Sarımsak Yağı Ve Sarımsağın Saça Faydaları

Sarımsağın Saça Faydaları

Sarımsağın yüzlerce sene öncesine dayanan hatta 1000 yıllardır çok şifalı bitki olduğu insanlık tarihi boyunca bilinmekte ve 5000- 7000 yıl gibi bir geçmişe sahip olduğu tahminler arasında yer almaktadır. Sarımsağın faydaları zengin besin değerini bünyesinde bulundurması ve vücut için faydalı vitamin ve mineralleri bünyesinde bulundurmasından ileri gelmektedir. Bu nedenle sarımsağın faydasından istifade etmek için kullanım alanı da sağlık sektöründen, kozmetik sektörüne hatta ilaç sektörüne kadar oldukça çeşitlilik göstermektedir.

Günüz de ise teknolojinin ilerlemesiyle bu nadide bitkiye yapılan klinik çalışmalar neticesinde sarımsağın kullanım alanı; kozmetik, hijyen gibi sektörler de oldukça fazla ilgi görmeye başladı. Sarımsağın saça faydaları nedeniyle sarımsak yağı çeşitli kozmetik alanlarında da kullanılmaya başlarken özellikle gerçek sarımsak özlerinden ve yağından yapılan şampuan kullanımının kafa derisine ve saça iyi geldiği bir çok kişi tarafından sonuçlanmış durumdadır.

Garlex sarımsak şampuanı içerisinde diğer bitki özleri gibi %100 doğal sarımsak yağı kullanılmaktadır. Sarımsağın saça faydaları aslen sülfür bileşikleri, vitaminler ve mineraller gibi saç için gerekli zengin besin içeriği saç sağlığını korumada, saçın kalınlaşması, hızlı uzaması, kepeklenme gibi saçla ilgili problemlerin çözüm için de önemli rol oynar.

Garlex Sarımsak Şampuanı kokusu giderilmiş saf sarımsak özü içerir ve saçınızın hoş kokmasını sağlar.

SARIMSAĞIN KİMYASAL BİLEŞİĞİ

100 gr Sarımsak Besin değeri aşağıdadır:
Energy 150 kcal 620 kJ
Carbohydrates: 33.06 g
Sugars: 1.00g
Dietary fiber: 2.1g
Fat: 0.5 g
Protein 6.39 g
β-carotene 5 μg : 0%
Thiamin (Vit. B1) 0.2 mg : 15%
Riboflavin (Vit. B2) 0.11 mg : 7%
Niacin (Vit. B3) 0.7 mg : 5%
Pantothenic acid (B5) 0.596 mg : 12%
Vitamin B6 1.235 mg: 95%
Folate (Vit. B9) 3 μg : 1%
Vitamin C 31.2 mg: 52%
Calcium 181 mg: 18%
Iron 1.7 mg: 14%
Magnesium 25 mg: 7%
Phosphorus 153 mg: 22%
Potassium 401 mg : 9%
Sodium 17 mg: 1%
Zinc 1.16 mg: 12%
Manganese 1.672 mg:
selenium 14.2 mcg:

TIBBİ KULLANIMI VE SAĞLIK İÇİN FAYDALARI

Sarımsak Hangi Hastalıklara İyi Gelir?
Sarımsak bitkisi, 1000 lerce yıldır hem gıda, hem de şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır.

Sarımsağın faydaları; Bilimsel araştırmalar sarımsağın kalp rahatsızlıkları arasında olan damar sertliği, yüksek kollestrol, hiper tansiyon (yüksek tansiyon) ve kanser dahil birçok kalp hastalığını önlemeye yardım ettiği savunulur.

Bilimsel araştırmalar sarımsağın, geniş spektrumlu olmasına rağmen, oldukça güçlü doğal bir antibiyotik olduğunu söylemektedir.Doğal olması nedeniyle insan vücudu sarımsağa karşı bir direniş göstermez, bu yüzden sarımsağın sağlığa olumlu etkisi uzunca süre devam etmektedir.

Araştırmacılar bu şifalı bitkinin, özellikle eski sarımsağın güçlü bir antioksidan etkisine sahip olduğunu söylemektedir. Antioksidan besinler insan vücudunu zararlı serbest radikallere karşı korumaya yardımcı olur.

Yine araştırmalar sarımsağın düzenlitüketilmesi kan basıncına, trombosit agregasyonuna,  kolesterol düzeyine ve serum trglerisit düzeyine iyi yönde etki ettiğini söylüyor. Sarımsağın rutin tüketimi, kan damarlarında faydasını artırır; vücudun daha fazla nitrik oksit üretimini tetiklemeye yardımcı olabildiğini ve bu nedenle damarların rahatladığını bildirir.

Sarımsak içinde bulunan selenyum,kalp hastalıklarını önlemeye destek olurken aynı zamanda kansere ve ağır metal zehirlenmelerine karşı kişiyi koruyucudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir