SAÇLAR DA ÇATALLAŞMA NEDEN OLUR NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

SAÇLAR DA ÇATALLAŞMA NEDEN OLUR NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

SAÇLAR DA ÇATALLAŞMA NEDEN OLUR NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

Kişiler de görülen saçlarda ki çatallaşma saçın nemsiz kalması, çinko eksikliği, hormonal bozukluklar, olumsuz dış etkiler gibi bir çok nedenden dolayı olabilir. Çatallaşan saçlar dolaşır taranması güç hale gelir. Kişiler de saçlarını daha sert tarayarak bu durumu çözmeye çalışır ancak bu durum çok yanlıştır. Öncelikle saçlarınız dolaşmış vaziyetteyse saç açıcı sprey saçınıza sıkın. Saçınız için iri dişli ve tahta tarakları tercih edin. Saç açıcı sprey kullanmak istemiyorsanız doğal gliserini suyla karıştırarakta saçınıza sıkabilirsiniz.

Saçlarınız da çatallaşma varsa saçlarınızı 3 4 cm kestirmeniz en uygun olanıdır. Ancak saçlarınızda ki çatallaşma perma, oryel gibi nedenlerden olduysa saçlarınızı kestirmeniz pek bir fayda etmeyecektir. Başlangıç olarak yukarıda denildiği gibi 3 4 cm uç temizliği yapıldıktan sonra saçlarınıza yoğun bakımlar uygulamanız en mantıklısıdır. Saçlarınız için en etkili yöntemler doğal bakımlardır.

5 tatlı kaşığı zeytin yağı 3 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı toz tarçını karıştırın. Bu karışımı saç diplerinize masaj yaparak tüm saçınıza uygulayın. 20 dakika saçınız da bekletin. Kendi saç tipinize en uygun organik yapılı bir şampuanla saçınızı yıkayın. Gerekmedikçe ısıl işlem uygulamayın. Tarçın kafa deriniz de bir miktar yanma yapabilir. Ancak bu durum dayanılmaz hale gelirse derhal maskeyi saçınızdan çıkarın.

Malzemeler:

5 tatlı kaşığı zeytin yağı

3 tatlı kaşığı bal

1 tatlı kaşığı toz tarçın

4 tatlı kaşığı zeytin yağı, 3 tatlı kaşığı ısırgan tohumu yağı 2 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağını karıştırın. Yağ karışımını benmari usulü ısıtın. Kesinlikle kaynatmayın. Daha sonra bu karışımı tüm saçınıza saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Yağları benmari usulü ısıtmak zor geliyorsa saçınıza yağı sürdükten sonra saç kurutma makinasıyla da ısıtabilirsiniz. Saç diplerinize yaptığınız masaj saç köklerinizi uyararak yağın daha iyi emilmesini sağlayacaktır. 2 saat yağ karışımını saçınız da beklettikten sonra kendi saç tipinize en uygun organik yapılı bir şampuanla saçınızı yıkayın. Zorunlu kalmadıkça ısıl işlem uygulamayın. Yukarıda ki oranlar saç uzunluğunuza göre değişiklik gösterebilir. Kullandığınız yağlara karşı duyarlılığınızın olup olmadığını anlamak için yağlardan bir miktar bileğinizin iç kısmına sürün 15 dakika bekleyin. Kızarıklık, yanma, batma, kaşıntı gibi olumsuz etkiler görmediğiniz taktir de yağınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Malzemeler:

4 tatlı kaşığı zeytin yağı

3 tatlı kaşığı ısırgan tohumu yağı

2 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı

2 tane yumurtanın sarısının içerisine 2 tatlı kaşığı hint yağı 2 tatlı kaşığı zeytin yağı ekleyin. Karışım homojen olana kadar karıştırın. Tüm saçınıza saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Yarım saat saçınız da bekletin. Kendi saç tipinize en uygun organik yapılı bir şampuanla yıkayın gerekmedikçe ısıl işlem uygulamayın.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir