SAÇLAR YAŞLANDIKÇA YIPRANIR MI ?

SAÇLAR YAŞLANDIKÇA YIPRANIR MI ?

SAÇLAR YAŞLANDIKÇA YIPRANIR MI ?

Kadınlar da saç dökülmesi, saçların eskisine göre daha sağlıksız olması genellikle menopoz sonrası ortaya çıkan durumlardır. Her kadının menopoz sırasın da saçları dökülmez ancak incelip cansızlaşabilir. Bu durum eskiden salgılanan hormonların eskisi kadar salgılanmamasından kaynaklı bir durumdur. Kadınlar da menopoza bağlı saç dökülmesini durdurucu bazı tedaviler yapılmaktadır. Bunlardan biri cerrahi yöntemlerle saç ekimidir. Bu yöntem zahmetli ve bir o kadar pahalı bir yöntemdir. Bunların yerine ev de rahatlıkla hazırlayabileceğimiz yöntemlerle bu etkileri en aza indirebiliriz.

Öncelikle menopozun zararlı etkilerinden kişiyi korumak ve geç olmasını sağlamak için doğal birkaç kürden bahsedelim. 20 gram civanperçemini yaklaşık bir buçuk litre kaynayan suyun içine atın. Su soğuyuncaya kadar civanperçemini suyun için de bekletin. Su soğuyunca bitkiyi süzün.  Bu bitki çayını yemeklerden önce 1 fincan için. Hazırladığınız karışımları günlük olarak tüketin ve yaptığınız çayın  gün için de bitmesine özen gösterin. Bu kürü üç hafta boyunca uygulayın daha sonra bu küre 1 hafta ara verin.  Bu düzen de bu kürü üç ay boyunca yapabilirsiniz. Bu çayı uygularken beklenmedik olumsuz bir etki gördüğünüz taktir de kürün uygulanmasını durdurun.

Malzemeler:

20 gram civanperçemi

1.5 litre su

Östrojen hormonunu salgılatan kadınlar için önerilen bitkilerden biri adaçayıdır.

Saç yıpranmasına karşı bitki yağlarıyla bakım

1 tatlı kaşığı adaçayını  1 bardak sıcak suyun için de 10 dakika bekletin. Demlenen çayınızı süzün. Bu çayı sabah ve akşam aç karnına tüketin. 2. Haftadan sonra bu çayı gün aşırı için. Kullandığınız ürünlerin taze olmasına dikkat edin. Aksi taktir de etkili bir sonuç alamazsınız. Çayı kullanırken beklenmedik bir etki gördüğünüz taktir de kullanıma ara verin.

Malzemeler:

1 tatlı kaşığı adaçayı

Bardak su

Yukarı da bahsettiğimiz iki kürleri düzenli olarak uyguladığınız da menopozun zararlı etkilerinden korunacaksınız ya da daha menopoza girmediyseniz bu süre uzayacaktır. Erkeklerde de yaşla beraber saç dökülmesi ve saçlar da incelme meydana gelebilir. Bu durum kadınlarda da mevcuttur. Bu durumu önlemek için doğal yağ maskeleri oldukça idealdir.  Bu yağ karışımını bir sprey şişeye boşaltarak hem  daha kolay hem de daha uzun süre kullanım sağlayabilirsiniz.

5 tatlı kaşığı zeytin yağı 10 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı 5 tatlı kaşığı hint yağı 3 tatlı kaşığı ceviz yağı ve 1 tatlı kaşığı susam yağını karıştırın. Oluşan karışımı benmari usulü ısıtın. Kesinlikle kaynatmayın. Bu karışımı tüm saçınıza saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Benmari usulü yağları ısıtmak zor geliyorsa yağ karışımını tüm saçınıza sürdükten sonra saç kurutma makinasıyla saçlarınızı ısıtabilirsiniz. 1 ile 2 saat arası saçınız da bekletin. Kendi saç tipinize en uygun organik yapılı bir şampuanla saçlarınızı yıkayın. Gerekmedikçe ısıl işlem uygulamayın. Yukarı da geçen yağlara karşı duyarlılığınızın olup olmadığını anlamak için bileğinize yama testi yapabilirsiniz.

Malzemeler:

5 tatlı kaşığı zeytin yağı

10 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı

5 tatlı kaşığı hint yağı

1 tatlı kaşığı susam yağı

3 tatlı kaşığı ceviz yağı

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir