SAÇ UZATMAK İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ

SAÇ UZATMAK İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ

SAÇ UZATMAK İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ

Bayanlar kendilerini kötü hissettiklerinde ya alışverişe çıkarlar ya da kuaförlere giderek saç rengini ya da saçların boylarını değiştirirler. Herkes tarafından bunun bir terapi olduğu bilinmektedir. Bunların yanı sıra bayanlar için dış görünüş ayrı bir önemli olmaktadır. Saçlarının her zaman bakımlı ve parlak gözükmesi bayanların her zaman istediği bir durum olmaktadır. Ancak kuaföre gittikten sonra kestirilen saçlar, bayanları her zaman memnun etmemekte, çoğu zaman kişileri daha büyük bir buhrana sokmaktadır. Bunun nedensac-uzatmada-dogal-yaglari ise, kısa saçlara çok fazla şekil verememekte, toplanmamaktadır. Bu da özellikle özel bir geceye gidecek olan bayanları bir hayli zorlamaktadır. Kişilerin isteklerinin yanı sıra, saç kestirmek saçların daha sağlıklı uzamasına da yardımcı olmaktadır. Ancak her zaman kestirmek yeterli olmamaktadır.

Saç uzatmak için bakım önerileri arasında öncelikle saç ve saç derisinin sağlıklı olması gerekmektedir. Daha
sonrasında ise, saçlara uygulanan doğal maskeler ile de saçlar uzamakta ve parlak gözükmektedir.

