SAÇ UZATMADA YAPILMASI GEREKENLER DOĞAL MASKELER

SAÇ UZATMADA YAPILMASI GEREKENLER DOĞAL MASKELER

SAÇ UZATMADA YAPILMASI GEREKENLER DOĞAL MASKELER

Özellikle bayanlar saç sağlıkları için saçlarını kestirmekte ancak saç kestirmekte bazen saçların sağlıklı olmasına yeterli olmamaktadır. Saçlar uzarken; saç uçlarının kırılması, eski parlaklığını ve hacmini kaybetmesi, yıpranmış ve bakım gözükmesi maalesef kaçınılmaz bir son olmaktadır. Her ne kadar saçların sağlıklı ve hacimli gözükmesi saç bakım ürünü alınsa da, yeterli olmamakta, bazen kullanılan yanlış ürünler saçları daha da kötü bir hale getirmektedir. Bu yüzden saç uzatmak için doğal yöntemler kullanılmalıdır. Doğal yöntemler, aslında her yumurta-maskesizaman saçların sağlıkları için yapılmalı ve saçlara uygulanmalıdır. Bunların yanında bir de doğal saç maskeleri ile de saçların uzamasının yanı sıra, daha hacimli ve parlak gözükmesi de sağlanabilmektedir.

Saç Uzatmak İçin Doğal Saç Maskeleri

 1. BEMİKS MASKESİ: Adı çok fazla duyulmayan bemiks otu ile saçların daha sağlıklı olması ve uzamasın için belirli bitkiler ile saç maskeleri yapılmaktadır.
 • 1 su bardağı kaynar su
 • 1 adet bemiks
 • 1 yemek kaşığı tatlı badem yağı
 • 1 tutam sinameki

Kaynatılmış suyun içerisinde ilk olarak sinameki atılmalı ve kaynatılmalıdır. Daha sonrasında bemiks ve badem yağı da konarak demlenmek için 10 dakika bekletilmelidir. Elde edilen karışım ılıdıktan sonra, saçların parçalara ayırılıp önce saç derisinde sonra da saç uçlarına sürülerek, 4 saat boyunca streç film ile sarılarak bekletilmelidir. Bekletildikten sonra ılık su ve şampuan yardımı ile yıkanarak, saçlardan arındırılmalıdır. Bu maskenin haftada 1 kez saçlara uygulanması yeterli olmaktadır.avokado-maskesi

2.ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ YAĞI:

 • 1 yemek kaşığı soya yağı
 • 1 yemek kaşığı üzüm çekirdeği yağı
 • Yarım avokado

Soya yağının saç uzamasında ki etkisi pek çok kişi tarafından bilinmese de, üzüm çekirdeği yağı ile karıştırılarak oldukça etkili bir saç maskesi olmaktadır. Avokadonun içi çıkarılarak püre haline getirilmeli ve üzerine yağlar dökülerek karıştırılmalıdır. Krem haline getirilen karışım, saç derisinden başlanarak tüm saça sürülmeli, bone geçirilerek 1 saat boyunca saçta bekletilmelidir. 1 saatin sonunda şampuan kullanılmadan, bol su ile yıkanması yeterlidir. Aynı bemiks maskesi gibi, haftada 1 kez uygulanmaktadır.

3.YUMURTA: Saçların uzamasında oldukça etkili olan besin kaynağı olan yumurta hem protein bakımından da zengindir. Sarısı ya da akı tek başına kullanıldığı gibi, belirli malzemeler ile de kullanılarak saçlara maske yapmak mümkündür.

 • 1 yumurta sarısılimon -maskesi
 • Yarım tatlı kaşığı çörek otu
 • Yarım tatlı kaşığı susam otu

Yumurta sarısını köpürene kadar çırpın, arkasından çörek ve susam otunu da koyarak karıştırın. 15 dakika boyunca
saç diplerine sürülerek bekletilmeli ve sonrasında yıkanmalıdır. Saçların uzamasının yanı sıra, yumurta saçların daha parlak ve hacimli görünmesine de yardımcı olmaktadır.

4.LİMON: İçerisinde yer alan asit sayesinde, saç derisinde ki sebumu da dengede tutar ve saçların aşırı yağlanmasına da engel olmaktadır. pH seviyesi her zaman ortalamada olan limon, saçların uzamasında etkili olur.

 • 1 kahve fincanı keten tohumu yağı
 • 1 kahve fincanı sıcak su
 • Yarım limon suyu

Sıcak suyun içerisinde keten tohumu yağı konulmalı ve karıştırılmalıdır. Karışımın içerisinde konulan limon suyu ile ocakta 1 dakika daha ısıtılan karışım, ocaktan alınarak ılıması için bir süre bekletilmelidir. Ilık hali ile saç derisine sürülmeli ve bone takarak 1 saat boyunca saç derisinde bekletilmelidir. Sonrasında bol su ile yıkayarak, saçlardan arındırılmalıdır.zeytinyagi-maskesi

5.ZEYTİNYAĞI: Saç sorunlarının tamamında kullanılan zeytinyağı, saç uzatmak için doğal yöntemlerde de kullanılan bir diğer besin maddesi olmaktadır.

 • 4 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 1 çorba kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı toz tarçın

Zeytinyağı, bir kap yardımı ile ocakta ısıtılmalı ve ılık hale getirilmelidir. Doğal yağların ısıtılması, etkisini daha çok göstermesine neden olmaktadır. İçerisinde tarçın ve bal konularak karıştırılmalıdır. Elde edilen saç maskesi saç diplerine sürülmeli ve 15 dakika boyunca bekletilmelidir. Daha sonrasında şampuan ile yıkanmalı, saçların baldan ve zeytinyağından arındırılması gerekmektedir. Saçlarını hızlı bir şekilde uzatmak isteyenler için, ilk haftada 5 ikinci hafta 3 defa uygulanması gerekmektedir. Saç uzatmanın yanı sıra içerisinde yer alan bal sayesinde saçlar, yumuşamakta ve nemlenmektedir.

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir