SAÇ UZATMA MASKELERİ

Maskeler

SAÇ UZATMA MASKELERİsac-uzatma

Kadınların görünümlerinde en çok önem verdikleri konulardan biri de saçları olmaktadır. Saçları bakımı kolay olsa da, aslında çok kolay olmamaktadır. Bu yüzden belirli durumların saçlara uygulanm
ası gerekmektedir. Kadınların kendilerini kötü hissettiklerinde ya da değişime ihtiyaç duyduklarında saçlarını kestirdikleri gerçeği herkes tarafından bilinmektedir. Ancak kadınlar saçlarını kestirdiklerinde her zaman mutlu bir sonuç oluşmamaktadır.
Kestirilen saçlar kişilerin genetik yapılarına bağlı olup, çok kısa sürede uzamamaktadır. Bu yüzden saç uzatma maskeleri kullanılmaktadır. Ancak bu maskeler kişiler üzerinde yanlış algılara neden olmaktadır. Bunun nedeni ise, kullanılan maskeler saçları bir anda uzatmamaktadır. Sadece saçların uzarlarken daha sağlıklı uzamasına yardımcı olmaktadısac-uzatma-maskeleri-ile-once-sonrasir. Saç uçlarında meydana gelen kırıkların önlenmesinde, daha hacimli gözükmesinde ve daha kolay şekil almasında etkili olmaktadır. Uygulanan maskeler, saçlara iyi geldiği gibi saç derisine de iyi gelmektedir. Saç derisinde meydana gelebilecek sorunlar önlenmekte, gereken saç bakımı yapılmakta ve saçın uzarken oluşabilecek engeller ortadan kalkmaktadır.

Evde Hazırlanabilecek Basit Maskeler

  1. Saçı Besleyici Yumurta Maskesi; saç telleri proteinden oluşmakta ve yumurta gibi protein bakımından zengin olan malzemeler saçların uzamasında yardımcı olmaktadır. Sadece maskesinin hazırlanması değil, yumurtanın tüketilmesi de saçlara iyi gelmektedir. Ayrıca yumurtanın içerisinde yer alan potasyum minerali kırılgan saçların daha sağlıklı olmasına ve kırılmasını önlemektedir. D vitamini saçların dökülmesini engellemekte ve B12 vitamini de saçların uzarken daha sağlıklı olmasına yardımcı olmaktadır. Maske malzemeleri:
  • Saçın uzunluğuna bağlı 1 ya da 2 yumurta beyazı
  • Yarım su bardağı sütsaci-besleyici-sac-maskeleri
  • 1 limon suyu
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı; yumurtanın beyazı ilk olarak zeytinyağı ve süt ile çırpılarak köpürtülmeli, daha sonrasında da limon eklenerek karıştırılmaya devam edilmektedir. Karıştırma işlemi bittikten sonra, ilk olarak saç diplerine masaj yapılarak daha sonrasında saç diplerinden uçlarına kadar saçın tamamına sürülmeli ve bir bone ya da havlu yardımı ile saçların sarılması gerekmektedir. Saçın tamamına sürüldükten sonra 15 ile 20 dakika arasında maske saçta bekletilmeli ve süre bittikten sonra gündelik bir şampuan ve bol su ile saç derisinden arındırılması yeterli olmaktadır. Maske gerek duyulduğu zamanlarda haftada 1 ya da 2 kez uygulanması gerekmektedir.

  1. Saç Onarıcı Muz Maskesi; içerisinde en önemli minerallerden biri olan potasyumu fazlası ile barındıran meyvelerden biri de muz olmaktadır. Saç bakımı için gerekli olan potasyum, kırılmış ve yıpranmış saçların onarılmasında, saç diplerinin daha iyi beslenerek saçların daha sağlıklı uzamasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca saç uzatma maskelerinden olan muz maskesinin içerisinde yer alan C vitamini ile de saç derisini beslemekte ve C vitamini bakımından zengin olan limon gibi saç derisinde yer alan yağ dengesini de dengede tutmaktadır. Maske malzemeleri:
  • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
  • 2 adet muz
  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı; muzlar iyice doğrandıktan sonra üzerine diğer malzemeler konulmaktadır. Karışımın pürüzsüz sac-onarici-sac-maskeleriolabilmesi için olgunlaşmamış muz daha iyi bir seçenek olmaktadır. Karışımda malzemelerin tamamının birbirine karışması gerekmektedir. Özellikle bal zor bir kıvamı olduğu için iyi yedirilmesi gerekmektedir. Elde edilen karışım ilk olarak saç diplerinden başlanarak, saçın tamamına yedilerek sürülmeli ve sonrasında geniş ağızlı bir tarak yardımı ile taranması gerekmektedir. Maske saç derisinde 20 dakika boyunca bekletilmeli ve sonrasında ılık su ve şampuan ile saç derisinden arındırılarak, saçlar temizlenmektedir.