Saç Bakım Önerileri

 • Saçların bakımlı ve sağlıklı uzaması için, ilk başta söylendiği gibi saç uçlarında oluşan kırıkların aldırılması ve saçların sağlıklı kısımlarının bırakılması gerekmektedir. Ancak bu sayede saçlar daha hızlı uzamakta ve uzayan saç uçları daha sağlıklı gözükmektedir. Kişilerin sadece saç uzatmak için kestirmesi de yanlış olur. Saç uçları pek çok duruma maruz kaldığından ve kırıldığından 6 ila 8 hafta arasında en az 3 santim kesilerek, yenilenmesi gerekmektedir.
 • Saçların daha bakımlı ve sağlıklı olabilmesi için kişilerin, beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Tüketilen yiyeceklerin ve içeceklerin hem vücut sağlığına hem de saç sağlığına iyi gelmesi gerekmektedir. Genel olarak, vitamin ve mineral bakımından zengin olan besinler saçları beslemekte ve uzamaya da yardımcı olmaktadır. Özellikle A, K, B, E ve C vitaminleri saçlarda oluşan kepeğe, yağlanmaya, saç derisinde ki kuruluğa ve saçların uzamasına çözüm olarak tüketilmektedir. Bunların yanı sıra, alınan demir,sac-uzatmada-bakim-maskeleri çinko, magnezyum ve kalsiyum mineralleri, yeşil yapraklı sebzeler ve proteinin de saçların uzamasında ve koparak dökülmeyi engellemek büyük rol oynamaktadır.
 • Beslenmenin yanı sıra, gün içerisinde içilen su da hem metabolizmayı hızlandırmakta hem de vücutta oluşan toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır. Sadece cilt ve vücut için değil, saç derisinde yer alan gözeneklerde
  biriken toksinleri de atmaktadır. Düzenli bir şekilde su içmek; saçların içten beslenmesine ve nemlenmesine yardımcı olacağından saçların koparak dökülmelere karşı korumaktadır.
 • Saçların sabah akşam taranması, saç derisinde ki pislikleri ve kepeği atıp gözenekleri açacağı gibi kan dolaşımını da artırmaktadır. Kan dolaşımının saç derisinde artması saçların daha sağlıklı olmasına ve daha hızlı uzaması demektir. Taramak ne kadar önemli olsa da, saçların ne zaman ve nasıl bir tarak ile taranacağı önemli bir ayrıntı olmaktadır. Saçların ıslak bir şekilde taranması, saç ve saç uçlarını kırmakta, koparmaktadır. Bu da saçların belirli bir süre sonra saçları yıpratarak bakımsız gözükmesine yol açmaktadır. Bu yüzden saçları ıslakken değil, kurumaya yakın nemli olduğu anlarda açılması için taramak yeterli olmaktadır. Sentetik taraklar yerine, geniş ağızlık taraklar saçlara her zaman daha iyi gelmektedir.
 • Duş esnasında saçların sıcak su ile yıkanması da saç derisini kurutmakta ve saçların başka sorunlar yaşamasına neden olmaktadır. Sıcak su ile alınan duş, saç derisini kurutmakta ve saçların belirli bir süre kurumasına ve kırılmasına neden olmak ile birlikte saç derisinde yer alan yağ salgılarını da kurutarak kepeğe sac-kesimiyol açmaktadır. Kuruyan saç derisi vücut tarafından fark edilir ve buna bağlı olarak vücut normalden fazla yağ salgılayarak saç derisine de yağ verir. Fazla salgılanan salgı belirli bir süre sonra, kişilerin saç derisinde aşırı
  yağlanma sorunu yaşamalarına neden olur. Kişiler tarafından ne kadar kabul edilirse, saç derisinde ki yağ salgısı yani sebum saç derisine dışardan gelen mikroplara ve tozlara karşı koruyarak, saç derisinde ki yağı dengede tutmaktadır. Sıcak bunların hepsini kapatır ve saç sorunlarının arkası kesilmemektedir. Bu yüzden saçların duş esnasında ılık su ile yıkanması, sonrasında soğuk su ile durulanması gerekmektedir. Soğuk suyun saçlara bir diğer avantajı da soğuk su, saç derisinde kan dolaşımını hızlandırarak saçların daha kısa sürede uzamasına yardımcı olmaktadır.
 • Saçların sıcak su ile yıkanmasının yanı sıra, saçları sıcak işlemlere maruz bırakılması da saç sağlığı açısından kötü bir nokta olmaktadır. Öncelikle saçların duştan sonra fön makinesi ile kurutmak, sıcaklık vereceğinden hem saç derisine hem de saç uçlarına zararlı olmaktadır. Saçlar fön makinesinden dolayı kırılacağından belirli bir süre bakımsız gözükmektedir. Bu yüzden duştan sonra, saçları duştan sonra suyu iyi emen bir havlu ile suyunu almak ve kendi halinde kurumaya bırakılması gerekmektedir. Eğer kişilerin zamanları yok ise, fön makinesinin soğuk kısmı ile kurutmak daha sağlıklı bir nokta olmaktadır. Fön makinesinin yanı sıra, saçları şekillendirmek için kullanılan saç düzleştirici ve maşa gibi ısı ile çalışan ürünlerin de kullanılmaması gerekmektedir. Bu tarz ürünler sadece saçları kırmaya yönelik işlemektedir.
 • Aşırı yağlanma sorununun bir diğer nedeni de, saçların gereğinden fazla yıkanması olmaksac-uzatmada-vitamintadır. Saçlar, kirlendiğinde ya da yağ kendini fazlası ile göstermeye başladığında yıkanması gerekmektedir. Her gün yıkanan saçlar belirli bir süre sonra, şampuana ve yıkamaya alışacağından yağ daha çok salgılanmakta ve saçların yağlanma oranı daha fazlalaşmaktadır. Bu da saçların kirli ve pis gözükmesine neden olmaktadır. Bu gibi
  sorunları yaşamamak için saçların en az 1 gün ara ile yıkanması gerekmektedir. Saç uzatmak için doğal yöntemler arasında suyun çok fazla önemi olsa da, şampuan ile yıkamak yerine sadece ılık ya da soğuk su ile durulanması yeterli olmaktadır.
 • Saç bakımında ve uzamasında son olarak dikkat edilmesi gereken son nokta, saçların kimyasal ve silikon bazlı saç ürünlerinden uzak durması gerekmektedir. Alınan pek çok şampuanın ve saç kreminin içinde bulunan silikon, saçları yıpratmakta ve kırmaktadır. Saç ürünlerinin alınırken dikkat edilmesi gereken özelliği, saçları nemlendirmesi ve beslemesi gerekmektedir.

Yukarıda yer alan maddeler, saçların daha bakımlı ve daha sağlıklı olmasının yanı sıra saç uzamasında oldukça etkili ve büyük önem taşımaktadır. Günlük hayatta bu konulara dikkat edildiğinde, saçlarda sorun yaşanmamaktadır. Saç uzatmak için doğal yöntemler sayesinde, saç derisi ya da saç uçları parlak ve hacimli gözükmek ile birlikte saçın uzama süresi de kısalmaktadır.

 

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir