SAÇLAR DA OLUŞAN KOPARAK DÖKÜLME NEDİR NASIL ÖNLENİR ?

Koparak dökülme kuru saçlara sahip kişilerin karşı karşıya kaldığı bir durumdur. Saçlar nemsizlikten belli bir müddet sonra uçlardan ayrılamaya başlar saç uçtan çekildiğinde saç da büyük bir kopma meydana gelir. Bu durum peki neden olur. Özellikle kadınlar görülen bu durum güzellik için düzenli saç boyama özellikle çok ton değişikliğine gidilen saç boyamaları, yüksek ısıl işlemlerin sıklıkla kullanılmasından kaynaklı durumlardır.

KOPARAK DÖKÜLME NEDİR NEDEN OLUR?

Koparak dökülme çok ciddi bir durumdur. Bu durumun önüne geçilmezse saçlar çok kısa kestirmeye kadar giden yollarla ancak tedavi edilebilir. Öncelikle saçlarınızı ısıl işlemlerle düzleştiriyorsanız bu duruma ara vermelisiniz. Saçlarınız da kopmalar varsa en az 3 ay boyunca saçlarınıza ısıl işlem uygulamamalısınız. Sadece soğuk havalar da saçlarınızı kurutmak için fön makinasını kullanabilirsiniz. Eğer saçlarınızı sağlığına kavuşturduğunuzda ise ısıl işlemli ürünler kullanmak istiyorsanız iyonlu saç koruyucu özellikli ürünlerden almalı ısı ayarını max. 150 dereceye getirmelisiniz.

Saç boyaların da organik ürünleri tercih etmelisiniz. Saçlarınız da büyük renk değişiklikleri yapmak istiyorsanız saçlarınızı oryelle açmak yerine ton ton zamanla açmayı tercih etmelisiniz. İstediğinizi ton saç renginize yakınsa doğal yollarla istediğiniz renge ulaşmaya çalışınız. Saçlarınız da doğal bir etki yaratarak saç açmak istiyorsanız saç açıcı spreylerle saçlarınızı açabilirsiniz.

Yüksek kimyasal içerikli saç ürünleri de saçlarınıza zarar verir. Ürünlerin içerisinde slikonbazlı ürünler, dimeticone, paraben gibi maddeler bulunan ürünleri tercih etmeyiniz. Bu tarz ürünler hem saçlarınızı yıpratır aynı zaman da saçlarınıza yapay iyileştirme etkisi yapar ancak ürünün kullanımı durduğu taktir de saçlarınız eski haline geri döner. Aynı zaman da slikon içerikli ürünler saç köklerinizi tıkayarak saç dökülmesine neden olur.

Koparak dökülme karşıtı bakım kürü

Saçlarınızı hem dışardan beslerken aynı zaman da içeriden de beslemelisiniz. Vücudunuz için gereken vitamin ve mineralleri aldığınızdan emin olun. Özellikle taze sebze ve meyvelerde ki vitamin ve mineraller saçınız için oldukça yararlıdır. Saçlarınızın kanla beslendiğini unutmamalısınız.

Saçınız için evde hazırlayabileceğiniz maskelerle saçlarınıza kaybettiği nemi geri kazandırabilir aynı zaman da parlaklık ve güçte katabilirsiniz. Örneğin 1 çay bardağı biberiye yağını bir litre kaynayan suyun içerisine ilave edin. Bu karışımı 6 dakika kaynatın. Karışımın soğumasını bekleyin. Bu su ile saçlarınızı yıkayın. Bu karışım hem saçlarınızı daha parlak gösterecek hem de daha güçlü hale getirecektir.


Malzemeler:

1 çay bardağı biberiye yağı

1 litre su

3 tatlı kaşığı hint yağı, 3 tatlı kaşığı hardal yağı ve 3 tatlı kaşığı badem yağını karıştırın. Bu karışımı benmari usulü ısıtın kesinlikle kaynatmayın. Bu karışımı tüm saçınıza saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Saçınız da iki saat bekletin. Kendi saç tipinize en uygun organik yapılı bir şampuanla saçınızı yıkayın. Gerekmedikçe ısıl işlem uygulamayın. Yukarıdaki oranlar saç uzunluğunuza göre değişiklik gösterebilir.

Malzemeler:

3 tatlı kaşığı hint yağı

3 tatlı kaşığı hardal yağı

3 tatlı kaşığı badem yağı

5 thoughts on “SAÇLAR DA OLUŞAN KOPARAK DÖKÜLME NEDİR NASIL ÖNLENİR ?

  1. Arkadaşlar saç için çok büyük problemler yaşadım çok üzüntüler çektim herşeyi düzenli kullandım ama işe yarayan tek şeyin sarımsak yagı olduğunu keşfettim 3 aydır kullanıyorum saçlarım hem kalınlaştı hemde gür o kadar mutluyum ki içim ferah. Kullnma talimatı ise şöyle her duştan önce sürün 1 saat bekleyin ve sonra yıkanın haaaa sakın düzensiz olmayın istiyorsanız gerçekten deneyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir