SAÇLARIN UZAMASI İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER

Saçları Uzatmak

SAÇLARIN UZAMASI İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER

Saçların Uzaması İçin Bitkisel Çözümler

Uzun saçlar aslında kadın için en önemli aksesuar gibidir. Her kadının saçı aynı hızda uzayamaz, bazı kadınlarınki çabuk uzarken, bazı kadınların ki de geç yada yetersiz uzayabilir. Bunun en büyük nedeni saça yeterli besinin verilmemesidir. Günümüz şartlarında saçı olumsuz etkileyece o kadar fazla unsur oluşmuştur ki saçın beslenmesini engellemekle birlikte saçın daha fazla besine ihtiyaç duymasını sağlayan çeşitli etkenler oluşmaktadır. Örneğin yanlış saç bakım ürünleri, güneş ışınları, hava kirliliği, beslenme bozuklukları, stres, damarlardaki büzülme, hormonal dengesizlikler ve daha bir çok neden saçların uzamasını engelleyen durumlardır.

Eğer hızla uzayan saçlar istiyorsak onlara ihtiyacı olan besinleri içeren bir bakım ürünüyle destek vermeliyiz yada doğrudan bitkilerden yardım istemeliyiz. Garlex ürünleri zengin bitki içeriğiyle ve mükemmel oranda karışımlarıyla hem bitkilerin birbirini tetikleyerek etkisini artırmada hemde vitamin mineral takviyesiyle yüksek beslenme uygulamak için oldukça pratik şekilde sonuç almanızı sağlayacak şekilde konunun uzmanlarınca özenle formulize edilmiştir. Saçların uzaması için bitkisel çözümler içinde en etkili yöntemler arasında yer alan garlex saç ürünlerini kullanarak daha hızlı uzayan saçlara ulaşabilirsiniz. Nasıl ki bir bitki daha hızlı ve sağlıklı büyümesi için özel besinler (gübre,bitki besini vb) verildiğinde daha hızlı büyürse, saçlar için de doğru besinler verildiğinde uzama hızını bizzat farkedeceksiniz. Ürünlerimizi kullanıp kuaförü tarafında daha sık gelmeye başladın denen bir çok kullanıcımız mevcuttur.

Bitkilerle saç bakımı ve sağlıklı saç uzaması konusunda çeşitli tavsiyeleri aşağıda belirteceğiz ki biraz zahmetli olsalar da evde uygulayabilirsiniz. İşte bu tavsiyelerden birkaç tarif verilir ki şöyledir;

Saçların uzaması için bitkisel yöntemlersac-uzamasi-icin-bitkisel-yontem

 • Çeşitli öneriler içinde ilk olarak; 80 gr kekiği 1 litre suda 3–4 dakika kaynattıktan sonra süzeriz ve bu süzdüğümüz suyla saç diplerine masaj yaparak yıkarız. Ayrıca kahverengi saçlar kekik çayı ile yıkanırsa saçı uzatmanın yanında rengini de korumuş olur ve parlaklıkta kazanır.
 • Her gün düzenli olarak alfayla, ıspanak ve kişniş suyunu eşit miktarda karıştırıp içer ve aynı zamanda da saç derisine badem yağı ile birlikte masaj yaparsak bu yöntemle de saçlarımızın daha sağlıklı uzamasına yardımcı oluruz.
 • Koyu renk saçlı bayanlar için tavsiye edilen saç uzaması için bitkisel yöntemler ise şöyledir; İçinde su kaynayan genişçe bir tencerenin içine daha küçük bir kabı yerleştirerek bu kabın içine de yarım çay fincanı ayçiçeği yağı,1 çorba kaşığı kakao yağını,1 çorba kaşığı susuz lanolini koyarak eritiniz. Bütün bu yağlar eriyince, kabı kaynar suyun içinden alıp oluşan karışımı iyice çırptıktan sonra bu karışımdan 1 çorba kaşığı kadarını alarak buna 1 çorba kaşığı su kattıktan sonra iyice karıştırıp bu sıvıyı başınıza sürüp ovalayın ve 15 dakika ile yarım saat arasında bekletip saçı yıkayıp durulayın.
 • Saçın uzaması için bitkisel yöntemler arasında bir diğeri; 1 yemek kaşığı susam otu yağı,1 yemek kaşığı çörek otu yağını ve 1 yumurta sarısını hepsini birlikte karıştırarak saç diplerine masaj yaparak yedirip 15–20 dakika beklettikten sonra şampuanla yıkayın. Ve bu uygulamayı haftada 1 kez olmak şartıyla uygulayın, bu şekilde saçlarda uzama göreceksiniz.
 • Bir diğer tavsiye; Kasaptan aldığımız 2 adet sığır kemiği iliğini, tülbentte sarıp kaynayan tencerenin içine başka bir kap koyarak iliği de içine koyup yağ kıvamına gelinceye kadar bekletip çıkardıktan sonra. 1 kahve fincanı ölçeğindeki iliği,1 kahve fincanı zeytinyağı,1 adet bepanthene ampul, yarım şişe badem yağı(10 cc),1 adet yumurtayı karıştırıp. Saçların diplerinden başlayıp uçlarına kadar masaj yaparak yedirdikten sonra 20 dakika bekletip şampuanla yıkayın. Bu karışımı ilk ay her hafta, ikinci ay iki haftada bir ve üçüncü aydan sonra ayda bir uyguladığımızda saçların uzaması için yaptığınız bu bitkisel çözüme şaşıracaksınız.
 • Saçların uzaması için bitkisel yöntemler den biri de 400 ml sarımsak şampuanının içine (GARLEX sarımsak şampuanı olabilir) 40 damla çam terebentin yağı ekleyerek her banyoda bu şampuanı kullanın, saçlarınızın hızla uzadığını göreceksiniz.
 • Bol bol ceviz içi, badem içi, yumurta, pirinç gibi fazla miktarda protein içeren gıdaları sürekli yemeliyiz ki, saçlar içten beslenerek çok çabuk uzayabilsin.
 • bitkilerle-hizli-sac-uzatma-yollariAyrıca Hint yağı, badem yağı, zeytinyağı ve yılan yağını aynı oranlarda bir kap içinde karıştırıp haftada 1 masaj yaparak sürüp uygularsak da saçlarınızın uzadığını göreceksiniz.
 • Bir başka saç uzatma tavsiyesi ise;10 gr entele otunu,2 bardak su ve 2 bardak sirkenin içinde su yarıya inene kadar kaynatıp bu suyu soğuttuktan sonra, en az 1 buçuk 2 saat önceden saç diplerine sürerek masaj yaptıktan sonra yıkıyoruz. Görün bakın saçlarınız sanmadığınız kadar nasıl çabuk uzuyor.
 • Bir kahve fincanı sıcak suyun içine bir kahve fincanı keten tohumu yağı ve yarım limonun suyunu katarak ocağa koyup kaynamaya başlayınca ocaktan alın. Başınıza sürülecek sıcaklığa gelene kadar ılıttıktan sonra saçlarınıza sürüp streç filmle ardından da havluyla sarıp 1 saat beklettikten sonra saçınızı yıkayıp durulayın.
 • Saç uzatması için bitkisel yöntemler den bir diğeri ise;1 kavanoz zeytinyağının içine 1 tutam biberiye,1–2 dal adaçayı,4–5 diş sarımsak koyulur. Bu hazırlanan kavanoz 7 gün boyunca güneş gören bir yerde bekletilir ve 7 günün sonunda içinde bir miktar su olan tencerenin içine oturtularak 15 dakika kaynatılır. Daha sonra 1 gece demlenmesini sağlanıp ertesi gün süzeriz. Süzdükten sonra cam bir şişeye koyup her hafta saçın uzunluğuna ve yoğunluğuna göre saçın tamamına sürülecek şekilde masajla yedirip 2 saat steç filmle sarıp bekledikten sonra saçları yıkarız.
 • Saçlarınızı iyice yıkadıktan sonra entele otunu bir cezvede su yarıya inene kadar kaynatıp sonra tohumlarını süzün. Elde edilen su biraz ılıklaşınca badem yağı ve bepanthene’yi kalan suya ekleyip iyice karıştırın. Daha sonra karışımı masaj şeklinde saç diplerine sürün ve streç filmle sarıp 10–15 dakika beklettikten sonra yıkayın. Sonra görün bakalım olanları ayda 1 cm uzayan saç 5 cm uzayacaktır.
 • Bir miktar kök zencefili,1 su bardağı suya koyup tencere veya cezvede kaynatın, su kaynayınca altını kısıp 5 dakika daha kaynatıp ocağı söndürün. Zencefil suyunun ılımasını bekledikten sonra saçlarınıza bu suyu sürün,30–40 dakika saçta bekleterek daha sonra yıkayın.3 hafta bu uygulamaya devam edin etkisini göreceksiniz.
 • Saçın uzaması için bitkisel yöntemler den biri de;  soğan kürüdür. Soğanın içinde bulunan kükürt, saç tellerini güçlendirerek saç derisinin sağlıklı olmasını sağlar ve saçı uzatır. Bu kürün hazırlanışı şöyledir: Orta boy cezveyi suyla doldurup ocağa koyup kaynamaya bırakın. Kabukları soyulmuş olan soğanı parçalara bölerek bu parçaları kaynamakta olan suyun içine atarak ocağın altını kapatıp 5 dakika demlemeye bırakın. Daha sonra suyu süzüp ılımaya bırakın. Soğuyan soğan suyunu saç diplerine masaj yaparak sürün ve saçınıza bone takarak 1 saat bekledikten sonra şampuanla yıkayın. Bu uygulamayı da haftada 1 kez yapın.

Kategori: Bitkilerle Saç Bakımı