Saçların Geç Uzaması ya da Uzamamasının Sebepleri Nelerdir?

Saçların Geç Uzaması ya da Uzamamasının Sebepleri Nelerdir?

Saçların Uzamaması

Gür saçlar ve uzun saçlar eskiden günümüze kadar ihtişam ve güzellik sembollerinden olmuşlardır. Neredeyse her kadının isteği de gür, uzun ve parlak saçlara sahip olmaktır. Saçların uzamaması ise genelde karşılaşılan sorunlardan biri olarak bilinir. Saçların geç uzamasının  birçok nedeni olabilir.

Başlıca nedenler:

  • Protein ve vitaminler saçlarda önemli bir yere sahiptirler. Eğer saçlarınız uzamıyor ise vücudunuzda protein, vitamin veya b12 vitamini eksikliği olabilir. Bir dahiliye uzmanına görünmenizde fayda vardır.
  • Saç uzamasının yavaş olmasının başka bir nedeni de genetik olabilir. Ailenizde yani anne veya başınızda yada anne veya babanızın akrabalarında böyle bir problemin olması sizlerde de aynı problemin olduğunu gösterebilir.
  • Stres her türlü hastalığı tetiklediği gibi sizde de saç uzamasını yavaşlatabilir. Buna karşı bir önlem olarak stres ten uzak durabilir sizleri üzen kişilerden uzaklaşabilirsiniz.
  • Sigara tüketiyor veya alkol tüketiyorsanız vücudunuzda bazı organlarınıza yeteri kadar kan gitmeyebilir. Bununla beraber deriniz de yeteri kadar beslenemediğinden saç deriniz veya saçlarınız da beslenemediği için saçlarda geç uzama görülebilmektedir.
  • Saç derisinde egzama, mantar veya enfeksiyon olması durumunda saçlarınızda geç uzama olabilir. Bunu önlemek ve tedavi etmek için bir cildiye doktorunuza mutlaka görünmelisiniz.
  • Saçların şekillendirilmesi için kullanılan fön makineleri veya düzleştiriciler saç derinizi kurulayıp doğal nem dengesini bozabilir bu durum da saçlarda geç uzamaya neden olur.
  • Jöle, saç boyası, saç spreyi gibi kimyasal ürünlerin kullanılması da saç derisindeki gözenekleri kapatıp saçlarda geç uzamaya neden olabilirler.

Sağlıklı saçlara sahip olmak ve doğal yöntemlerle saç bakımınızı yaptırmak için “saçları uzatmak” adlı kategorimizde sizler için birçok yararlı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir