SAÇLARI GÜNEŞTEN KORUMA YOLLARI

Bitkilerle Saç Bakımı

SAÇLARI GÜNEŞTEN KORUMA YOLLARI

Güneş, içerisinde bulundurduğu D vitamini sayesinde oldukça faydalıdır. Fakat direkt olarak güneş ışığına maruz kalmak, birbirinden farklı zararları da beraberinde getirebilmektedir. Piyasada genellikle cildin güneşten korunmasını sağlayacak ürünler bulunsa da, saçlar da güneş ışığından ciddi ölçüde etkilenebilmektedir. Bu kapsamda saçların yapısını bozmamak ve güzel görüntüsünü kaybetmemek adına saçların da güneşten korunması, son derece büyük bir önem teşkil etmektedir. Saçları güneşten koruma yolları da oldukça farklı olabilmektedir.

saçları-güneşten-koruma-yolları

Uzmanların güneş ışığının zararlı olacağını belirttiği saatlerde, yalnızca cilt ya da göz sağlığı için değil saç sağlığı konusunda da dikkatli olunması gerekmektedir. Özellikle de yaz aylarında, bu saat aralıklarında güneş ışığına çıkılması durumunda ise saçların koruma altına alınması gerekmektedir.

Saçları Güneş Işığından Koruma Yöntemleri

Saçların güneş ışığının zararlı etkilerinden uzak tutabilmek için birbirinden farklı alternatifler söz konusudur. Bu konuda kişilerin gereken özeni göstermesi halinde, saç sağlıklarında herhangi bir problem de söz konusu olmamaktadır. Saçları güneş ışığından koruma yöntemleri ise şöyle sıralanabilmektedir:

saçlar-güneşten-nasıl-korunur

  • Doğru Şampuan Seçimi: Özellikle yaz aylarında deniz, kum ve güneş gibi etkenlerden dolayı daha da kuruyabilmektedir. Yeteri kadar kurumuş ve nemini yitirmiş olan saçlar için kullanılacak olan şampuanların büyük bir özen ile seçilmesi, bu konuda büyük bir öneme sahip olmaktadır. Nemlendirme özelliğine sahip olan ya da içerisinde argan yağı gibi doğal bakım yağları içeren şampuanların seçilmesi gerekmektedir.
  • Saç Bakım Kreminin Önemi: Saç bakım kremleri, genellikle saçların daha kolay taranmasını ve saç renginin korunmasını sağlamaktadır. Fakat özellikle yaz aylarında, daha da yıpranan saçlar için şampuanın yanı sıra saç bakım kreminin de kullanılması, oldukça faydalı olabilmektedir. Böylelikle saç bakım kremi sayesinde, yalnızca saç rengi değil saçın doğal yapısı da güneş ışığına karşı koruma görevini görebilmektedir.

güneşin-saç-tellerine-zararları

  • Saç Serumu: Son yıllarda saç bakım piyasası içerisinde birbirinden farklı saç serumu bulunmaktadır. Bu serumlar, farklı problemlere karşı geliştirilmiş olmak ile birlikte düzenli kullanım sonrasında oldukça büyük etkilere de sahip olabilmektedir. Saç yapısına uygun olarak seçilen saç serumu, saçın güneş ışınlara karşı korumasını sağlarken aynı zamanda bakımını da başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.
  • Doğal Bakım Yağları: Eczanelerde, aktarlarda ve diğer birçok markette satılan doğal bakım yağları, saçların kimyasal madde ile karşı karşıya kalmasına gerek kalmadan bakımını yapmaktadır. Özellikle de yaz aylarında güneş ışığı gibi tehlikeli etkenlere karşı kullanılan doğal bakım yağları sayesinde saçlar sağlıklı ve oldukça da bakımlı görülebilmektedir. Bu konuda argan, zeytinyağı ve badem yağı gibi yağlar, saçın nemini muhafaza ederken aynı zamanda çok daha parlak görünmesini de sağlamaktadır.

saçları-güneşten-koruyan-kürler

Saçlar Neden Güneş Işığından Korunmalıdır?

Güneş ışığından korunma denildiğinde, hemen herkesin aklına öncelikle cilt ve göz gelmektedir. Cilt, yüksek korumaya sahip olan güneş kremleri ile korunurken saçlar direkt olarak güneş ışığına maruz bırakılmaktadır. Bu da saçların nemini kaybetmesine, hacimsiz görünmesine, parlaklığını yitirmesine ve bu gibi ciddi problemler ile karşı karşıya kalmasına sebep olmaktadır. Sıcak hava, nem ve UV ışınları saçın daha hızlı ve ciddi bir oranda kurumasına neden olan etkenler arasında yer almaktadır.

saçların-güneşten-korunmasının-önemi

Güneş ışığı sebebi ile yapısı bozulan, kuruyan ve parlaklığını yitiren saçların eski sağlıklı görünümüne kavuşabilmesi oldukça uzun bir zaman ve uğraş gerektirmektedir.

Güneş ışığına çıkılacağı saatlerde, saçların bir şapka ya da şemsiye gibi ürünler ile korunması oldukça faydalı olabilmektedir. Aynı zamanda uygun bakım ürünleri de, bu kapsamda son derece büyük bir önem teşkil etmektedir. Bütün bu uyarıların dikkate alınması ve gerekli ürünlerin de düzenli bir şekilde kullanılması halinde, özellikle yaz aylarında saçlarda herhangi bir deformasyon meydana gelmemektedir.