SAÇLARI DENİZ SUYUNDAN VE GÜNEŞİN ZARARLI ETKİLERİNDEN NASIL KORURSUNUZ?

SAÇLARI DENİZ SUYUNDAN VE GÜNEŞİN ZARARLI ETKİLERİNDEN NASIL KORURSUNUZ?

TATİLDE SAÇLARIZI DENİZ SUYUNUNDAN VE GÜNEŞİN ZARARLI ETKİLERİNDEN NASIL KORURSUNUZ?

Yaz mevsiminin başlamasıyla deniz ve güneş ikilisi de karşımıza çıkmaktadır. Peki aşırı derecede tuzlu olan deniz suyu saçımıza zarar vermez mi ne gibi zararları vardır. Öncelikle deniz suyu herkesin saçına zarar verir ancak bu zarar bazı kişiler de az bazı kişiler de çok olabilir. Bu durum kişinin saçların da ki önceden oluşmuş deformasyona bağlıdır. Eğer saçlarınız zaten hasarlıysa çokça işlem görmüşse saçınıza deniz suyunun olumsuz etkisi çok olabilir.

Saçlarınız yıpranmışsa ve siz saçlarınız da ki bu hasarı düzeltmeye çalışıyorsanız ancak tatile gittiğiniz de yaptığınız onca bakımın çöpe gideceğini saçlarınız eski kötü haline döneceğini düşünüyor olabilirsiniz. Bu düşünceniz konusun da çokta haklısınız. Deniz suyu içerisin de aşırı derecede iyot bulundurduğu için saçlarınız da ki nemi yok eder. Adeta saçlarınızı büzer. Saçlarınızı daha kuru ve kırılgan bir hale getirir. Bu durumdan korunmak istiyorsanız öncelikle tatilden en az bir ay önce başlayacağınız bir bakım rutinine girmelisiniz.

Saçlarınız aşırı derece de kırılmışsa başlangıç olarak saçlarınızı uçlarından bir iki santim kestirmelisiniz. Bu rutini tatil zamanınızdan 3 hafta önceye kadar devam ettirmelisiniz. Bunların yanın da saçlarınıza yoğun nem özellikli bakımlar uygulamalısınız. Başlangıç olarak haftada bir uygulayacağınız yağ bakımı oldukça idealdir.

Bitkisel Bakım Kürü

3 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı, 2 tatlı kaşığı badem yağı, 10 tatlı kaşığı zeytin yağı ve 3 tatlı kaşığı hint yağını homojen olacak şekilde karıştırın. Karışım yağınızı benmari usulü sıcaklığı ılık olacak şekilde ısıtın. Kesinlikle kaynatmayın. Yağları aşırı ısıtıp ya da kaynattığınız taktir de yapılarını bozmuş olursunuz ve hiçbir fayda sağlayamazsınız. Ilık olan yağınızı tüm saçınıza özellikle saç uçları ve saç diplerine özen göstererek saç diplerine masaj yaparak uygulayınız. Sürme işlemi bittikten sonra saçlarınıza sıcak bir havlu sarınız. Yaklaşık 1 saat beklettikten sonra saçlarınızı organik yapılı bir şampuanla yıkayınız. Yukarı da bahsettiğimiz oranlar saç uzunlunuza göre değişiklik gösterebilir.

Malzemeler:

3 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı

2 tatlı kaşığı badem yağı

10 tatlı kaşığı zeytin yağı

3 tatlı kaşığı hint yağı

Bu maske saçlarınızı yumuşacık yaparak saçlarınızı besleyecek kırık oluşumunu azaltacak saçlarınızı daha güçlü yapacaktır.

1 olgun avakadoyu soyun. Soyduğunuz avakadoyu çatalla güzelce ezin. Daha sonra içerisine 2 tatlı kaşığı bal 2 tatlı kaşığı badem yağı ekleyin. Karışımı homojen olacak şekilde karıştırın. Bu karışımı tüm saçınıza sürün. 45 dakika bekleyin. Daha sonra kendi saç tipinize en uygun organik bir şampuanla saçlarınızı yıkayın.

Malzemeler:

1 avakado

2 tatlı kaşığı badem yağı

2 tatlı kaşığı bal

Bu maske saçlarınız da ki kaybolmuş nemi yerine getirecektir.

Yukarı da anlattığımız maskeler gibi onlarca çeşit maske daha saçınıza yapabilirsiniz.

Saçlarınızı tatil öncesi başlattığınız bakımlar gibi tatil sırasın da da denize ya da güneşe çıkmadan önce  saçlarınıza durulanmayan nem veren ürünler kullanabilirsiniz. Ya da ev de hazırlayabileceğiniz gliserinli bir su da aynı işi görecektir.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir