SAÇLAR NEDEN BEYAZLAR SAÇLARDA Kİ BEYAZLARI AZALTMA YÖNTEMLERİ

Bitkilerle Saç Bakımı

SAÇLAR NEDEN BEYAZLAR SAÇLARDA Kİ BEYAZLARI AZALTMA YÖNTEMLERİ

Saç beyazlaması yaş farketmeksizin küçük ya da büyük herkes de görülebilen bir durumdur. Saçlarınıza renk veren melanin hormonunun zamanla azalmasın da dolayı saçlarınızın eski rengini kaybederek beyaz bir renk haline gelmesine saç beyazlaması denir. Saçlarınız da ki melanin tamamen gittiğin de saçlarınız da kalan renk keratinin rengidir. Saçlar da ki beyazlama sadece yaşılar da değil küçücük çocuklar da bile görülebilir. Küçük yaşar da olan saç beyazlaması genetik nedenlerle oluşur.

Zaman geçtikçe melonositlerin ölmesi ve renk veremez haline gelmesiyle saçlar da beyazlama gerçekleşir. Saç beyazlamasın da en etkili ve kısa yöntem saç boyasıdır. Saçlarınız da ki beyazların gözükmesini istemiyorsanız saçlarınızı boyayarak tamamen beyazlardan kurtulabilirsiniz.  Saçla genellikle genetik faktörlerle, b vitamini eksikliğiyle, saçların ve saç köklerinin aşırı yıpranmasıyla, sigara kullanımı, alkol kullanımı, guatr hastalığının olumsuz etkileri.

Saçlarınız da ki beyazların çıkmasını yavaşlatmak istiyorsanız hayatınız da yeşilliklere daha çok yer vermelisiniz. Bunların yanın da mutluluk hormonu salgılayan tadı ve faydalarıyla kişiler de olumlu etki gösteren çikolata da saçların beyazlaşmasını yavaşlatan bakır elementini içererek saçların renginin daha uzun süreler kalmasına neden olur. C vitamini içeren besinler saç renginin korunmasına yardımcı olur. Hayatınız da c vitaminine yer verin. Kapsül şeklin de almak erine taze sebze ve meyvelerden bu ihtiyacınızı karşılayın. Aynı zaman da badem, fındık, ceviz gibi besinler hem saçınızı besler hem de saç renginizin korunmasına yardımcı olur.

Saçlarınızın sağlığı için düzenli olarak biyotin kullanabilirsiniz. Biotin saçınızı hem besler hem de renk oluşumu ve korunmasına katkı sağlar. Saç beyazlamalarınızı ev de hazırlayabileceğiniz yöntemlerle de azaltabilirsiniz. Öncelikle kurutulmamış üzerinde kabukları bulunan cevizlerin kabuklarını soyun. Daha sonra 5 orta boy ceviz yaprağını yarım litre su da kaynatın. 25 dakika bu çayın demlenmesini bekleyin. Çayınızı demlendikten sonra ceviz yapraklarını süzün. Soyduğunuz ceviz yapraklarınızı ezin. Macun haline gelmiş ceviz kabuklarının içine 1 çorba kaşığı hazırladığınız sudan ilave edin. Bu karışımı tüm saçınıza sürüp yaklaşık 1 saat bekletin. Bu kürü haftada bir saçlarınıza uygulayın. Bu karışım sayesin de saçlarınızın renginin yerine geldiğini göreceksiniz.

Bu kür koyu renk saçlı kişiler için idealdir.

Malzemeler:

4 -5 adet yaş cevizin kabuğu

5 adet orta boy ceviz yaprağı

Yarım litre su

Eğer saçlarınız da ki beyazlama genetik değilse saçlarınızın erkek beyazlamasını istemiyorsanız öncelikle sebze ve meyve tüketiminizi arttırmalı her zaman taze ve doğal ürünleri tercih etmelisiniz. Aynı zaman da boya gibi kısa süre de saç rengini değiştiren ürünlerden uzak durmalısınız. Sık sık saçınızı boyamamalısınız. Saçlarınızı için gereken vitamin ve mineralleri aldığınızdan emin olmalısınız. Aynı zaman da saç güçlendirici saçlar için özel olarak üretilen vitamin komplexlerini de kullanabilirsiniz.