SAÇLARIN DÖKÜLMESİNİ TETİKLEYEN ETKENLER NELERDİR

SAÇLARIN DÖKÜLMESİNİ TETİKLEYEN ETKENLER NELERDİR

SAÇLARIN DÖKÜLMESİNİ TETİKLEYEN ETKENLER NELERDİR?

Çağımızın hastalığı olan saç dökülmesi  erkekleri daha çok etkilese de günümüz koşulların da kadınlarda da sıkça görülmeye başlamıştır. Saç dökülmesi bir nedenden dolayı da olabilir birçok olumsuz etkenin birleşiminden de olabilir. Öncelikle saç dökülmesi problemiyle karşı karşıyaysanız doktorunuza gidip kan testi yaptırmalısınız. Kan testin de hormon ve vitamin mineral değerlerinize baktırmalısınız. Eğer sonuçlarınız da bir eksiklik çıkarsa o değeri yükseltmek için o içeriği içeren besinler tüketebilir ya da vitamin haplarıyla destekleyebilirsiniz.

Saç dökülmesinin bir diğer nedeni ise kansızlıktır. Kansızlık diğer adıyla demir eksikliğidir. Kan yeteri kadar besin ve oksijen taşıyamadığı için yeteri kadar beslenemez ve ölür sonuç olur saçlar da dökülme meydana gelir. Saç dökülmesinin başlıca nedenlerinden biridir. Doktor kontrolün de düzenli olarak kullanılan demir hapları vücudunuz da ki eksikliği giderecektir. Aynı zaman da et, süt, yumurta gibi demir içerikli besinler de takviye alabilirsiniz.

Saç dökülmesine neden olan bir diğer etken ise strestir. Stres sadece saçları değil tüm vücudu etkiler kişi bir gece de strese bağlı olarak tüm saçını kaybedebilir. Bunun yanın da saçlar da dökülme hatta iler safhalar da kelliğe kadar giden dökülmeler meydana gelebilir. Stresli ortamlardan uzak durmalı öyle bir imkanınız yoksa ya da kişisel olarak sinirli bir yapınız varsa doktorunuzun vereceği sakinleştirici bazlı ilaçları kullanarak saç dökülmenizin önüne geçebilirsiniz.

Saçlarınızı sık sık boyuyor renginde büyük değişiklikler yapıyorsanız da saçlarınız da dökülmeler olabilir. Saç boyası kimyasal içerikli bir maddedir saçınızı kısa sürede rengini 4 tona kadar açabilen saç açıcılar da bu oran daha fazla olabilir böyle bir maddenin saçınıza neler yapabileceğini düşünebiliyor musunuz. Saç kökleriniz tahrip olur saçlarınızın keratin yapısı bozulur ve saçlar da dökülme meydana gelebilir. Hatta çok yoğun açıcı içerikli boyalar da saçlar da yanma meydana getirerek geri dönüşü çok zor olan tahribatlara neden olabilir. Saçlarınızı boyamak istiyorsanız öncelikle saçlarınıza bakım yaptırmalı boyama öncesi koruyucu kremler kullanmalısınız. Saçlarınızı kısa süre de çok ton açtırmamalısınız. Bunun yerine düzenli bakım ve boyama sonrası saçlarınızı istediğiniz renge getirmelisiniz.

Yüksek ısılı maşa, saç düzleştirici, saç kurutma makinası da saçlarda dökülmeye neden olabilir. Bu ürünleri kullanmadan önce ısıdan koruyan spreyler kullanmalısınız. Kullanım sırasın da saç diplerinize en az 5 cm den aşağılara doğru kullanmalısınız. Gerekmedikçe saçlarınızı ısıya maruz bırakmamalısınız.

Sık sık saç yıkamada saç dökülmesine neden olabilir. Saçlarda ki yararlı olan yağlar yok olur saç nemini kaybeder ve dökülebilir. Bunun yanın da kimyasal içerikli şampuanlar saç diplerini tıkayarak saç dökülmesine neden olabilir. Bunun için organik yapılı şampuan ve saç kremlerini tercih etmelisiniz. Saçlarınızı sadece dökülüyor diye değil hayatınızın her zamanın da koruyup bakım yapmalısınız.

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir