SAÇLARLA İLGİLİ ÖNERİLER

SAÇLARLA İLGİLİ ÖNERİLER

SAÇLARLA İLGİLİ ÖNERİLER

Kepek saç derisinde oluşan derinin pul pul olarak dökülmesinden meydana gelen saç derisi sorunur. Bu durumun onlarca neden vardır. Saçlarınızı boyattığınız da saçınıza saç derinize binlerce kimyasal madde yüklemiş olursunuz aynı zaman da boyanın içerisin de ki açıcılar boyar maddeler yüzünden saç deriniz tahrip olur. Tahrip olan saç derisi zamanla ölür. Ölen saç derisi zamanla dökülür. Saç derisinde ki meydana gelen bu tahribat saç köklerini de tahrip eder ve saçların uzamasını engeller. Hatta ileri durumlar da saç dökülmesine kelliğe kadar giden durumlar oluşabilir. Saçlarınızı organik saç boyalarıyla boyamalı istediğiniz renkleri o markalar da bulamıyorsanız saçlarınızı boyama sıklığınızı azaltmalısınız. Aynı zaman da saçınız da meydana getireceğiniz değişiklikler kınayla, papatya limon suyu gibi doğal ürünlerle meydana getirilecek şeylerle doğal ürünleri tercih etmelisiniz.

Saçlarınızda ki boyanın çabuk bozulmamasını istiyorsanız saçlarınızı çok sık yıkamamalısınız. Aynı zaman da saç renginize uygun saç bakım ürünleriyle saç renginizin ömrünü uzatmalısınız. Saç bakımı saçların sadece yıprandığı zaman yapılan bir ritüel değildir. Amaç bir yıpranma olmadan saçı güçlendirmek oluşmasını engellemek saçı daha sağlıklı bir hale getirmektir. Piyasada ki bir çok ürün ister pahalı ister ucuz olsun içerisinde ki onlarca kimyasal madde yüzünden kullanıldığı zaman oldukça olumlu etkiler gösterir ancak kullanım bırakıldığın da saçlar kısa sürede eski haline döner ya da istenilen sonuçlar tam olarak alınamaz. Bu yüzden hem etki amacıyla hem hiçbir yan etkisi olmaması malzemelerin kolay bulunması ve ekonomik olması nedeniyle ev de yapılan saç bakım maskeleri kürleri tercih edilmelidir.

Her yaşta her saç tipine sahip kişilerin hafta da bir en azından 2 hafta da bir kez sıcak yağ bakımı yapması lazımdır. Bu yağ bakımları kişinin ihtiyacına göre değişiklik gösterebilir. Saçlarınız da dökülme, kepek, incelme vb. saç sorunlarınla değiştirilen bazı yağlarla kişiler kısa sürede olumlu sonuçlar alabilir.

Örneğin saçları güçlendirmek, nem dengesini korumak için bir yağ bakımı için
3 tatlı kalığı zeytinyağı,
2 tatlı kaşığı badem yağı,
1 tatlı kaşığı jojoba yağı,
4 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı,
1 tatlı kaşığı argan yağı,
1 tatlı kaşığı hint yağını karıştırın.
Karıştırdığınız yağları cam bir kapta benmari usulü ısıtın. Kesinlikle kaynatmayın kaynattığınız taktir de yağların yapısını bozmuş olursunuz. Bu yağ karışımını tüm saçınıza saç diplerinize masaj yaparak uygulayın masaj saç köklerinizi uyararak yağların saça daha iyi nüfus etmesini sağlayacaktır.  Tüm saçınıza sürdüğünüz yağı saçınız da ortalama 2 saat bekletin. Daha sonra kendi saç tipinize en uygun organik bir şampuanla saçlarınızı yıkayın. Gerekmedikçe ısıl işlem uygulamayın.

Yağlara karşı duyarlılığınızın olup olmadığını anlamak için bileğinizin iç kısmına bir miktar sürün. 15 dakika bekletin kızarıklık, yanma, batma, kaşıntı gibi olumsuz etkiler görmediğiniz taktir de yağlarınızı kullanabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir