrelmesinin nedenleri arasında sayılabilmektedir.
Hava sıcaklıklarının aniden düşmesi ya da yükselmesi, tüm vücutta olduğu gibi saç derisi ve saç kökleri için de uyum sağlamayı zorlaştırıcı bir durumdur. Bu durumda saç derisi ve saçın kökleri, bu yeni durumlara alışmakta zorlandığından saç dökülmeleri meydana gelmektedir. Hava sıcaklıklarının çok düşük olduğu kış aylarında ise, saç köklerini besleme görevini yerine getiren saç derisi altındaki kılcal damarlar soğuktan dolayı daralmakta, saçların beslenmesi için gereken desteği sağlayamamaktadır. Bu durumda, saçın ekstra bir bakım ve desteğe ihtiyaç duyduğu görülmektedir.
Saçların seyrelmesi sorununu ortadan kaldırabilmek için öncelikle saç seyrelmesinin nedenleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Her kişinin kendine özgü bir cilt ve saç tipi vardır. Her bir saç telinin de kendine özgü bir yapısı ve kendine göre bazı temel ihtiyaçları mevcuttur. Bunlar gerektiği gibi karşılanmadığında saç sağlığını kaybetmekte ve saçlarda birtakım sorunlar ortaya çıkmaktadır.
Saç seyrelmesinin nedenleri arasında en sık olarak karşılaşılanlar şunlardır: saçların gerektiği gibi temizlenmemesi, saç tipine ve ihtiyaçlarına uygun doğru şampuanların seçilmemesi, dengesiz ya da yetersiz beslenme, elektrikli saç şekillendirici ve saç kurutma makinelerinin sık kullanımı, stres, hava kirliliği, jöle ve saç spreyi gibi saç telinin ve saç diplerinin yeterince oksijen almasını engelleyen kozmetik ürünlerinin kullanımı ve sonrasında bu ürünlerin uzun süre saçta bırakılması.
Saç sağlığının korunması için, saç bakımında ve temizliğinde kullanılan ürünlerin doğru ürünler arasından seçilmesi oldukça önemlidir. Yalnızca fiyat olarak uygun ürünlerin seçilmesi, çoğu zaman saçlar için faydalı olmaktan çok zararlı olmaktadır. Ancak birçok kaliteli saç bakım ürünü fiyatları açısından herkesin ulaşamayacağı bir özelliğe sahiptir. Bunun için, günümüzde hem fiyat ve ulaşılabilirlik açısından hem de kalite bakımından saçlara en uygun ürünlerin bulunabilmesi ve uygulanabilmesi zorlaşmaktadır. Oysaki bu konu son derece önemlidir. Çünkü herkes sağlıklı, güçlü, parlak ve canlı saçlara sahip olmak, aynı zamanda da saçlarının bu özelliklerini kaybetmemesini ister.
Saç seyrelmesinin nedenleri arasında genetik özellikler de yer almaktadır. Bu tür saç dökülmeleri daha çok erkeklerde ve özellikle 25 yaş ve üzerinde görülmeye başlamaktadır. Daha çok erkeklerde görülmekle birlikte, kadınlarda da saç dökülmesi sorunu, ilerleyen aşamalarda kellik sorununun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Kadınlarda, özellikle başın üst bölgesinde meydana gelen kellik sorunu, oldukça sıkıntı veren bir durumdur. Geçmişte genetik kökenli saç dökülmesi ve kellik sorununun çözümünün olmadığı düşünülse de günümüzde araştırmalarına devam eden uzmanlar, yapılacak olan analizler sonucu saç köklerinin canlılığını yitirmediği takdirde kaybedilen saçların birtakım tedavilerle tekrar kazanılmasının mümkün olabildiğini ifade etmektedir. Çoğunlukla kellik, kader olarak kabul edilmekte ve bu durumun ortadan kaldırılamayacağı düşünülürken günümüzde meydana gelen bilimsel gelişmeler, bu durumun kader olmadığını ortaya çıkarmıştır.
Uzmanlar, uygulanabilecek çeşitli tedavilerle birlikte kullanılan çeşitli bitkisel bakım ürünlerinin, uygulanan tedavilerin etkisini çok daha arttıracağını ifade etmektedirler. Günümüzde özellikle genç nesil, kullandığı tüm ürünlerde doğal ve bitkisel olanlara yönelmektedir. Bunun nedeni, doğal ürünlerin sağlık açısından olumlu etkilerinin artık çok iyi bilinmesidir.
Bitkisel tedavi ve bakım ürün seçenekleri arasında güvenilir olma ve etki gücü bakımın-dan Garlex saç ve cilt bakım ürünleri rahatlıkla tercih edilebilir. Garlex saç bakım ürünleri, geçmişten bugüne etkisi çok kez denenmiş ve kanıtlanmış olan çeşitli bitki özlerini, saç sağlığı için en etkili olacak biçimde bir araya getirmiştir. Aynı zamanda Garlex saç bakım ürünleri, saç sağlığı için hayati önem taşıyan adaçayı, defne, papatya, ısırgan otu, menekşe gibi bitkilerin yanı sıra temel bileşen ve etken madde olarak doğal sarımsak özleri içermektedir. Sarımsak özlü şampuan ve saç bakım losyonu, saç seyrelmesinin nedenlerini ortadan kaldırarak saçları eski sağlığına ve güzelliğine kavuşturmaktadır.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir