SARIMSAĞIN CİLDE FAYDALARI

Cilt Bakım

SARIMSAĞIN CİLDE FAYDALARI

Saç derisinde yer alan kepek, saç dökülmesi, daha sağlıklı ve hızlı saç uzatma da, saç yapısını güçlendirme de ve saç köklerini güçlendirme de sarımsak büyük bir yardımcı olmaktadır. Piyasada yer alan saç ürünlerinin çoğu sarımsak özlü olmaktadır. Kişiler, saçlarını sarımsak özlü ürünler ile yıkadıklarında saçlarının sarımsak kosarimsak-yagi-ile-bakimkmasından korkmaktadır. Ancak bu ürünler hazırlanırken, koku giderilmektedir.

 1. İçerisinde yer alan allisin sayesinde, saç derisinde yer alan damarlar da kan dolaşımı hızlanmaktadır. Kan dolaşımının hızlanması sonucunda, saç dökülmesi engellenmekte ve saçın yapısı daha da güçlenmektedir.
 2. Anti-bakteriyal özelliğe sahip olması ve anti-fugal özelliği de saç derisinde yer alan kaşıntı ve kepeğe de iyi gelmektedir. Sarımsağın bileşenlerinden biri olan sülfür de, kepek tedavisinde kullanılmaktadır.
 3. Sarımsağın saça faydaları ve kullanım alanlarından biri de günlük hayatta kullanılan şampuan ve saç kreminin içerisine bir diş sarımsak koymak, en kolay saç bakımı yöntemi olmaktadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus ise, bu şampuan ve saç kremi ayda en fazla iki defa kullanmak gerekmektedir. Aksi takdirde, saç derisi ve saç kurumaktadır. Sarımsağın kokusunu engellemek için de saç kreminin içerisine çok az miktarda bal konulması gerekmektedir. Aslında saçlar kurutulduktan sonra sarımsasarimsak-ile-tirnak-bakimik kokusu azalsa da, kişiler bu kokuyu hiç duymamak istemektedir. Balın eklenmesi, ayrıca saç bakımı sağlamaktadır.
 4. Son zamanların en büyük saç sorunlarından biri olan saç dökülmesinde de sarımsak ile zeytinyağı büyük bir çözüm kaynağı olmaktadır. Birkaç diş sarımsağı, bir hafta boyunca zeytinyağın içerisinde beklettikten sonra, elde edilen yağlı karışım ile saç derisine masaj yaparak uygulayın. Gece boyunca saçınızı sarıp, bu karışımı saç
  derisinde bekletin ve sonrasında saçınızı yıkayın. Haftada bir kez uygulanması yeterli olup, düzenli uygulamadan sonra göz ile görülür değişiklik olmaktadır.

Sarımsağın Tırnağa Faydaları ve Kullanım Alanları

 1. Sarımsak ile yapılan kürler sayesinde donuk ve çabuk kırılan tırnaklara elveda denmektedir. Anti-bakteriyal özelliğe sahip olması da tırnak enfeksiyonlarını önlemektedir.
 2. Tırnaklarda oluşan sararmalardan kurtulmak için, birkaç diş sarımsak ezilmeli ve tırnaklara sürülmelidir. Bu işlem haftada 2 kez uygulanmalı ve daha sonrasında daha uzun ve daha güçlü tırnaklara kısa sürede oluştuğu görülmektedir.
 3. Sarımsağın tırnağa faydaları ve kullanım alanlarından sonuncusu da tırnak bakımı için kullansarimsak-ile-dogal-bakimılan kremlerin içerisinde sarımsak yağı ya da sarımsak suyu ilave edilerek, bu tarz kremlerin daha iyi sonuçlar çıkarmasına yardımcı olmaktadır. Ancak kremin içerisine konulacak sarımsak yağının, en fazla 2 ya da 3 damla olmasına
  dikkat etmek gerekmektedir.

Sarımsak Hakkında Bilinmesi Gereken 6 Önemli Nokta

 1. Sarımsak hakkında bilinmesi gereken durumlardan ilki; sülfür, allisin, çinko ve kalsiyum bakımından çok zengin olmaktadır. Cilde ve sağlığa olan faydalarının yanı sıra anti-bakteriyal özelliğinin olması da halk arasında doğal antibiyotik olarak anılmasına neden olmaktadır.
 2. E vitamini bakımından zengin ve içeriğinde bulundurduğu zengin selenyum minerali sayesinde sarımsak, kanser ile savaşan nadir besinlerden biri olmaktadır. Selenyumun, E vitamini ile birlikte çalışması sonucunda vücudun antioksidan gücünün artmasına da yardımcı olmaktadır.
 3. Sarımsak içerisinde barındırdığı vitamin, bileşen ve mineraller bakımından oldukça sarimsagin-cilde-faydalarizengin olmaktadır. Ancak bu durum her zaman iyi sonuçlar doğurmamaktadır. Hassas cilt yapısına ya da saç yapısına sahip kişilerin sarımsağı kullanılması çok fazla önerilmemektedir.
 4. Salisalit içeriği sayesinde sarımsak, kanın inceltilmesi görevini görmektedir. Kanın inceltilmesi sayesinde, kan dolaşımı hızlanmakta ve kan dolaşımı sağlığı güçlenmektedir.
 5. Sarımsak hakkında bilinmesi gereken önemli noktalardan sonuncusu da, nasıl bir cilt yapısına sahip olduğumuzu mutlaka bilmemiz gerekmektedir. Sarımsağı tek başına ya da karışım halinde tüm cilde uygulamadan önce, küçük bir alana sürülerek vücudun nasıl tepki vereceğine bakmamız gerekmektedir.
  Hassasiyet ya da herhangi bir olumsuz durum gözlenmediği takdirde uygulamak gerekmektedir.
 6. Ciltte her hangi bir kızarıklık, kaşıntı ya da kabarıklık gibi durumlar söz konusu olduğunda mutlaka bir uzmana başvurarak, sorunun ne olduğuna bakılmalı ve ona göre bir çözüm sağlanmalıdır. Aksi takdirde, daha ciddi sorunlar ve hastalıklar meydana gelmektedir.