ŞEFTALİNİN FAYDALARI

ŞEFTALİNİN FAYDALARI

Her mevsimin kendine özgü meyveleri olmakta ve bu meyvelerin pek çok yararı bulunmaktadır. Meyveler sadece sağlık açısından değil,cilt ve saç bakımı için de kullanılmaktadır. Yaz mevsiminde çıkan ve pek çok yararı bulunan meyvelerden biri de şeftali olmaktadır. İçerisinde yer alan vitamin ve minerallerin yanı sıra, enzimlerin bol olduğu şeftalinin faydaları saymak ile bitmemektedir. Genellikle kişiler belirli yararlarını bilseler de şeftali de diğer meyveler gibi pek çok konuda kişilerin hayatlarını kolaylaştırmaktadır.

Şeftalinin faydaları arasında ilk olarak cilt bakımı olarak kullanılması yer almaktadır. İçerisinde yer alan A ve C vitaminleri sayesinde cildin güzelleşmesini ve daha sağlıklı gözükmesine yardımcı olmaktadır. A vitamini, özellikle kuru cilt yapısına sahip kişilerin ciltlerinin nem kazanmasına ve buna bağlı olarak cildin yumuşaklık kazanmasında etkili olmaktadır. C vitamini ise, ciltte oluşabilecek sorunlara karşı cildi koruyan bir anti oksidan görevi görmektedir. Günde 1 şeftali yiyerek, cildi güzelleştirmek mümkün olmaktadır.
Aslında pek çok kişi, şeftalinin yağlı ve kilo aldırıcı bir besin olduğunu düşünse de bu doğru bilinen bir yanlış olmaktadır. Şeftali yağsız olup, kilo vermek isteyen kişiler için oldukça ideal bir besin türü olmaktadır. İçerisinde ki yağ miktarı 68 kalori olmakta ve içerisinde yer alan şeker doğal olup, sağlığa bir zararı bulunmamaktadır.
Şeftali aynı zamanda çağın hastalıklardan biri olan kanser önlemek için de fazlası ile yararlı bir meyve çeşidi olmaktadır. Kanser hücrelerinin oluşumunu ve büyümesini engelleyen anti oksidan içermektedir. Özellikle
akciğer, kolon ve ağız kanserlerinin oluşumunu engellemektedir.
Genel olarak 40 yaş ve üstü kişilerde meydana gelen kalp, şeker ya da kolesterol gibi hastalıkların kontrol edilmesinde de şeftali tüketimi oldukça etkili olmaktadır. Şeftali gibi beta-karoten açısından zengin olan meyveler kan dolaşımında yer alan kolesterol seviyesini dengede tutarak, kişilerin sorun yaşamasını engellemektedir.
Beta-karoten sadece kolesterol gibi sorunların değil, aynı zamanda göz ile sorunların oluşumunda da etkilidir. Kan dolaşımı göz sağlığını da etkilediği için şeftali tüketimi gözlerin daha sağlıklı olmasına yardımcı olmaktadır.
Kişilerin gün içerisinde tükettikleri besinlerin bir kısma, böbreklere zararlı olabilecek toksinler ile dolu olmaktadır. Metabolizma ne kadar hızlı ya da ne kadar sağlıklı çalışılırsa çalışsın, böbreklerin her zaman
toksinleri atmaya etkisi olamamaktadır. Şeftalinin faydalarından biri de, böbreklerde biriken toksinin atılması olmaktadır. Yüksek miktarda lif ve potasyum içerdiğinden, böbrekler ile ilgili oluşabilecek sorunlar şeftali tüketimi ile azalmaktadır.
Vitaminlerin ve mineraller bakımından zengin olan şeftali, içerisinde çinko ve askorbik asit barındırmaktadır. Bu iki enzim sayesinde vücudun ihtiyacı olan antikorlar daha çok oluşmakta ve vücudun bağışıklık sistemi daha da güçlenmektedir. Kış aylarında hastalık oranı bu sayede düşmektedir.
Şeftalinin Diğer Faydaları

İçerisinde yer alan vitamin ve minerallere bağlı olarak saçlara da gereken bakımı yapan şeftali ile saç derisi beslenmekte ve böylelikle saç dökülmesi riski azalmaktadır.
Toksin atımının yanı sıra şeftali idrar söktürücü olarak da bilinmektedir.
Şeftalinin faydalarından biri de bağırsaklarda yer alan kurtların yok edilmesine ve atılmasına yardımcı olmaktadır.
Diğer meyveler gibi şeftali de güneşten gelen zararlı UV ışıklarına karşı cildi korumaktadır. Hatta bazı bakım markaları hazırladıkları güneş koruyucu kremleri şeftali özlü yapmaktadır.
Kuru ciltler için şeftali ile hazırlanacak basit maskeler sayesinde cilt daha ışıltılı ve daha parlak gözükmektedir. Doğal nemlendirici olarak da bilinir.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir