Sedir Ağacı Yağının Sağlık İçin Faydaları

Sedir Ağacı Yağının Sağlık İçin Faydaları

Sedir Ağacı Yağının Sağlık İçin Faydaları

sedir ağacı yağı

Sedir Esansiyel Yağının yararları  mikrop öldürücü, antiseptik, spazm, tonik, büzücü, idrar söktürücü, balgam söktürücü, böcek öldürücü, sakinleştirici ve mantar öldürücü özelliklere sahiptir.

Sedir esansiyel yağı bilimsel adı olan CedarWood, ağacının odun parçalarından buhar damıtma sürecinde ayıklanır. JuniperusVirginiana olarak da bilinir ( CedrusDoedara ,CedrusAtlantica, ve Cedruslibani, bölgelere bağlı olarak bulundukları yere göre ).

Sedir temelde soğuk iklimlerde olan bitkidir ve normalde yüksek yerlerde bulunur. Sedir esansiyel yağınınbaş bileşenleri Alfa sedren Beta sedrensedrol, Widdrol, Thujopsene ve tıbbi değeri ve sağlık yararları için büyük katkı sağlayansesquiterpenler, diye bir grup vardır.

Aşağı da yazılanlar tıbbi özellikleri ve Sedir yağı yararlarının birkaçıdır.

Mikrop: Sebore veya seboreik egzama yağ bezlerinin bir arıza neden olduğu korkunç bir hastalıktır. Bu, epidermal hücrelerin artmış sebum üretimi ve daha sonraki aşamada bir enfeksiyona neden olur.  Sedir ağacı yağı bu inflamatuar durumun da tedavi için yararlı olabilir ve sebum üretimini düzenler. Yağı ayrıca çirkin kızarıklık ve durumun bariz belirtilerini tedavi ederken azaltır.

Antiseptik: Sedir yağı septik olduğu gibitetanoz mikroplarındanda yaraları korur. Bu güvenle dışarıdan uygulanabilen bir antiseptik olarak yaralarda  ve hatta bitkisel antiseptik kremler de bir madde olarak kullanılmaktadır. Toksinlere karşı vücudun savunan, sedir ağacı uçucu yağı, beyaz kan hücreleri daha iyi çalışmasını sağlar, bağışıklık sistemini rahatlatır.

Anti-enflamatuar: çalışmalara çoğunlukla hayvanlar üzerinde yapılmış olsa da, erken insan testleri sedir yağın açısından çok olumlu olmuştur (artrit anti-inflamatuar etkileri) . Bu zayıflatıcı ,ağrı veya rahatsızlığa neden olan eklem ve dokuların enflamasyonu biraz cilt üzerinde inhalasyon veya yağın topikal uygulaması ile azaltılabilir.

Antispazmodik:  Spazm giderici olması Sedir Yağının başka önemli tıbbi özelliğidir. Spazmlar ve ilgili hastalıkların neredeyse tüm türleri bu yağ kullanılarak giderilebilir. Bu solunum sistemini etkileyen spazmları, bağırsak, kas, kalp ve sinirleri içerir. Huzursuz bacak sendromu, solunum nöbetleri, astım ve diğer uyku sorunları olan kişiler de bu yağın yatıştırıcı özelliklerinden faydalanılabilir.

Büzücü:  Bir büzücü olarak, Sedir yağı, diş ağrılarının tedavisine yardımcı olur dişlerin dişetini kavramasını güçlendirir ve düşmesini önler onları korur. Ayrıca gevşek kasları sıkılaştırır ve sertlik, spor ve gençlik hissi verir. Bu özellik aynı zamanda sindirim sistemi kaslarının sıkılaştırılması ve bu spazm eğilimli kasları kasarak, ishal tedavisi için kullanılabilir. Bir büzücü olarak, sedir ağacı yağı da toksin ve bakterilerden cildi korumak için bir araçtır.

Diüretik: Onun bir idrar söktürücü olarak roloynar.Obezite, hipertansiyon, yüksek tansiyon, romatizma, artrit, gut, idrar yolu enfeksiyonları ve kandaki toksinlerin birikimini önler, vücudun arındırılmasına yardımcı olur.

Her doğal yöntem gibi bu yağı da kullanırken mutlaka öncesinde doktorunuza başvurunuz, yan etki halinde kullanımı kesiniz.

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir