SAÇ UZAMASI İÇİN DOĞAL YÖNTEMLER

Saçları Uzatmak

SAÇ UZAMASI İÇİN DOĞAL YÖNTEMLER

Saç Uzaması İçin Doğal Yöntemler

Saçlarımın uzamasında yavaşlama var ve saç uzaması için doğal yöntemler arayışı içindeyseniz yapılması gereken 2 ana unsur vardır. Birincisi saça igtiyacı olan besinleri bol miktarda vermek ve ikincisi ise saç köklerinde kılcal damarlarda olan kan akışını düzenlemek.

Saç uzatan bitkisel yağlar adlı makaleyi ekstra bilgi isteyen ziyaretçilerimiz için hazırladık inceleyebilirsiniz.

Bu iki işlem yapıldığı taktirde saç dökülmesi varsa büyük oranda çözülecektir. Aynı zamanda saç uzaması hızını artırmak, kepeklenme varsa gidermek, beslenemeyip zayıflamış saç tellerini kalınlaştırmak konularında sonuç alınacaktır. Garlex saç bakım ürünleri zengin bitkisel içeriği sayesinde pratik bir şekilde saç dökülmesini dengelerken aynı zamanda saç uzaması için doğal yöntemler arasında yer alarak uzama hızını artıracaktır.

Bazı insanlar saçlarının olmasını istedikleri gibi uzun saçı sevdikleri için saçlarının uzamasını isterler. Kimi kişi uzun saçı sevmekle beraber kimisi de kısa saçı sevebilir. Uzun saç seven kişiler saçlarını uzatarak bu isteklerini gerçekleştirme yoluna giderler. Genellikle bayanlarda uzun saç sevildiği gibi erkeklerde de bu durum söz konusu olabilir. Aslında uzun saç kişiyi daha fazla gösterişli hale getirdiği gibi kişiyi hoş ve alımlıda yapar. Ama saçı sadece uzatmak marifet değildir, asıl marifet saçın bakımıyla da ilgilenmektir. Gözle görülen ve göze hoş gelen bakımlı uzun saçtır ve bu şekilde dikkat çekici bir özellik kazanır.

saclarin-uzamasini-yavaslatan-etkenlerSaç uzamasını yavaşlatan unsurlar:
Bu yüzden uzun saç isteyen insanlar saç köklerinden başlayarak gereken önem ve özeni gösterirlerse bunu sağlarlar. Saç köklerimiz saç tellerine hayat veren organlarımızdır. Saç köklerimiz normal koşullarda saç tellerine yeni kısımlar ekleyerek saçımızın uzamasını sağlarlar. Bazı ilaçların kullanımı, beslenme bozuklukları, stres gibi faktörlere bağlı olarak saç uzamasında yavaşlama olur.

Saç köklerinin beslenmesini bozan durumlarda da saç uzaması yavaşlar, sigara da bunların başında gelir, çünkü sigara damarları büzücü bir etkiye neden olduğu için kan dolaşımını bozar ve besinlerin aynı zamanda oksijenin hücrelere ulaşımını engeller bu yüzden de saç uzamaz.

Sigaranın içinde bulunan nikotin ve karbon monoksit gazı saç uzamasını olumsuz etkiler. Yani bunları göz önünde bulundurursak saç uzamasını olumsuz yönde etkileyen faktörler yaşantımızda sık sık karşılaştığımız olaylardır.

Onun içinde saçların hızlı uzamasını istiyorsak sigaradan uzak durmamız gereklidir. Bu yüzden saçlarımızın uzamasını hızlandırmak için yapılacak en iyi şey, saçların uzamasını azaltan etkenleri ortadan kaldırmaktır.

Bunun içinde özellikle sebze ve meyve ağırlıklı beslenme tarzını seçerek, bol bol su içerek, düzenli ve yeterli şekilde uyuyarak bunu yapabiliriz.

Stres yine salgılattığı adrenalin gibi hormonlar yolu ile damarlarda daralmaya yol açarak saç köklerinin beslenmesini bozar.

O yüzden stres azaltılarak saçın uzamasını sağlayabiliriz. Farklı olarak da saçı sıcak havlularla sararak bekleterek, masajlarla kan dolaşımını artırarak saçımızın uzamasına da olanak sağlayabiliriz.

sac-gunde-ne-kadar-uzarSaç günde ne kadar uzar?
Saçımız günde ortalama 0.35 mm uzar ve bu uzama yazın kışa, geceleri ise gündüzlere oranla daha hızla uzamaktadır. Ayrıca kadınların saçları, erkeklerin saçlarına göre daha çabuk uzamaktadır. Bir saç telinin aylık uzama miktarı 1 cm dir. Ve bir günde toplam saçlarımızın uzaması 20 ila 30 mm arasındadır.

Uzun saçı seven ve saçlarının uzamasını isteyen kişilere saç uzaması için doğal yöntemler sunulmuştur ki, bu yöntemler şunlardır:

Sinemaki ve civanperçemi kürü ile saçın hızlı uzaması yöntem-1: Dövülmüş nar kabukları ile birlikte suda yarım saat süreyle kaynatıldıktan sonra süzülür. Ve elde edilen sıvıya losyon kıvamına gelinceye kadar çırpılmış yumurta ilave edilerek, bir miktar da susam yağı eklenerek birlikte karıştırılır. Hazırlanan losyon saçlara sürülüp streç filmle sarılıp 2 saat bekletildikten sonra yıkanır.

saclarin-hizli-uzamasini-tetikleyen-yontemlerSaçın hızlı uzamasını tetikleyen diğer bir öneri: İnce bir tülbentte sıkılarak elde edilen karadut usaresi, yumurta ve susam yağı ile birlikte bulamaç haline gelinceye kadar çırpıldıktan sonra 5 dakika süreyle benmari usulü ile ısıtılır. Hazırlanan bu bulamaç günaşırı saçlara sürüldükten sonra streç filmle sarılıp 2 saat bekletilip uygun bir şampuanla yıkanır.

Turp kürü ile saç uzasını hızlandıran doğal yöntem: Rendelediğimiz turp yarım saat süreyle suda pişirdikten sonra süzeriz. Süzdükten sonra elde edilen sıvıya çiğ yumurta sarısını ilave ederek bulamaç haline gelinceye kadar çırparız. Hazırladığımız bu karışımı saçlarımıza sürdükten sonra sık sık ovarak 2 saat beklettikten sonra yıkarız.

Hindistan da yetiştirilen ve oradan getirtilen Entele ile saçlar gün aşırı sık sık yıkanırsa bu yöntemle saçlar topuklara kadar hemen uzar.

sac-uzamasini-hizlandiran-yontemlerSusam kürü ve hızlı saç uzamasını tetikleyen yöntem: Susam yağını ayda 3 defa başa sürüp masaj yapılırsa bu da saçları uzatmak için yardımcı olur.

Sinameki yöntemi; su ile kaynatıldıktan sonra içine susam yağı eklenir, bu karışım ateşte suyu uçana kadar kaynatıldıktan sonra elde edilen yağ ile saçlar ovulursa saçların çabuk uzaması sağlanır.

Asma sapı ve yaprağı ile saç uzama hızını artırın: 250 gr üzüm asması suyu ve 100 gr su beraber karıştırılarak bu suyla saçlar yıkanır.

cok-hizli-sacuzatan-sampuan-karisimÇok hızlı saç uzatan bir başka formül vardır ki oda şudur: Badem yağı, vitamin E,vitamin A,Sarımsak yağı, dulavrat otu yağı ve Hint yağı, bu yağların hepsinden 1 tatlı kaşığı alıp karıştırdıktan sonra saçımıza sürüp masaj yapmalıyız. Düzenli yapıldığı takdirde 15 günde saçlarımız 3–4 cm uzama gösterir.

Saç uzaması için doğal yöntemlerden bir başkası ise; olgun bir Avokadoyu ezdikten sonra içine 1 kaşık üzüm çekirdeği yağı ve bir kaşık soya yağını ilave edip karıştırdıktan sonra bu elde edilen karışımı 2 dakika beklettikten sonra saç diplerinize sürün. Daha sonra streç filmle sarıp sıcak su ile ıslatılmış havlu ile de sararak 1 saat bekleyin. Daha sonra uygun şampuanla yıkayın. Bu uygulamayı haftada 1 kez yaptıktan sonra sonucu göreceksiniz.

Ayrıca saç uzaması için doğal yöntemler bununla da sınırlı değildir. Aralarında etkili bir doğal bir yöntem vardı ki.

O da havuç kürü: Bu havuç kürü ile sadece saç uzatmak ile kalmayıp, saçların kökten uca kadar daha yumuşak ve daha bakımlı olmasını da sağlamış olacaksınız. Bunun için 2 adet orta boy havucu rendeleyip, 3 su bardağı kaynayan suyun içine bu rendelenmiş havuçları koyup ardından 25–30 dakika kaynatıp sonra suyu süzülerek 1 yumurtayı bu suyun içine ekleyip çırptıktan sonra hazırlanan karışım saça sürülür. Ve yaklaşık 1 veya 1 buçuk saat streç filmle sarılmış bir şekilde bekletilir. Ardından saç ılık suyla uygun bir şampuanla yıkanır. Bu uygulama 1–2 hafta yapılırsa muhteşem uzun saçlara kavuşulur.