SAÇLARDA Kİ KIRIKLAR KESTİRİLMEDEN DE TADAVİ EDİLEBİLİR Mİ

SAÇLARDA Kİ KIRIKLAR KESTİRİLMEDEN DE TADAVİ EDİLEBİLİR Mİ

SAÇLARDA Kİ KIRIKLAR KESTİRİLMEDEN DE TADAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

Saçlarınız gün için de olumsuz hava koşullarından, boya, saç açıcılar, saç sabitleyici spreyler, yüksek ısılı saç şekillendirme ürünleri, deniz suyu gibi onlarca çeşit olumsuz faktörden etkilenerek yıpranır. Başlangıç olarak saçlarınızda ki doğal nem zamanla azalmaya başlar. Bunun sonucun da saçlar da kuruma daha cansız ve mat görünüm gelir. Saç bu duruma geldiğin de savunmasızdır ve en ufak bir etki de kırılır.

Kırılma çeşitleri farklıdır. Bazı durumlar da saç ucunun bir miktar üstünde saç da beyaz bir nokta olur ve o kısımdan saçınızı çektiğiniz  de saçınız o bölgeden kopar. Bunun yanın saç uçları çatallaşarak da kırılabilir.  Saçlarınızın uzayıp sağlıklı olması için dışarıdan beslenmesinin yanın da içeriden de gerekli vitamin ve mineralleri alması gerekir. Bu vitamin ve mineraller sayesin de sağlıklı bir şekil de uzar yapısını güçlü tutar. Ancak saçlar kırık olduğu taktir de saç kökleri kırıkları onarmaya çalışır ve uzamaya ve bakıma giden vitamin ve mineraller onarım için kullanılmaya çalışılır ve bu durum da saç uzayamaz.

Saçlarınızı kısa süre de çok ton renk değişikliğine maruz bırakmış olabilirsiniz ve saçlarınız eğer yeteri kadar güçlü değil kuaförünüz bu işin uzmanı değilse saçlarınız da yanma olması kaçınılmazdır. Saçlar da yanma saçın yapısının bozulmasıyla oluşur. Saçlarınız yandığı taktir de saçlar lastik gibi uzar her zaman ki saç şekliniz de değişiklik meydana gelir saçlarınız daha kıvrımlı büzülmüş gibi bir hal alır kopmaya meyillidir uzamaz ve parlamaz. Bu gibi durumlar da saçlarınızı çok yoğun bir bakım maratonuna sokmalısınız. 3 ay boyunca saçlarınıza yaptığınız yoğun bakımlar sonucu eğer saçlarınız da pek bir değişiklik gözlemleyemiyorsanız maalesef saçlarınızı kestirmek zorundasınız.

Saçlarınız da aşırı çatallanma ve kırıklanma varsa saçlarınızı 10-15 cm ya da daha fazlası gibi aşırı bir miktarda kestirmenize gerek yoktur. Uçlarından evinizde de rahatlıkla kesebileceğiniz şekil de 1-2 cm kesmeniz yeterlidir. Saçlarınız da kat varsa sadece saç uçlarından katlara ellemeyerek saçlarınızı kesmelisiniz. Eğer katlarınız az ve rahat kesilebiliyorsa katlarınızdan da 1- 2 cm kesebilirsiniz. Buradaki amacımız saç uzatmak değil saçlarda ki yıpranmayı yok ederek daha sonra sağlıklı saç uzamasını teşvik etmektir.

Her ay düzenli olarak kestiğiniz saçlarınıza ek olarak evde yapabileceğiniz saç bakım maskelerle saçınızın onarımına büyük ölçü de katkı sağlayabilirsiniz.

10 tatlı kaşığı zeytin yağı ve 10 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağını karıştırın içerisine 1 ampul b vitamin kırın  bu karışımı tüm saçınıza uygulayın. 1 saat saçınız da bekletin. Kendi saç tipinize en uygun organik bir şampuanla saçınızı yıkayın. Gerekmedikçe ısıl işlem uygulamayın. Yukarıda ki oranları kendi saç uzunluğunuza göre ayarlayabilirsiniz. Yağlara karşı duyarlılığınızın olup olmadığı anlamak için bileğinize yama testi yapabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir