SAÇLARIN UZAMASINA ENGEL OLAN FAKTÖRLER

Saçları Uzatmak

SAÇLARIN UZAMASINA ENGEL OLAN FAKTÖRLER

Her kadın, saçlarının gür ve uzun olmasını istemektedir. Bütün bunların yanı sıra sağlıklı bir görünüm de, bakımlı saçlar için olmazsa olmaz unsurlar arasında yer almaktadır. Saçların uzaması, saç derisi ile doğrudan alakalı olmakta ve bu sebeple de herkesin saçları farklı miktarlarda ve sürelerde uzamaktadır. Saçlar neden uzamaz? Sorusunun oldukça çeşitli cevapları bulunmaktadır.

Closeup of lovely young woman flaunting her healthy hair on white background

Yeterince neme sahip olmayan saçlar, bakımsız saçlar, saç uçlarının kırıklarının olması ve daha birçok sebep, saçın uzamasını ciddi ölçüde etkilemektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da, kişilerin öncelikle bu sebepleri tespit etmesi ve daha sonrasında ise gerekli olan yöntemleri uygulayarak saçlarının uzamasını sağlaması gerekmektedir.

Saçların Uzamamasının Sebepleri

Uzmanlar, sağlıklı bir saçın ayda 0,5 ile 2 santim arasında uzayabildiğini belirtmektedir. Kişiler, saçlarının uzamamasından şikâyet etmekte ve bu problem karşısında çeşitli yöntemleri denemeye devam etmektedir. Fakat bu konuda, dikkat edilmesi gereken, saçların uzamamasının sebepleri olmaktadır. Saçların uzamasını engelleyen sebepler ise şöyledir:

saç-uzatma-yöntemleri

Saç Derisi

Saç derisi, saç problemlerinin en temel kaynağıdır. Sağlıklı ve temiz bir saç derisinin olmaması, birbirinden farklı problemleri de beraberinde getirebilmektedir. Sağlıklı bir saç derisinden kasıt ise, nefes alan foliküller olmaktadır. Saç derisinin toz, kir ve diğer mikroplar ile tıkalı olması bu foliküllerin nefes almasını da engellemektedir. Bu da saçların uzamamasını, saçın kepeklenmesini ve daha birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Saçların sürekli olarak temiz tutulması gerekmektedir. Bütün bunların yanı sıra saç bakım kürlerinin saç derisine uygulanması halinde, masaj yaparak uygulanması da bu konuda oldukça büyük bir öneme sahip olmaktadır.

saç-uzatmak-için-bakım-önerileri

Sağlıklı Beslenme

Vücut bakımı, cilt bakımı, saç bakımı ve daha birçok konuda, sağlıklı beslenme düşünüldüğünden çok daha büyük bir rol oynamaktadır. Gerekli vitamin ve minerallerin alınması, saçların sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzaması için oldukça önemlidir. Balık, kırmızı ve beyaz et, yeşil sebzeler ve fındık, fıstık, ceviz gibi besinlerin düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir. Bütün bunların yanı sıra saçın nem ve su ihtiyacı için, gün içerisinde en az 2 litre suyun da eksiksiz bir şekilde içilmesi önerilmektedir.

Kimyasal Ürünler ve Isısal İşlemler

Kadınlar, sürekli olarak saçlarının rengini ve şeklini değiştirmek istemektedir. Saçlardaki renk değişimlerinde kullanılan boyalarda, yüksek oranda bulunan kimyasal maddeler, saçın yapısına oldukça ciddi zararlar vermektedir. Bu da saçın uzamasını engellemekte ve aynı zamanda da saçın daha cansız bir görünüme sahip olmasına da sebep olmaktadır. Uygulanan boyaların yanı sıra, saçın daha bakımlı ve güzel görünmesi için birbirinden farklı ısısal işlemler de oldukça sık bir şekilde uygulanmaya devam etmektedir.

Nice girl with colorful hair-curlers and hair-drier

Fön çektirmek, saç düzleştirmek ve saça maşa yapmak, saça oldukça yüksek oranda ısı verilerek yapılmaktadır. Kişilerin bu gibi işlemlerini sıklıkla yapmak yerine ayda bir gibi seyrek periyotlarda yaptırması, saçlarının hızlı bir şekilde uzaması için oldukça büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Kırık Saçlar

Saçlarını hızlı ve bir o kadar da sağlıklı bir şekilde uzatmak isteyen hiçbir kadın, saçlarını kestirmek istememektedir. Fakat bu konuda hemen her kadın tarafından yapılan ve yapılmaya da devam edilen oldukça büyük bir hata söz konusudur. Saç uçlarında meydana gelen kırık saçlar, saçların uzamasını da engellemektedir. Bu sebeple de 2 ya da 3 ayda bir muhakkak kırık saçların aldırılması gerekmektedir. Böylelikle saçlar, çok daha hızlı ve bir o kadar da sağlıklı bir şekilde uzayabilmektedir.