SAÇ YAŞI VE KALİTESİ NEDİR?

SAÇ YAŞI VE KALİTESİ NEDİR?

SAÇ YAŞI VE KALİTESİ NEDİR?

Kişiler de yaş ilerledikçe saçların uzama ve kendini onarma hızı yavaşlar. Saçlar eskisine göre daha mat ve cansız gözükür. Saçlar da seyrelme ve incelme meydana gelir. Saçların dış etkilere karşı hassasiyeti artar. Saç rengi azalır. Bayanlar da saçları koruyan hormon östrojendir. Yaş ilerledikçe bu hormon azaldığı için saçların kalitesi azalır. Bunların yanın da yaş ilerledikçe kişide bağırsak fonksiyonları yavaşlar besinlerden aldığımız vitamin ve mineraller eskisine göre daha az emilir.Özellikle çinko, magnezyum, bakır gibi elementlerin eksikliği saçları daha güçsüz kılar.

Yaş ilerledikçe kişiler de damar sertliği oluşabilir. Bu gibi durumlar da damarlar daraldığı için saç kökleri eskisine göre daha az beslenir. Yaş ilerledikçe protein sentezi azaldığı için saç onarımı yavaşlar böylelikle saçlar daha çabuk kırılır yıpranır. Hücreler de çoğalma hızı yavaşlar hücreler de ki u yavaşlama saçın yenilenmesini kendini onarmasını uzamasını yavaşlatır.

Kısaca hücreler yaşlandığı için saçların beslenmesi onarımı yavaşlar bu nedenle yaş ilerledikçe saçlar eskisine göre daha dayanıksız ve mat gözükür. Bu gibi durumlar da keratin içerikli ürünler ya da doğal yapılı ürünler bu olumsuz etkiyi azaltır. Eviniz de hazırlayacağınız doğal kürler bu olumsuz etkilerin önüne geçer.

5 tatlı kaşığı zeytin yağı 10 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı 5 tatlı kaşığı hint yağı 3 tatlı kaşığı ceviz yağı ve 1 tatlı kaşığı susam yağını karıştırın. Oluşan karışımı benmari usulü ısıtın. Kesinlikle kaynatmayın. Bu karışımı tüm saçınıza saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Benmari usulü yağları ısıtmak zor geliyorsa yağ karışımını tüm saçınıza sürdükten sonra saç kurutma makinasıyla saçlarınızı ısıtabilirsiniz. 1 ile 2 saat arası saçınız da bekletin. Kendi saç tipinize en uygun organik yapılı bir şampuanla saçlarınızı yıkayın. Gerekmedikçe ısıl işlem uygulamayın. Kullandığınız yağlara karşı duyarlılığınızın olup olmadığı anlamak için yağlardan bir miktarını bileğinizin iç kısmına sürün. Kızarıklık yanma batma kaşıntı gibi olumsuz etkiler görmediğiniz taktir de gönül rahatlığıyla yağlarınızı kullanabilirsiniz. Yukarı da ki oranları kendi saç uzunluğunuza göre ayarlayabilirsiniz.

Malzemeler:

5 tatlı kaşığı zeytin yağı

10 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı

5 tatlı kaşığı hint yağı

1 tatlı kaşığı susam yağı

3 tatlı kaşığı ceviz yağı

Saçlarda ki yaşlanma herkesin başına gelen bir durumdur. Asıl amaç bu etkiyi en aza indirmektir. 2 yumurtanın sarısının içine 10 tatlı kaşığı zeytin yağı ilave edin. Homojen oluncaya kadar karıştırın. Tüm saçınıza uygulayın. Yarım saat saçınız da bekletin. Kendi saç tipinize en uygun organik yapılı bir şampuanla saçlarınızı yıkayın.  Yumurta içerisinde ki proteinler sayesin de saç yapınızı onaracak zeytin yağı ise parlaklık nem ve güç verecektir. Önemli olan bu maskeleri düzenli olarak hafta da bir uygulamanızdır.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir