SAÇA BOYA YERİNE ALTERNATİFLER

SAÇA BOYA YERİNE ALTERNATİFLER

BOYA YERİNE ALTERNATİFLER

Kimyasal saç boyalarının saça verdiği zarardan şikayetçiyseniz ve bu boyalara alternatif olarak, doğal bir yöntem arıyorsanız bulabileceğiniz en doğal boyadır kınadır. Kimyasal saç boyaları saçın doğal yapısını bozarak matlaşmaya, sertleşmeye; dolayısıyla yıpranmaya ve kırılmalara neden olurken kına bunun aksine saçın doğal yapısına zarar vermez;  saça yumuşaklık, ışıltı ve hacim kazandırır saç kremi ihtiyacını ortadan kaldırır saçı besleyerek saçı gürleştirir.Kınada kimyasal boyalar kadar renk seçeneği bulmak mümkün olmasa da hazırlama sırasında içerisine katılan bazı malzemelerle farklı renk tonları elde edilebilir örneğin rastık gibi.

Aşağı da verilen tarif siyaha yakın saçlara sadece parlaklık, canlılık verir ve güneşte kendini gösterir. Güneşte kızıl parlaklık oluşur. Koyu kumralsanız abanoz rengine yakın bordomsu bir kızıl olur saçı daha sağlıklı gösterir. Kına saçın kendi yapısına bütünlük sağlar kınadan alacağınız sonuç sizin saç renginizle alakalıdır.

 Formüller:

– 1 yemek kaşığı gelincik kurusu (aktarlardan temin edebilirsiniz). İki parça yeşil ceviz kabuğu2 kaşık ceviz yaprağını karıştırın. Bu üç malzemeyi 2 su bardağı suyla kaynatın. Suyun rengi koyulaşınca altını kapatın. 1 bardak kaynar suya yaklaşık 10 gram karanfil atın 10 dakika kaynatın. Kaynadıktan sonra soğumasını bekleyin.  Bu malzemelerin hepsini karıştırın. 200 gr kına  bu ortalama bir miktardır orta boy saç içindir bu oranları kendi saç uzunluğunuza göre ayarlayabilirsiniz. Yarım limonun suyunu kınanı içerisine koyun. Daha sonra bu karışımın içerisine saçların beslenmesi amacıyla 1 tatlı kaşığı badem yağı, 1 tatlı kaşığı zeytin yağı, 2 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı koyun. 1 ampul E vitamini e ekleyin.

Malzemeler:

– 1 tatlı kaşığı badem yağı

– 1 tatlı kaşığı zeytin yağı

– 2 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı

– Bir kaç damla hindistan cevizi yağı

Mutlaka Okumalısınız:  CEVİZ İLE SAÇ BAKIMI

– 1 ampul E vitamini

Kınanın içerisine hazırladığınız çay karışımını azar azar ilave edin. Kıvamı krep hamuru kıvamın da olmalıdır.Suyu birden katarsanız karışımınız cıvık olabilir. Suyu ilave ederken devamlı karışımınızı karıştırın ki topaklanmasın. Daha sonra elde ettiğiniz karışımın içerisine yağlarınızı ilave ediniz.  Hazırladığınız karışımı saçınıza sürebilirsiniz. Öncelikle omuzlarınıza bir havlu ya da eski koyu renkli bir kıyafet giymeniz daha yararlıdır. Olası dökülme vakaların da önleminizi almış olursunuz. Elinize plastik ameliyat eldiveni giyin. Daha sonra saçlarınızı başta 4 e ayırın. Kıskaçlı tokayla tutturun.

Daha sonra her açtığınız bolumu tutam tutam ayırarak boyamaya başlayın. Saçlarınızı kökten uca boyayın. Saçınızı bir saç kurutma makinasıyla kurutun. Etrafa bulaşmaması için bir bone yardımıyla saçınızı kapatın. Saçlarınız da kınayı ortalama 8 10 saat bekletin. Saçınız da beklettiğiniz kınayı kendi saç tipinize en uygun organik bir şampuanla yıkayın. Şampuan yerine doğal zeytin yağlı sabun da kullanabilirsiniz. Gerekmedikçe ısıl işlem uygulamayın.

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir