Şampuanlardaki Zararlı Kimyasallar

Şampuanlardaki Zararlı Kimyasallar

Şampuanlardaki Zararlı Kimyasallar

sampuanlardaki-zararli-kimyasallar-nelerKötü saç görünümünü kısa sürede düzelttiğini vaat eden gösterişli şampuan markalarını seçmek kişiye cazip gelebilir. Şampuanınızı seçerken şampuanın içeriğine bakmalısınız. Organik içerikli ve kimyasal maddeleri en az içeren şampuanları seçmelisiniz. İçeriğinde oldukça çok kimyasal madde içeren şampuanlar saçınıza yarar sağlamaktan çok zarar verir saç köklerinizi tıkar saçınızın nemini yok ederek saçlarınızı kırılgan ve kabarık yapar. Şampuanların içeriğinde en çok bilinen kimyasalları ezberlerseniz şampuan seçerken daha organik kimyasal maddelerden uzak şampuanlar seçebilirsiniz.

Renk koruma
Saçlarınızı boyuyorsanız saçlarınızın rengini koruyacak aynı zaman da boyanın zararlı etkilerinden koruyarak saça canlılık ve nem verecek renk koruyucu şampuanları kullanmalısınız. Kepek önleyici bazı şampuanlar da formüllerinin içeriğin de sülfat ve sert kimyasallar kullanıldığı için saç renginize zamanla zarar verebilir. Sülfat , sülfürik asit tuzu ve sodyum lauril sülfat ve sodyum laureth sülfat en yaygın olarak şampuan içerisinde bulunan kimyasallardır. Kiri saçtan ayırmaya yararlar aynı zamanda saçta köpük oluşumuna neden olurlar.

Ağırlaştırıcı
Dalgalı, kıvırcık veya boyalı saçlarınız varsa sülfat içeren şampuanlardan kaçınmanız gereklidir. Sodyum lauryl sülfat ve sodyum sülfat laureth kanser oluşumunu tetikler aynı zaman da saçı yıpratır. Sık sık saçlarınızı saç şekillendiricilere maruz bırakıyor her banyodan sonra saç kurutma makinası kullanıyorsanız, saçlarınız da ki nem zamanla azalır saçlarınız kolay kırılır hale gelir. Yıpranmış saçlarınızda uzama durur saçlarınız daha mat ve sağlıksız gözükür.

kozmetik-kimyasalZararlı Kanserojenler
DEA (diethanolamine) ve DEA bileşikleri şampuanlar, temizleyiciler ve nemlendiriciler krem gibi ürünleri yapmak için kullanılır. Cocamide ve lauramid DEA şampuanlarda bulunan genel kimyasallardır. DEA ve bileşikleri içeren ürünlerin kullanımı hafif bir şekilde göz ve cilt tahrişine neden olabileceği gibi son yapılan araştırmalar da uzun süreli maruz kalındığın da, kanser gibi çok daha ciddi sorunlara neden olabileceği düşünülmektedir. Anti-korozif maddeleri olarak kozmetik bulunan nitritlere ile reaksiyona girerek sağlığa zararlı hale gelir. Onun özelliklerine rağmen, formaldehitler bazışampuanlar da bulunur aynı zamanda cildinizi, gözleri ve solunum sistemini tahriş edebilir aynı zamanda kanserojen etki yaratabilir.

Mutlaka Okumalısınız:  Sedef Hаstаlığı Nedenleri ve Tedаvisi

Nem
Kimyasal bileşik izopropil alkol petrolden elde edilen ve birçok şampuan tarafından saça nem verdiği vaat edilen bir maddedir .Ne yazık ki, aynı zamanda yaygın olarak ahşap kaplama gibi mobilya üretiminde de kullanılır . Genel olarak, alkol bazlı maddeler saç kırılmasına ve saç kaybına yol açar, aynı zamanda, saçın doğal yağını yok eder . Propilen glikol yine şampuanlar da bulunan ve saç derisine zarar veren bir maddedir. Bu madde, saçınızı kısa vadede temiz ve taze görünmesini sağlar, sürekli kullanımdan sonra sağlıklı, nemli ve parlak görünüm için saçta ki proteinleri parçalayarak saçı yıpratır. Ayrıca, cilt ve gözleri tahriş eder.

kozmetik-zararli-kimyasallar

Bu gönderiyi paylaş

Comments (6)

 • nehir doğan cevap

  zararlı kimyasallardan uzak durmak gerek ürünlerinizi mutlaka deneyeceğim

  20 Ocak 2015 , 19:42
 • cennet sever cevap

  bu kadar yararlı bilgiler paylaştığınız için TEŞEKKÜRLER

  20 Ocak 2015 , 19:51
 • halime dereli cevap

  Tek kelime süper şampuan

  20 Ocak 2015 , 20:20
 • kıymet demirci cevap

  bu tarıfı kesınlıkle yapıcam

  20 Ocak 2015 , 21:50
 • Zeynep Efe cevap

  saçı Boyalı biri olarak yorumlarınızı dikkatlice takip ediyorum teşekkürler

  21 Ocak 2015 , 12:42
 • Feyza cevap

  Saçlarımı sadece siyaha boyattım.. Belki de hata yaptım… Sonrasında hiç boyamasam da eski haline gelmedi.. O gelmedikçe solan saçlarıma siyah boya vurdum.. Bu 3 kez oldu.. Şu anda en son 7 ay önce boyanmış bir saçım var.. Daha dikkatli olacağım..

  24 Ocak 2015 , 22:51

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir