SAĞLIKLI BİR CİLT İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Cilt Bakım

SAĞLIKLI BİR CİLT İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Cildin daha sağlıklı ve daha canlı gözükmesi için küçük ama önemli ipuçları bulunmaktadır. Bu ipuçlarına dikkat edildiği sürece kişilerin görünüş olarak çok daha hoş gözüktüğü bilinmektedir. Güzel bir cildin yanı sıra cilt bakımı ve cilt sağlığı da önemli olmaktadır. Sağlık genel olarak cildin ve vücudun tamamında etkili olup, bir yerde çıkan sorun belirli bir süre sonra bütün vücudu etkilemektedir. Aslında cilt ve vücut sağlığı çok zor olmamak ile birlikte kişileri çok zorlamamaktadır. Beslenme, temizlik gibi durumların iyi yapıldığı sürece hem sağlık açısından hem de
görünüş açısından kusursuz olmak mümkün olmaktadır. Sağlıklı bir cilt için yapılması geiyi-uyku-ile-saglikli yasamrekenler kişilerin günlük hayatta yapması gereken durumlar ile aynı noktaya çıkmaktadır.

 • Sağlıklı bir için yapılması gerekenler arasında yer alan ilk nokta düzenli uyumaktan geçmektedir. Hem cildin yorgun gözükmemesi hem de vücudun dirayetini kaybetmemesi gün içerisinde ortalama 6 ile 8 arasında
  uyumak yeterli olmaktadır.
 • Vücudun gereken C vitamini ihtiyacının karşılanması gerekmektedir. Portakal, narenciye, mandalina ya da limon gibi C vitamini açısından zengin besinlerin tüketilmesi hem organların sağlıklı olmasına hem de özellikle limon ile yapılan bakım maskeleri sayesinde cilt daha sağlıklı gözükmektedir.
 • Özellikle gece uyumadan önce cilde nemlendirici sürmek ve nemlendirici sürerken cilde yapılan masaj sayesinde vücutta yer alan damarlar da kan dolaşımı hızlanmakta ve böylelikle daha rahat dis-temizligibir uyku sağlanmaktadır. Cilde sürülen nemlendirici sayesinde cilt kuruluğu da önlenmektedir.
 • Pek çok kişi bronz tene sahip olabilmek için ya güneş ışığına çok fazla maruz kalmakta ya da solaryuma gitmektedir. Güneş ışınları ne kadar kemiklere iyi gelse de belirli bir süre sonra cilde zarar da vermektedir. Bu yüzden güneşe çıkmadan önce mutlaka koruyucu bir kremin kullanılması gerekmektedir.
 • Cildin altında yer alan gözeneklerin kapanması ya da kirlenmesi sonucunda sivilceler meydana gelmektedir. İz kalmaması için yeni oluşmuş sivilceler ile uğraşmak yanlış olmaktadır. Sivilceler sadece beyazlaştığında patlatılmalı o da sadece bir pamuk yardımı ile içerisinde yer alan iltihabın çıkarılması gerektiğinden yapılması tavsiye edilmektedir. Sivilcelerin yanı sıra bir de gözeneklerin içerisinde siyah noktalar yer almaktadır. Siyah noktalardan kurtulmak için siyah nokta bantları ya da buhar maskeleri uygulanması doğru olmaktadır.egzersiz-ile-saglikli-yasam
 • Hem cilt sağlığı hem de vücut sağlığı için gün içerisinde yarım saatte olsa mutla
  ka egzersiz yapılması gerekmektedir. Genel olarak yoğun bir hayatı olan kişilerin yürüyüş yapmaları bile yeterli bir egzersiz sayılmaktadır.
 • Su içmek sadece vücudun içerisinde değil, aynı zamanda dışarısını da temizlemektedir. Cilt sağlığı için en
  kolay detoks yöntemi su içmek olmaktadır. Bu yüzden gün içerisinde ortalama 2 litre su tüketilmesi gerekmektedir.
 • Haftada bir kez de olsa mutlaka cilde maske uygulanması gerekmektedir. Uygulanan bu maskeler ile siyah nokta, sivilce gibi sorunlar belirli bir süre sonra azalmaktadır.gunesten-korunma
 • Cildin nefes alması ve cilt sorunu yaşamamak için makyaj yapımının en aza indirgenmesi gerekmektedir. İş gereği makyaj yapımı zorunlu ise gece yatmadan önce mutlaka ciltten makyaj arındırılmalı ve gerektiği kadar nemlendirilmesi gerekmektedir.
 • İçerisinde bol kimyasal bileşen bulunan kremlerden ve cilt ürünle
  rinden uzak durmakta cilt bakımı için etkili bir yöntem olmaktadır.
 • Sağlıklı bir cilt için yapılması gerekenler arasında bir de tüketilmesi gereken vitaminler olmaktadır. A, E ya da B vitaminleri cilt sağlığında fazlası ile etkili olmaktadır.