SARIMSAĞIN KULLANIM ALANLARI

SARIMSAĞIN KULLANIM ALANLARI

SARIMSAĞIN KULLANIM ALANLARI

Yemek yaparken kişilerin vazgeçilmez temel taşlarından biri olan sarımsağın cilde faydaları ve kullanım alanları saymak ile bitmemektedir. Sağlığa olan faydaları, genel olarak sarımsağın tüketilen besinlerin içerisinde olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak cilde faydaları, daha çok sarımsak ile yapılan maskeler ve kürler olmaktadır. Kokusu ağır olduğundan çok fazla kullanılmak istenmese de, yanında kullanılan malzemeler ile sarımsak kokusu azaltılmaktadır. Sadece vücut ya da cilde değil, aynı zamanda saç bakımında da fazlası ile tercih edilmektedir. Saç sarimsak-ile-bakimdökülmesi, kepek, yağlı saç derisi gibi sorunlarda da adından sıkça söz ettirmektedir.

Sarımsağın içerisinde bol miktarda allisinin bileşeni yer almaktadır. allisinin, mantar oluşumunu engellemenin yanı sıra ciltteki pürüzleri düzeltmekte ve kırışıklığı geciktirmektedir. Diğer besinlerde yer alan antioksidan sarımsağın içerisinde de yer almaktadır. Sarımsağın içerisinde yer alan bir diğer bileşen ise sülfür olmaktadır. Sülfür, enfeksiyonları önler, vücutta oluşabilecek iltihabı azaltmaktadır. Kan dolaşımını hızlandırarak, cildin doğal bir parlaklık ve canlılık kazanmasına yardımcı olmaktadır. Bunlar sarımsağın cilde olan ilk ve belirgin faydaları olmaktadır. Bunun dışında sarımsağın kullanım alanları geniş bir kitleye hitap etmektedir. Sarımsak uygulanmadan önce, mutlaka bir alerji testinin yapılması gerekmektedir.

Sarımsağın Kullanım Alanları

  1. Sarımsağın kullanım alanlarından ilki; sivilce, akne ve sivilce izlerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Sarımsağın içerisinde yer alan allisin, mantar oluşumunu engellediğinden ciltte oluşabilecek aknelerin de oluşumunu engellemektedir. Ayrıca sarımsağın içerisinde sivilcelerin oluşumunda etkisi olan bakterilerin ölmesini sağlayan antioksidanlar yer almaktadır. Aşağıda vereceğimiz maske tarifi ile akne oluşumunu ve akneciltte-akne-tedavisine-sarimsak izlerinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.
  • Bir adet çiğ sarımsağı ezerek içinde ki su çıkarılmalı ve akne olan sorunlu bölgelere sürülmesi gerekmektedir. 5 dakika bekledikten sonra, soğuk su ile yıkayarak ciltten arındırın. Maske uygulandıktan bir gün sonra ciltte ki kızarıklıkta ve kabarıklıkta azalma oluşmaktadır. Sarımsak suyu, akne sonrasında oluşabilecek izleri de bu şekilde engellemiş olmaktadır.
  • Aknelerden kurtulmak için sarımsak ile bir başka maske daha hazırlanmaktadır. 2 ya da 3 adet sarımsağın suyu ile beyaz sirke karıştırılarak, sorunlu bölgeye uygulanması yeterli olmaktadır. Beyaz sirke, ciltteki PH dengesini korurken, sarımsak ciltte oluşan enfeksiyonu iyileştirmektedir.
  • Sarımsak tek başına uygulandığında bazı ciltlerde sızlama etkisi yaratmaktadır. Bunu önlemek için, sarımsak soyulup, ezilmeli ve sonrasında yarım kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı yoğurt ile karıştırılmalıdır. Yüze uygulanan bu maske, 20 dakika boyunca yüz bölgesinde bekletilmeli ve sonrasında su ile iyice durulanmalıdır. Bu maske hazırlanırken isteğe bağlı olarak çiğ sarımsak yerine, sarımsak tozu ya da sarımsak yağı da kullanılabilir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta ise, karışıma eklenen sarımsak yağı ve sarımsak tozu miktarı olmaktadır. En fazla 2-3 damla sarımsak yağı ya da en fazla yarım yemek kaşığı sarımsak tozu kullanmak gerekmektedir.vucut-catlaklarina-sarimsak
  1. Cilt bakımının iyi yapılamaması, hava kirliliği, gözeneklerin iyi temizlenmemesi gibi durumların sonucunda siyah nokta sorunu ortaya çıkmaktadır. Özellikle yağlı cilt yapısına sahip kişilerin yaşadığı büyük cilt sorunlarından biri olmaktadır.
  • 2 ya da 3 diş sarımsak ezilerek, içerisine 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 2 damla çay ağacı yağı ve yarım yemek kaşığı limon suyu bir kap içerisinde macun kıvamına gelene bir miktar da bal koyarak karıştırılmalıdır. Elde edilen karışım, ince bir tabaka halinde siyah noktaların bol olduğu yerlere sürülmeli ve 3 dakika bekledikten sonra cilt durulanmalıdır.
  1. Sarımsağın cilde faydaları ve kullanım alanlarından biri de yaşlanma karşıtı olması olmaktadır. Sarımsağın içerisinde bol miktarda yer alan antioksidanlar cildin sıkılaşmasına yardımcı olmak ile birlikte serbest radikallerin ciltte gelişmesini engellemektedir. Aynı zamanda bir bileşen olan sülfür de, vücudun kolajen üretmesine yardımcı olup, cildin kırışıklar ile savaşmasına destek sağlamaktadır. Erken yaşlanmayı önlemek için; 2 ya da 3 diş sarımsağı ezip, çıkan suyu cilt maskesine ekleyerek, maskenin daha faydalı ve daha etkili olması sağlanmaktadır.
  2. İçerisinde ki pislikler ve yağ tabakaları çıkmış gözenekler genişlemekte, bu genişleme sonrasında tekrardan sivilce ve siyah nokta oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Gözeneklerin küçültülmesi için 3 diş sarımsak sarimsak-tedavisiezilerek, yarım domates ile birlikte bir karışım hazırlanmaktadır. Bu karışım, ince bir tabaka halinde gözeneklerin üzerine sürülmeli ve 20 dakika bekletildikten sonra su ile temizlenmelidir. Hem domatesin hem de sarımsağın gözenekleri küçültme ve sıkılaştırma özelliği bulunmaktadır.
  3. Hamilelik, kısa sürelerde kilo alıp ve kilo verme sonrasında ciltte belirli çatlaklar meydana gelmektedir. Bu çatlakların azaltılmasında ya da görünümün yok edilmesinde sarımsağın büyük bir fayda sağladığının bilinmesi gerekmektedir.
  • Sıcak yağ ile elde edilen sarımsak suyu karışımı, çatlakların bulunduğu bölgeye uygulanmalıdır. Düzenli kullanım sonucunda göz ile görülür değişim oluşmaktadır. Sarımsak suyu yerine, isteğe göre sarımsak yağı da kullanılabilmektedir. Ancak yarım yemek kaşığından fazla sarımsak yağı kullanılmamalıdır.

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir