SAÇLAR NEDEN KİRLENİR?

SAÇLAR NEDEN KİRLENİR?

SAÇLAR NEDEN KİRLENİR? 

saclar-neden-kirlenir

 

Kişilerin görünümlerini önemli ölçüde etkileyen saçlar, her zaman temiz ve bakımlı görünmelidir. Özellikle de kadınlar için oldukça büyük bir öneme sahip olan saç bakımında, birbirinden farklı yöntemler denenmeye de devam etmektedir. Uygulanan bakımlar ve kullanılan çeşitli ürünlerin yanı sıra, son derece büyük bir öneme sahip olan saçlar neden kirlenir? Sorusu da, kişiler tarafından sıklıkla sorulmaya başlamaktadır. Saçlar, birbirinden farklı nedenlerden dolayı kirlenebilmektedir. Hangi sebepten olursa olsun, kirlenmiş olan saçların, hem saç derisinin sağlığı hem de saçların görünümü açısından muhakkak temizlenmesi gerekmektedir.

Cinsiyet ayırt etmeden hemen herkesin en dikkat çekici unsuru, saçlarıdır. Bu sebepten dolayı da saçların bakımlı ve sağlıklı görünmesi, kişilerin görünüşlerini de ciddi ölçüde etkilemektedir. Bütün bu görünümü derinden ve olumsuz bir şekilde etkileyen husus ise, kirli saçlardır. Saçların kirlenmeleri, birbirinden farklı sebeplerden dolayı oluşabilmektedir.

kirlenen-saclara-cozumler

Saçların Kirlenme Nedenleri

Saçların kirlenmesinde rol oynayan çeşitli faktörler söz konusu olabilmektedir. Sağlıklı bir saça sahip olmanın ilk adımı, hiç şüphesiz ki temiz saçlar olmaktadır. Bu kapsamda, öncelikle kişiler saçların kirlenme nedenleri hakkında gerekli bilgiye sahip olmalı ve bu nedenler doğrultusunda da gerekli uygulamaları yapmalıdır. Saçların kirlenmesine yol açan birtakım nedenler ise şöyledir:

  • Saç Derisi Problemi: saç derisinin yapısı, hemen herkeste farklılık gösterebilmektedir. Bu farklılıklardan dolayı da kişilerde çeşitli kepek, yağlanma ve diğer saç problemleri de meydana gelebilmektedir. Saç derisinden dolayı kaynaklanan kirlenmeler ve diğer problemler için, kişilerin muhakkak bir dermatoloğa görünmesi gerekmektedir.
  • Saç Tipi: kuru ve yağlı saçlar gibi genel olarak iki farklı saç tipi bulunmaktadır. Yağlı saçlar, genellikle çok çabuk kirlenmekte ve bu sebeple de kişilerin çok daha dikkatli olması da gerekmektedir. Kuru saçlar, nem bakımından daha zayıf olması sebebi ile yağlı saçlara nazaran daha uzun bir sürede kirlenebilmektedir. Bu kapsamda ise, kişilerin öncelikle saç tiplerini bilmesi ve daha sonrasında ise saç tiplerine uygun şampuanları kullanması gerekmektedir.sac-derisine-gore-sac-kirlenmesi
  • Saçların kirlenmesine yol açan farklı sebepler de bulunabilmektedir. Kullanılan ilaçlar, bu konuda oldukça önemli sebepler arasında yer alabilmektedir. Aynı zamanda normal zamanlara nazaran çok daha kirli bir havada bulunmak, kadınların hamilelik dönemleri ve hormonsal değişimler de saç kirlenmesini tetikleyebilmektedir.

 

Kirli Saçlara Ne Yapılmalıdır?

Herhangi bir sebepten dolayı kirlenmiş olan saçların, uygun yıkama teknikleri ve doğru ürünler ile temizlenmesi gerekmektedir. Kirli saçlara ne yapılmalıdır? Denildiğinde, öncelikle hangi sebepten ötürü saçın kirlendiğine dikkat edilmelidir. Olağan bir sebepten ötürü kirlenen saçlar için, saç tiplerine uygun olan şampuanlar yeterli olabilmektedir. Kirlenmiş olan saçların temizlenmemesi halinde ise birbirinden farklı sorunlar meydana gelebilmektedir. Kirden ötürü saç derisindeki gözeneklerde tıkanıklıklar oluşabilmektedir. Bu da son derece can sıkıcı ve kötü bir görünüme sebep olan kepek ve yağlanma gibi sorunları da ortaya çıkabilmektedir. Saçların yıkanması esnasında da kişilerin oldukça dikkatli olması ve gerekli yıkama aşamalarını da dikkatli bir şekilde yerine getirmesi gerekmektedir.

temizlenmis-saglikli-sac

Saçın şampuanlanmasının ardından, genellikle kadınlar tarafından farklı özelliklere sahip olan saç kremleri de kullanılmaktadır. Saç kremlerinin yalnızca saç uçlarına uygulanması gerekmektedir. Saç derisine de uygulanan saç kremleri, saçın kısa sürede yağlanmasına ve dolayısıyla da kirli görünmesine de yol açabilmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da, doğru teknikler ile saç yıkamak, düşünüldüğünden çok daha kapsamlı ve bir o kadar da önemli bir konu olmaktadır.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir